בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

לימוד תורה מכפר במקום הקרבנות – פרשת צו

מאת רוני פיזנטי | ה׳ בניסן ה׳תשע״ב |

פרשת צו מתארת לנו את דרך הקרבת הקרבנות. לאחר מכן מגיע הפסוק (ויקרא פרק ז’, לז’): “זאת התורה לעולה, למנחה ולחטאת ולאשם… ולזבח השלמים”. חז”ל דרשו את הפסוק בכמה דרכים, אחת מהן היא שזוהי התורה שיכולה לבוא במקום העולה, המנחה וכו’. היום לצערנו אין לנו בית מקדש, כולנו טמאי מתים ואין לנו שום אפשרות להקריב קרבנות. מה נעשה עם כל החטאים? איך נכפר על כל העוונות? איך נתקרב לקדוש ברוך הוא? התשובה נמצאת בפסוק, “זאת התורה”. לימוד התורה מכפר על החטאים שלנו ומקרב אותנו לשם יתברך. כשאדם לומד תורה מכל הלב, הוא כאילו הקריב קרבן לקדוש ברוך הוא מכל הלב.

בוודאי יש לנו לפחות מעט זמן פנוי במשך היום, לא משנה אם זו שעה או אם זו רק דקה. כאשר אנו מתלבטים מה לעשות בזמן הזה, אנו לא מבינים בכלל מה נמצא על כף המאזניים. פעמים רבות נבחר לנשנש משהו במטבח, לצפות קצת בטלוויזיה או לשמוע איזה שיר. צריך להבין שכל אלו הם דברים סתמיים שאמנם יפיגו לנו את השעמום, אך לא יתרמו לנו להתקדמות ולעתיד (זה במקרה הטוב, במקרה הגרוע יותר הם אפילו יזיקו לנו). אם נבחר במקום כל אלו לקחת ספר וללמוד קצת תורה (בכל נושא שמעניין אותנו), לא רק שנמלא את זמן השעמום שלנו, אלא נמלא את עצמנו ונתקרב לקדוש ברוך הוא, כמו קרבן.

כשאדם לומד תורה זה לא כמו לקרוא ספר מתח או ללמוד גאוגרפיה. מלבד החכמה שנכנסת בו מאותו לימוד, הוא מתחבר לקדוש ברוך הוא. התורה מטהרת את אותו אדם ומצמיחה את הנשמה שלו. אותו אדם מקבל כוחות רוחניים עצומים. הזמן הזה נחשב כקיום מצוות עשה של לימוד תורה עליו הוא יקבל שכר עצום על כל שנייה שלמד. בנוסף לכל זה, אותו לימוד נחשב לו כקרבן. אם אדם חילל שבת למשל, הוא חייב להביא קרבן חטאת אם עשה זאת בשוגג. היום כשאין לנו אפשרות להקריב חטאת, אפשר ללמוד הלכות שבת ולכפר על כך.

אנשים רבים נרתעים מלימוד התורה משום שזה נראה להם קשה מדי, כבד מדי או לא מעניין כל כך. צריך לדעת שלימוד התורה כולל את כל התחומים שקיימים. אפשר למשל ללמוד על זוגיות, פרנסה או פיתוח האישיות, וכל זה בדרך התורה הקדושה. רק צריך לבחור את התחום שמעניין אותנו ולמצוא אותו בין הספרים הקדושים או השיעורים השונים. מי שקשה לו ללמוד מתוך ספרים יכול למצוא שיעורים רבים במקום מגוריו, להוריד שיעורים לשמיעה בנגן או ברכב או אפילו למצוא סרטים לצפייה באינטרנט (גם אצלנו באתר). היום לימוד התורה הפך להיות נגיש וקל יותר מתמיד. עד לפני כמה עשרות שנים, יהודי שרצה ללמוד תורה היה צריך לעשות זאת בחשאי מבלי שיתפסו אותו. בכל הארצות היו גזירות קשות, היהודים סיכנו את עצמם כדי ללמוד תורה ולא מעט אף נהרגו על קידוש השם לשם כך, השם ייקום דמם. היום ברוך השם, לא צריך להתחבא, לא צריך ללכת קילומטרים ולא צריך לסכן את עצמנו לשם כך. כל מה שצריך זה רצון טוב וכל השאר כבר יבוא לבד. לא חסרים תירוצים של יצר הרע שאומר לנו שזה קשה מדי, שעדיף לעשות דברים שכביכול נראים מעניינים יותר, ללמוד רק כאשר יש הרבה זמן פנוי או לנצל את הזמן לדברים “חשובים” יותר. אבל לא צריך לעשות מזה פרוייקט מסובך, אלא פשוט לזהות את הדקות הפנויות ביום שלנו ופשוט לפתוח ספר מתאים וללמוד בו, או לשמוע שיעור בכל דרך שהיא. כל כך בקלות ובפשטות, כמעט ללא מאמץ ואפילו עם הנאה מהעניין, אנחנו זוכים להקריב קרבן לפני הקדוש ברוך הוא.

שנזכה בע”ה ללמוד תורה לשם שמיים, ושיעלה לנו הלימוד כמו קרבן שאנו מקריבים לפני השם, ושנזכה שייבנה בית המקדש ונוכל להקריב גם קרבנות אמתיים כמו בעבר.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה