בע"ה נעשה ונצליח. היום כ״ג בתשרי ה׳תש״פ

לקבל מתנות חינם מהקדוש ברוך הוא

מאת רוני פיזנטי | י״ז באלול ה׳תש״ע | |

מתנת חינםהקדוש ברוך הוא שולח לנו מתנות חינם רבות. למעשה כל מה שיש לנו או שאי פעם היה או יהיה לנו, הכל מתנות חינם. אם נחשוב על כך, נוכל להבין שעל פי דין לא מגיע לנו שום דבר. אנו מקיימים מצוות רבות, [intlink id=”78″ type=”post”]מתפללים[/intlink], עושים חסדים רבים עם אחרים, אך בסופו של דבר אם נתבונן, נראה שלא הועלנו לקדוש ברוך הוא בכלום. גם אם נוסיף מיליון לאינסוף, הוא עדיין יישאר אינסוף ללא כל שינוי. הקדוש ברוך הוא מושלם ללא כל קשר אלינו. עם כל זאת, הקדוש ברוך הוא אוהב אותנו ונותן לנו את כל מה שיש לנו. הכל מתנת חינם מתוך הרחמים והחסדים שלו.

לרוב אנו חושבים שככל שנרבה בתעניות וסיגופים, ככל שנתייסר ונתייגע, כך נעשה נחת רוח לקדוש ברוך הוא. לכן בדרך כלל מי שמסוגל להתמודד עם הדברים הללו, מצליח להתמיד בהתקדמות הרוחנית שלו, בעוד שרוב האנשים מוצאים את הדבר קשה ומייאש, וכך מתקבלת התוצאה ההפוכה של התרחקות והתדרדרות רוחנית. הרמח”ל הקדוש כותב בספרו “מסילת ישרים” ש[intlink id=”295″ type=”post”]תכלית כל הבריאה[/intlink] הינה להתענג על השם ו[intlink id=”92″ type=”post”]ליהנות מזיו שכינתו[/intlink]. הקדוש ברוך הוא לא רוצה שנתייסר ונצטער, הוא בסך הכל רוצה שנתענג ונהנה.

אמנם אנו לא יכולים לתת לו דבר, שכן הוא מושלם ואינסופי. אך כמו אבא שאוהב את ילדיו, כך הוא אוהב אותנו ורוצה שיהיה לנו טוב. לכן הוא נותן לנו מתנות חינם ברחמיו וחסדיו המרובים. הדבר היחידי שאנו כן יכולים לתת לו הוא לקבל את מתנות החינם שלו. כזה פשוט. לקבל את מה שאנו רוצים ולשמוח, וכך לגרום נחת לבורא. הדבר אולי נשמע פשוט וקל, אך כמעט ואין אנשים שעושים זאת. אנו נוטים לחפש את העוקץ במתנות שאנו מקבלים, שהרי כולם יודעים ש”אין מתנות חינם”. לכן כל אחד רוצה את מה שיש לחברו, כולם חושבים שמגיע להם הרבה בזכות הצדקות שלהם, כולם הופכים לעצובים ומרגישים שכל חייהם נופלים בגלל איזו שטות קטנה ולא חשובה שלא נזכור עד מחר וכולם עסוקים בדאגות ופחדים ממה שהיה וממה שיהיה. כל מה שצריך כדי לזכות בחיים המושלמים הוא לקבל את מתנות החינם של הבורא באהבה. לומר תודה, לשמוח מהמתנה בצורה אמתית, להבין שקיבלנו מתנת חינם למרות שלא מגיע לנו אפילו עשירית ממנה על פי דין. משה רבנו גדול הנביאים שנבחר לתת לעם ישראל את התורה ביקש מהבורא מתנת חינם, אז מי אנחנו שנחשוב שמגיע לנו יותר ממנו?

לפעמים אנו מבקשים דבר מסוים. אך הבורא שיודע טוב יותר מאיתנו, מעדיף לתת לנו את הדבר בצורה קצת שונה, לטובתנו. כאשר זה קורה, כולנו מתרעמים, מתאכזבים וחושבים שהבורא שונא אותנו חס ושלום. במקום להודות על מתנת החינם, במקום לשמוח ולהתענג על הבורא, אנו בוחרים בהפך הדבר. הדבר בכלל לא פשוט כמו שזה נשמע, אך אם זאת, זה הדבר הכי קל בעולם. רק ליהנות ולהתענג. קרה משהו שלא נראה לנו? צריך לשמוח. הדברים הסתדרו הפוך ממה שרצינו? צריך לשמוח. הצלחנו לנשום עוד נשימה? בוודאי שצריך לשמוח.

העניין הזה עוזר לנו בחיים בכמה מישורים. ראשית, אנו זוכים לשמחה ולעונג שזה כבר עניין חשוב וטוב בפני עצמו. בנוסף לכך, אנו לומדים לקבל מהקדוש ברוך הוא ובכך אנו הופכים לכלי שיכול לקבל עוד ועוד. ככל שהכלי שלנו מסוגל לקבל יותר, כך נוכל לקבל דברים חדשים שלא היה באפשרותינו לקבלם קודם לכן. דמיינו כוס שמוזגים לתוכה שפע רוחני וגשמי. ככל שהיא תהיה גדולה יותר, עמידה יותר וטובה יותר, כך נוכל לקבל יותר. אם היא קטנה עם חורים, לא נצליח לקבל כל כך הרבה. הבורא ימשיך לתת לנו מתנות חינם, אך אנו נהיה עסוקים בלרחם על עצמנו ולהקטין את הכלי שלנו עוד יותר, כך שלא נוכל לקבלם. דמיינו זרם חשמל שניתן לנו חינם וכעת זה בידיים שלנו, אנו יכולים לחבר לאותו זרם נורה קטנה או נורה גדולה יותר. בהתאם לנורה שחיברנו כך האור שנקבל. כאשר אין לנו כלי, זה דומה לכך שלא חיברנו נורה כלל. אמנם הזרם החשמלי עדיין קיים, אך לא נזכה לקבל ממנו אור. חשוב לדעת לקבל את המתנות ולנצל אותם כראוי. [intlink id=”150″ type=”post”]קיום המצוות[/intlink] יוכל לעזור לנו בכך, שכן המצוות נועדו לעזור לנו לעצב כלי גדול וטוב יותר שיוכל לקבל בצורה גשמית את עוצמת השפע הרוחני הניתנת חינם. אנו מבטאים בעזרתן את השפע הרוחני בדברים החומריים היומיומיים של חיינו.

יוצא מכל זה שהדרך לקבלת שפע רוחני וגשמי בצורה אינסופית, הדרך אל האושר והשמחה, הדרך אל התענוג האמתי שלשמו נבראנו, היא ללמוד לקבל את מתנות החינם שהבורא נותן לנו. לקבל באהבה אמתית כל מתנה שהבורא שולח לנו, להבין שהוא יודע טוב יותר מאיתנו מה טוב לנו ולזכות ללכת בדרך שהוא מוליך אותנו בה. לא צריך להתגאות ולנסות לקבל את השפע בזכות המעשים שלנו, כי לעולם לא נוכל להגיע לזה. זה רק יביא לנו גאווה נוספת והרגשת “כוחי ועוצם ידי” לא רצויה. כל מה שצריך זה לקבל באהבה את מתנות החינם בזכות הרחמים והחסדים של הבורא.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. בס”ד
    מצחיק שהגעתי למאמר הזה ב”אקראי” ובעצם זה הדבר שאני הכי הרבה מתעסק איתו לאחרונה. :)
    בסופו של דבר הכל מסתכם ביכולת שלנו להגיד לבורא עולם תודה.
    אה, ותודה גם לך רוני. אתה אחלה שליח. :)

  2. אסור להתייחס למתנות הבורא כמובן מאליו. עצם הקימה בבוקר היא מתנה נפלאה שיש להודות עלייה מדי יום ביומו.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה