בע"ה נעשה ונצליח. היום כ״א במרחשון ה׳תש״פ

לתת את כל הכוח – עשרת ימי תשובה

מאת רוני פיזנטי | ד׳ בתשרי ה׳תשע״ה |

לאחר המשפט שעברנו בראש השנה, נגזרו גזירות לכל השנה שישפיעו על כל חיינו. חלקן גזירות אישיות לנו, חלקן מיועדות לכלל ישראל וחלקן ישפיעו על כל העולם. מי יחייה ומי ימות. מי יתעשר ומי יהפוך לעני. כל חולי וכל צער שיהיו במשך השנה הבאה ומצד שני גם כל הדברים הטובים והבשורות הטובות שנקבל. מלחמות, שלווה, דיכאון, שמחה… הכל נקבע. גזר הדין נפסק לכל אחד ואחת מאיתנו.

אילו היינו יודעים מה באמת נגזר עלינו, בוודאי שהיינו עושים הכל כדי לתקן ולשנות. היינו מגישים ערעור לבית הדין ומתחננים על חיינו וחיי הסובבים אותנו. תארו לכל שכל הסבל של השנה שעברה היה נמנע, כל הנפטרים היו זוכים להמשיך לחיות, כל החולים היו בריאים, כל מי שבצער היה רואה ישועות ושמחה. את כל הדינים הקשים היינו מבטלים ברגע אחד של תפילה בכוונה בבכיה ותחנונים בשנה שעברה אילו היינו יודעים מהם. אבל מטבע הדברים אנחנו לא יודעים מה נגזר עלינו ועל הסובבים אותנו ומכאן אנחנו מאפשרים לעצמנו לחיות בהכחשה. אלא שמתוך ההכחשה הזו אנו מפספסים הזדמנות נדירה שבה אפשר עוד לשנות הכל. זה כמו שאדם יקבל פסיקה מבית הדין מבלי לדעת על כך וכאשר יוודע לו זה כבר יהיה מאוחר מדי. כבר אי אפשר לערער לאחר המועד שנקבע. כעת אנחנו נמצאים אחרי המשפט וזה הזמן לתת את כל הכוח שלנו כדי לבטל את כל הגזירות הרעות ולהוסיף לעצמנו שפע וגזירות טובות. זה הזמן להתחנן לפני השם יתברך שירחם עלינו, יקרב אותנו ויושיע אותנו.

יהודים רבים רוצים להתקרב להשם יתברך, אבל לא בדיוק יודעים איך. הכל נראה קשה ומסובך, נראה שהמציאות היומיומית לא מסתדרת עם ההשקפה הזו של יראת שמיים ומתוך הדברים אנחנו מגיעים לייאוש מתוך הבנה שאין לנו סיכוי להתקרב לקדוש ברוך הוא. אבל דווקא כעת זה הזמן הטוב ביותר, השם נמצא פה איתנו, הוא קרוב אלינו. עשרת ימי תשובה זה הזמן שניתן לנו כדי לתקן ולהתקרב ומתוך הדברים לזכות לשנות את מציאות חיינו ואת כל מה שנגזר עלינו ועל כל עם ישראל.

המלך הגדול והנורא ששפט אותנו בראש השנה עם כל הפמליה והשרים שלו כעת בא עד אלינו לבדו בלבוש פשוט ולוחש לנו שהוא אבא שלנו. הוא מחכה שנחבק אותו, שנבוא לקראתו, שנעשה איזה צעד קטן ואז הוא יבטל את כל המשפט שהיה. ברגע אחד הוא יוציא פסקים וגזירות חדשים כדי להתאים אותם לבנים האהובים שלו. הוא ישנה ויהפוך את כל העולם בשבילנו.

כל אחד היה רוצה קשרים עם השופט. על אחת כמה וכמה אם גזר הדין יכול לקבוע חיים ומוות. על אחת כמה וכמה אם השופט הוא המלך העליון והמושל בכל העולם, כל יכול ושולט בכל שאינו מוגבל וכפוף לאף אחד ועושה כל מה שהוא רוצה. על אחת כמה וכמה אם כבר נגזר הדין וכעת נהיה מוכנים לתת הכל כדי לשנות אותו. כעת השופט הוא לא סתם מקושר אלינו, אלא הוא אבא שלנו. כל מה שצריך זה להכיר בו כעת כאבא ואז לבכות ולהתחנן לאבא שיבטל את העונשים והגזירות למרות שהיינו לא בסדר.

אין אבא שיוכל לעמוד בפני הדמעות הכנות של הבנים האהובים שלו. כל אבא היה נשבר ומוחל על הכל. אבל כל זה כאשר זו לא סתם הצגה, אלא רצון כנה להתקרב, להתחיל דף חדש ולקבל עול מלכות שמיים. אף אחד לא יכול להבטיח לנו שבאמת נזכה להתגבר על היצר ולהתמיד בדרך התורה והמצוות, אבל מה שחשוב כעת זה שזו המטרה שלנו. זה מה שאנחנו רוצים כעת בכל הלב.

אבא שרואה את הבן שלו עושה הצגות לא ירצה לבטל את העונש כדי לחנך אותו, אבל אבא שרואה את בנו מתחנן ובוכה, אומר לאביו בכנות שהוא אוהב אותו והוא מצטער על כל הדברים הרעים שעשה, אותו אבא בוודאי לא יוכל לעמוד בפני בנו. הוא יסלח לו על הכל ברגע ויחבק אותו חזק חזק. לא בטוח שהבן יוכל לעמוד בהבטחות שלו ולא בטוח שהוא באמת יתנהג כל הזמן בצורה יפה, אבל מה שבטוח הוא שברגע זה שהבן מתחנן הוא באמת מצטער ורוצה להתקרב לאביו מבלי לחטוא.

הזמן הולך ואוזל, אבל עדיין לא מאוחר לנצל את עשרת ימי התשובה המופלאים. אם נזכה לנצל אותם כראוי ולהתקרב להשם יתברך עוד ועוד, נזכה להגיע ליום הכיפורים בצורה נקייה ומשם להשפיע על כל השנה שלנו. רק כמה ימים לעשות מאמץ קצת מעבר ליכולות שלנו ואז נזכה להיחתם לשנה מבורכת ויפהפיה. מספיק אפילו שנצליח לבטל גזירה אחת כדי לתת את כל הכוח שלנו. הרי אם היו אומרים לנו שאם נתאמץ, נתחנן, נתענה, נעזוב את כל החיים שלנו ונתקרב להשם במשך כמה ימים ואז נוכל לבטל גזירה אחת קשה, כמו למשל לבטל אסון נוראי או להסיר מאיתנו קושי מסוים, אז בוודאי שכולם היו קופצים על זה ומוותרים על כל התענוגות. אז כעת אנחנו נמצאים בדיוק במצב הזה ויכולים לבטל גזירות של כל השנה.

שווה להתאמץ לכמה ימים. שווה לתת את כל הכוח, לוותר על העבירות שקורצות לנו, לקיים מצוות גם שלא התרגלנו לקיים, ובעיקר להתפלל ולדבר עם השם. לבקש סליחה, לומר לו שאנחנו אוהבים אותו ולבקש ממנו שיפתח לנו את השערים ויקרב אותנו אליו. השם יתברך יזכה אותנו ואת כל עם ישראל להכתב ולהחתם לחיים טובים ולשלום, לברכה והצלחה, שמחה וישועה, יראת שמים ואמונה וגאולה שלמה מהרה.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה