בע"ה נעשה ונצליח. היום כ״ג בתשרי ה׳תש״פ

מבחן דבקות בקדוש ברוך הוא

מאת רוני פיזנטי | י׳ בתמוז ה׳תשע״א |

כולנו בטוחים שאנחנו אוהבים את השם בלבנו וזה מה שקובע. אנחנו אמנם רוצים לקיים קצת יותר מצוות, אבל זה לא תמיד יוצא כל כך. לפעמים נראה לנו שאנו מנסים בכל הכוח, אבל עם כל הרצון הטוב שלנו זה לא הולך. כשחושבים על זה, מה שבאמת חשוב זה מה שבפנים. אז מה זה בכלל משנה כמה מצוות אנחנו מקיימים? העיקר מה שבלב – אנחנו אוהבים את הקדוש ברוך הוא. אז מה צריך יותר מזה? האמת היא שבאמת לא צריך יותר מזה. אבל השאלה היא האם אנחנו באמת אוהבים אותו כמו שאנחנו חושבים? האם אנו באמת רוצים להתקרב אליו? מבחן קטן שנעשה יוכל לעזור לנו להבין עד כמה הרצונות שלנו חזקים, ומה באמת הולך אצלנו בלב.

לכולם יש שאיפות ורצונות ולכל אחד יש סדר עדיפויות משלו להגשים את הרצונות שלו. כאשר אנשים אומרים ש”העיקר הכוונה” ו”מה שחשוב זה מה שבלב”, למרות שזה נכון, זה בדרך כלל נאמר בתור תרוץ כדי לא להגשים את הרצונות להתקרבות לקדוש ברוך הוא ולהשאיר את זה בתור פוטנציאל בלבד. הרי זה לא נוח לעזוב את ההרגלים שלנו ולקיים מצוות, אז אנחנו מעדיפים להישאר איך שאנחנו. הבעיה היא שכאשר אנחנו זונחים את [intlink id=”150″ type=”post”]קיום המצוות המעשיות[/intlink] שמקרבות אותנו לקדוש ברוך הוא, אז גם הכוונה נעלמת לה וגם מה שבלב הוא לא כל כך חזק.

כאשר יש לנו רצון חזק מאוד לעשות משהו, נהיה מוכנים להקריב המון בשביל להגשים אותו. מישהו שמחפש זיווג או אחר שרוצה פרנסה לא יאמרו לעולם “[intlink id=”146″ type=”post”]העיקר הכוונה בלב[/intlink]”… הם יעשו כל מה שהם יכולים כדי להגשים את הדבר ולהפוך אותו למציאות. הסיבה לכך היא שהם באמת רוצים את זה. אדם רעב הולך לאכול, הוא לא אומר לעצמו “מספיק לי שאני רוצה לאכול, העיקר הכוונה”. כאשר אנו מסתפקים באהבת השם שיש בלבנו מבלי לחזק אותה עם קיום המצוות, זה מראה לנו כמה הרצון ואהבת השם שלנו חלשים. הרי אם הם היו חזקים היינו מנסים בכל כוחנו להתקרב אליו ולהגשים את הרצון כמו בכל דבר אחר שאנו באמת רוצים.

אמנם כולנו רוצים להתקרב לבורא, אך השאלה היא כמה נהיה מוכנים להקריב למען זה. ניקח דוגמה קלאסית להבין את העניין: אנחנו רוצים לשמור שבת, אבל לא מצליחים. קשה לנו מאוד ושבת אחר שבת אנחנו נשברים. אנחנו מאוד רוצים ומאוד אוהבים את הקדוש ברוך הוא, אבל זה מעבר ליכולתנו. עכשיו צריך לשאול, אם היו נותנים לנו 1,000 דולר אם נשמור את השבת הקרובה, האם היינו מסוגלים לכך? התשובה היא בוודאי שכן, בקלי קלות. אז כעת אם אנו לא מצליחים לשמור שבת, ניתן להסיק בקלות ש1,000 דולר חשובים לנו הרבה יותר מהרצון לשמור שבת ולעשות נחת רוח לבורא.

רובנו נמצאים במצב ביניים של אהבת השם מצד אחד וצלילה לתאוות מהצד השני. מקיימים בערך [intlink id=”363″ type=”post”]חצי מהמצוות[/intlink], אבל משתדלים [intlink id=”95″ type=”post”]לא להיות קיצוניים[/intlink] יותר מדי. אנחנו בטוחים לעצמנו שהאמונה ואהבת השם שיש לנו בלב היא הכי חזקה שאפשר. אבל מבחנים פשוטים יוכלו להוכיח לנו אחרת. הרי כולנו מכירים את המוכרים שאומרים לנו כל היום “פרנסה משמיים” ושנייה לאחר מכן מקללים את החנות שממול ש”גונבת” להם את הלקוחות. כולנו מכירים את מאבדי הממון שדואגים להגיד לכולם שזו “כפרת עוונות” ושנייה לאחר מכן לבכות “אבל למה דווקא לי???”. הרי אם אנו באמת מאמינים שזו כפרת עוונות, אנו צריכים לשמוח שהשם כיפר לנו. אז איך יתכן שאנו מאוכזבים? אלא שהמצב של קיום חצי מהמצוות מביא לחצי אמונה ולחצי אהבה בלב. ולכן אנחנו אמנם חושבים שאנו מאמינים בזה, אבל אנחנו לא באמת מאמינים בזה.

אף אחד לא יכה את אשתו תוך כדי שהוא אומר לה שהעיקר זה שהוא אוהב אותה בלב… הרי אם הוא מכה אותה, המעשה לבדו מוכיח על מידת האהבה שלו אליה. כך גם העבירות שאנו עושים, מצביעות על מה שהולך אצלנו בלב. קיום המצוות הוא לא בגלל שהשם זקוק להן, אלא בגלל שאנחנו בעצמנו זקוקים להן כדי שיהפכו את הלב שלנו לטהור וישר. עצם קיום המצוות מוכיח לנו כמה אהבת השם ואמונה יש בנו. אי אפשר לשקר ולומר “אני לא מקיים מצוות, אבל אני מאוד מאמין…” כי אם אתה מאמין, זה אומר שאתה מקיים מצוות. אחרת אתה לא טוב יותר מאותו בעל מכה שחושב שהוא אוהב.

כל אדם מרגיש צורך עז להוציא אל הפועל את מה שיש לו בפנים. כך שיוצא שהמעשים מעידים על האדם עצמו. וכך גם להפך, מה שבפנים מושפע מהפעולות והמעשים שלנו. ישנו קשר הדוק בין השניים שלא ניתן להפרדה. אז אם אנחנו רוצים באמת להאמין, ובאמת להתקרב לקדוש ברוך הוא, נצטרך להקרין את זה החוצה ולהוציא את האמונה הזו לפועל. וכך בעזרת השם נוכל להתחזק עם עוד כוחות פנימיים לקיום המצוות ועוד קיום מצוות שמחזק את הכוחות הפנימיים כך שנוכל להתעלות עוד ועוד.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה