בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

מגילת אסתר – אוסף צירופי מקרים בהשגחה פרטית

מאת רוני פיזנטי | י״א באדר ה׳תשע״ב |

בשבת שלפני פורים קוראים בבתי הכנסת את פרשת זכור המצווה אותנו על מחיית עמלק. צריך לזכור את מה שעמלק עשה לנו: “אשר קרך בדרך”. “קרך” מלשון מקרה, שעמלק אמר על כל הנסים המופלאים שהיו ביציאת מצריים שהכל היה מקרה. במקרה היו עשר מכות, במקרה הים נחלק לשניים, במקרה ישראל גברו על מצריים, הכל במקרה. ידוע שעמלק בגימטריה זה “ספק”. כאשר אנו חושבים שהכל במקרה, זה אומר שחס ושלום אין השגחה פרטית. כי ברגע שיש השגחה פרטית על כל אחד מאיתנו, אז כל מצב ודבר הכי קטן שאנו נתקלים בו בחיינו הוא מתוכנן ומכוון מרצון הבורא ואין מקריות כלל. התיקון של אותו “ספק” שקיים בתוך כל אחד מאיתנו, הוא לקרוא את המגילה בפורים ולראות את אוסף צירופי המקרים המופלא והטבעי לכאורה שהביא לתליית המן שהיה מזרעו של עמלק ולהפיכת הפור. הקדוש ברוך הוא אינו מוזכר במגילה במפורש, אלא רק ברמזים. אך עם זאת, כולם יכולים להתבונן בצירופי מקרים טבעיים לגמרי, שבנסיבות אחרות לא היינו עולים על ההשגחה הפרטית שבתוכן, ולהבין שהכל מלמעלה.

“במקרה” ושתי הוצאה להורג, ו”במקרה” אסתר נבחרה להיות המלכה החדשה, “במקרה” מרדכי היהודי יעץ טוב למלך, “במקרה” אחשוורוש פתח את ספר הזכרונות בדיוק במעשה מרדכי באמצע הלילה לאחר שנדדה שנתו, “במקרה” המן היה צריך לקחת את מרדכי על סוס ברחבי העיר ולהתבזות לעיני כולם, וכך כל המגילה היא רצף של סיפורים קצרים ושגרתיים שכל אחד מאיתנו יכול לחוות אותם ולהרגיש טבעי לגמרי, אך כאשר אנו מחברים את כולם ביחד ניתן להבין בבירור שאין שום מקרה בעולם. המן מזרעו של עמלק אכן התבונן על הכל כצירוף מקרים כמו סבו, אך היהודים הבינו שזוהי גזירה מלמעלה. לכן כדי לטפל במצב הם צמו והתענו. הם הבינו שאם השם רק ירצה בכך, מתוך החושך ומתוך שנראה שהכל אבוד הכל יכול להתהפך בשניה ולהפוך לשמחה. הם הבינו שהם נמצאים במצב הלא נעים כי כך השם החליט, והיחיד שיכול להוציא אותם ולהפוך את המצב זה השם יתברך. לכן הם לא ניסו להילחם בהמן או למרוד באחשוורוש, אלא פשוט לעשות תשובה, לצום ולבקש סליחה מהקדוש ברוך הוא על החטאים. זה אכן עבד, כי הקדוש ברוך הוא סובב את כל העולם בצירופי מקרים מופלאים שהביאו לגאולה שלנו.

היום אנו עוברים בחיינו “צירופי מקרים” מופלאים לא פחות. אלא שקשה לנו לראות את ההשגחה הפרטית ובכך אנו נותנים מקום לעמלק שבתוכנו. “במקרה” הטיל נפל בשטח פתוח, “במקרה” כוחות הביטחון היו במקום הנכון, “במקרה” הפיגוע סוכל בגלל עירנות המשטרה… הכל במקרה. כל אחד מאיתנו רואה נסים בכל יום מחייו. חולמים על ההגה ופתאום מבינים שהקדוש ברוך הוא נהג במקומנו. נערים מבולבלים בני 18 מקבלים נשק לשמור על המדינה ופתאום הם מבינים שבעצם השם יתברך הוא זה ששומר במקומם. כשאנו נמצאים באמצע שום מקום ויוצאים משם אנו מבינים שהשם הוא זה שמכוון אותנו. אנו פוגשים בדיוק את מי שהיינו צריכים לפגוש ומגיעים בדיוק למצבים שהיינו צריכים להגיע אליהם. אלפי נסים פוקדים אותנו בכל יום, ועם כל זה אנו חוזרים להגדיר את הכל בתור “מקרה”. אף אחד לא יודיע לנו בחדשות שההוא סיים את התיקון שלו אז הוא עלה למעלה, או שהשם יתברך ריחם עלינו אז נפקחו עיני השוטר שהלך לבדוק את ההוא שהחזיק חומר נפץ. יאמרו לנו במקום שההוא נפטר בצורה טרגית והשוטר היה עירני. לכן אנו מצווים למחות את זכר עמלק, וקוראים את זה דווקא לפני פורים בו היהודים ובראשם מרדכי מחו את המן שהיה מזרע עמלק. כוח הצום והתפילה לבורא מתוך ידיעה שהכל מכוון ממנו ניצח ומחה את זכר עמלק שהסתכל על הכל בתור צירוף מקרים.

עצם הקיום של ישראל הוא “מקרה” לא ברור כלל. שנאה בין עמים יכולה להגיע מתוך כבוד, מתוך אידיאולוגיה, מתוך תחרות, מתוך רצון לכבוש או מתוך יחסים לא טובים בין מדינות שכנות. אבל ברגע שיושבים עמים בקצה השני של העולם וכל מה שמטריד אותם זה עם ישראל שהוא בסך הכל מיעוט שלא מזיק לאף אחד ולא פוגע באף אחד, לא עם אחד ולא שניים, אלא עשרות אומות פשוט שונאות אותנו רק בגלל עצם היותנו יהודים. לא מדובר על השנים האחרונות אלא על אלפי שנים של קיומנו. עשרות אומות ומעצמות ענקיות ניסו למחוק אותנו לגמרי ולהשמיד כל זכר מאיתנו. אומות רבות נעלמו מהעולם, אך אנחנו כאן להישאר לנצח. ברגע שאנו רואים את כל זה ובכל זאת אנו רואים שאנו חיים וקיימים ברוך השם, מתחזקים ומאמינים, אז בוודאי שאפשר להבין שכל צירופי המקרים האלו הם השגחה פרטית מופלאה של הבורא יתברך, שלא מסיר את עינו מאיתנו לרגע אחד. זהו בדיוק המסר שאנו צריכים לקבל מקריאת המגילה בפורים. החיים שלנו מורכבים מהמון צירופי מקרים טבעיים לכאורה, אך מי שמשגיח ומצרף את כל המקרים הללו ביחד בהשגחה פרטית צמודה זהו השם יתברך.

שנזכה לפורים שמח לכל ישראל. כשם שבאדר נגאלנו מהגזירות הקשות, כך השם יתברך יגאל אותנו כעת גאולה שלמה.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה