בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

מה זה ט”ו בשבט ולמה האילנות צריכים חג משלהם?

מאת רוני פיזנטי | י״א בשבט ה׳תשע״ג |

ט”ו בשבט זהו ראש השנה לכל הקשור לענייני האילנות במבט הלכתי. שנת המעשר לפירות מתחילה בט”ו בשבט, את שנות העורלה סופרים עד לט”ו בשבט וכך כל הקשור בהלכה לעצים ופירותיהם מתחיל ומסתיים בט”ו בשבט. אך מעבר להלכות השונות, אפשר להתחבר גם להארה שיש ליום הזה ולנצל אותה להתעלות רוחנית.

לוח השנה היהודי מורכב מימים רבים שלכל אחד מהם אור מיוחד שמסוגל לדברים מסוימים. ישנם ימים של שמחה וישנם ימים של צער, ישנם ימים של סעודות גדולות וישנם ימי צום. לכל יום העבודה הרוחנית שלו, אם זה עם מצות, אם זה בסוכה, אם זה עם אור החנוכיה, אם זה במשלוח מנות וכו’. לכן דבר בעיתו מה טוב ובכל יום כדאי לנצל את היום בו אנו נמצאים לעילוי נשמתנו בתחום הפוטנציאלי שמצוי באותו היום.

בט”ו בשבט אפשר לצאת לטבע ופשוט להתבונן. אפשר ללמוד כל כך הרבה מהטבע ומהעצים. נאמר בתורה: “כי האדם עץ השדה”, כי ישנו הרבה דימיון בינינו לבין העצים ואפשר ללמוד מהם הרבה על עצמנו ופנימיותנו. אפשר לראות איך העצים מושפעים מהסביבה שלהם, איך כדי לצמוח גבוה הם חייבים שורשים חזקים, איך הם נותנים פירות לאחר מעט טיפול והשקייה וכו’. גם אנחנו בנויים בצורה דומה מאוד לזו ויכולים ללמוד מזה המון.

מי שיתבונן היטב, יוכל לראות את ניסי הקדוש ברוך הוא בתוך האילן. אותה חתיכת עץ קשה יכולה להוציא בדרך פלאית פירות עסיסיים וצבעוניים עם טעמים משובחים. זה נראה לנו כמובן מאליו, אך זה בכלל לא פשוט שפתאום יצאו פירות מלאי ויטמינים ואנרגיה המתאימים לאכילה בדיוק בשבילנו מתוך עץ. לאחר שהפרי נרקב, אפשר לראות את תחיית המתים, איך שמתוך הגרעין הרקוב והמסריח צומח לו עץ חדש שעתיד להביא עוד פירות רבים.

ראוי לנצל את היום הזה להתבוננות ולימוד שיביאו להתעלות רוחנית. זה הזמן לחשבון נפש עם עצמנו. האם אנו מקפידים על תרומות ומעשרות? האם אנו מברכים בכוונה על האוכל? האם אנו זוכרים את סדר הקדימויות בברכות? (סימן לזכירה “מגע אש” – ראשי תיבות מזונות, גפן, עץ, אדמה, שהכל. כל זה כשאין ברכת המוציא שקודמת לכל. כמו כן מתוך פירות העץ, של שבעת המינים קודמים לשאר פירות).

ט”ו בשבט זהו היום להבנת ההלכות הקשורות לאילן ולהתבוננות עמוקה ופנימית בניסים הגלויים המוחבאים בתוך הטבע הפלאי. שנזכה בע”ה לצמיחה גבוהה וטובה, עם שורשים מוצקים וחזקים שישמרו עלינו יציבים ואיתנים, שנביא פירות ממעשינו ולימודינו שיכניסו צבע וטעם לחיינו, ושנהיה בפריחה תמידית.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה