בע"ה נעשה ונצליח. היום כ״א בתשרי ה׳תש״פ

מה מגיע קודם – הנישואין או האהבה? (דבר תורה לפרשת חיי שרה)

מאת רוני פיזנטי | י״ח במרחשון ה׳תשע״ב | |

דרך ארוכה עשה אליעזר עבד אברהם כדי להביא ליצחק את אשתו היעודית רבקה. בת הזוג שלו לא נבחרה על פי יופיה או ה”קליק” שהיה ביניהם, אלא על פי מידותיה הטובות. התורה מספרת לנו שיצחק הביא את רבקה לאוהל “ויקח את רבקה ותהי לו לאשה ויאהבה”. יצחק לוקח את את רבקה לאשה ורק אחר כך אוהב אותה. הוא לא חיכה לאהוב אותה במשך שנים לפני שהחליט להתחתן, אלא נשא אותה לאשה ומאותו הרגע עבד כדי להביא את האהבה.

רובנו מתקשים להבין את זה היום בדור הפרוץ שלנו, אך הדרך האמתית היא להחליט מיהו האדם איתו נרצה לבלות את חיינו על פי שכלנו ורק לאחר מכן להתחיל לאהוב. כל מה שמגיע לפני כן זוהי תאווה יצרית בלבד. אין דבר כזה אהבה ממבט ראשון. האהבה מגיעה לאחר שנים של עבודה עצמית ונתינה לבן הזוג. מי שמחפש לאהוב את בן הזוג ורק אז להתחתן טועה טעות גדולה משום שהאהבה אינה מגיעה לבד, אלא צריך להביא אותה על ידי השקעה. אנשים רבים נמצאים במערכות יחסים שנים רבות ואז פתאום נפרדים ללא כל סיבה נראית לעין. בין גברים ונשים פועלים יצרים רבים שגורמים לנו להרגיש “מאוהבים”. אך זהו רק רגש יצרי שפועל עלינו באותו הרגע. הרי כל אחד יודע שאם אותה אחת שהוא “התאהב” בה תתגלה כמישהי גסת רוח, בעלת מידות לא טובות, מעצבנת או כל תכונה אחרת שלא תמצא חן בעיניו, הוא לא ירצה להישאר איתה עוד שניה אחת. אף אחד לא יסכים לתת לאותה “אהבה” ממבט ראשון חצי מביתו וממונו כשם שהיה נותן לאשתו. אנו לא מחפשים לעשות טוב לאותה “אהבה”, אלא לעשות טוב לעצמנו עם ה”תאווה”. רק שצריך לקחת בחשבון שהתאווה היא רגעית ואינה מחזיקה הרבה זמן. גם בהמות נמשכות לבהמות אחרות, זה בוודאי לא אומר שזוהי אהבה. בעוד 10 שנים היופי כבר לא יישאר, וניתקע עם אבא גרוע לילדים או עם אישה שאכפת לה רק מעצמה.

הדרך האמתית היא לפתוח את השכל שלנו מבלי לערב רגשות. לא צריך לנגוע אחד בשני או לחפש משיכה גופנית, משום שאלו רק יבלבלו אותנו עם היצרים שיתגברו. צריך לחשוב בהיגיון האם זהו הזיווג שלנו? האם כך נרצה לחיות את חיינו? האם זו האמא המתאימה לילדנו? האם זהו הבעל שיתמוך בנו? לאחר שנגיע לאדם המתאים ביותר בשבילנו, נוכל להתחתן מבלי למרוח את הזמן, ומאותו רגע נוכל להתחיל לעבוד על האהבה. ככל שנעניק, שנפרגן ושנרצה לאהוב, כך האהבה תצמח לה ונזכה לרגשות שלא היינו יכולים לדמיין גם בחלומות, עד שנוכל להגיע למצב של אהבה אמתית ונכונה כמו שהתורה מלמדת אותנו דרך אבותינו הקדושים.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה