בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

מחשבה יוצרת מציאות – פרשת ויצא

מאת רוני פיזנטי | ז׳ בכסלו ה׳תשע״ו |

לאחר שיעקב עורך הסכם עם לבן שכל הצאן העקודים, הנקודים והטלואים שייוולדו יהיו שכרו, הוא מפצל פצלות במקלות ושם לפני הצאן בבואן לשתות. בעקבות כך נולדים בצאן עקודים, נקודים וטלואים, כיוון שבזמן הייחום זה מה שהצאן ראו מול עיניהם, אז כך נראים הוולדות שלהם. רואים מכאן שיש קשר ישיר בין הדבר שהצאן רואים לבין מה שנולד להם. אבל צריך להבין, מה הקשר בין מה שהם רואים לאיך ייראה הוולד? איך תמונה בראש או מחשבה יכולה להפוך למציאות ממשית ולקבוע כיצד ייראה הצאן הנולד?

התורה לא לחינם מאריכה בעניין הזה. העניין הזה מלמד אותנו על דרך ההתבוננות לכל החיים שלנו. צריך לדעת שישנו קשר ישיר בין הדברים שאנו קולטים מבחוץ דרך החושים לבין המחשבות שלנו. אדם רואה דברים או שומע דברים, ואותם דברים משאירים עליו רושם. לאחר שהדבר הופך למחשבה, ככל שהמחשבה תהיה עצמתית וחזקה יותר, כך היא תהפוך למציאות ממשית יותר.

את זה כל אנשי הפרסום יוכלו ללמד אותנו. כאשר הם רוצים שנקנה מוצר מסוים, אז הם יביאו לנו תמונה בולטת וייחודית שתעשה עלינו רושם חזק ותיחקק במחשבות שלנו. ככל שניחשף יותר לאותה התמונה וככל שההשפעה שלה תהיה חזקה יותר, כך היא תעשה רושם חזק יותר במחשבות שלנו. ככל שהמחשבה הזו תהיה מצויה אצלנו ותהיה חזקה יותר, כך היא תהפוך למציאותית יותר. כך הדבר יוצא מהכוח אל הפועל ואז פתאום מאות אלפי אנשים בוחרים במוצר מסוים כי יש להם דחף עצום לקנות אותו.

עלינו לעשות השתדלות מרבית לשלוט על המחשבות שלנו. צריך לדעת שבכל רגע אנו קולטים מיליארדי פרטים שלרוב אנו כלל לא שמים לב אליהם. כל אלו מחלחלים לתוכנו והופכים למחשבות ורצונות לעתיד. אם לא נגביל את אותן מחשבות ונכניס את המחשבות הרצויות לתוכנו בצורה מכוונת, אז כל אותן מחשבות אקראיות ובלתי נשלטות ייקחו פיקוד על חיינו ויהפכו למציאות.

לכל אדם עוברות מחשבות בראש בכל רגע. לפעמים אנו מרגישים נוח וקל יותר פשוט לתת למחשבות לזרום בלי לנסות להכריח מחשבה מסוימת או לאלץ את עצמנו לחשוב בצורה מסוימת. אבל בצורה כזו אנו נותנים פתח למחשבות אחרות שאין לנו שום שליטה עליהן והן אלו שיחליטו כיצד המציאות שלנו תיראה. עלינו לעשות כל שביכולתנו להתאמץ להכניס מחשבות רצויות ולחשוב עליהן בצורה מבוקרת. כמובן שזה לא פשוט ואי אפשר לעשות את זה במשך כל היום ללא הפסקה, אבל גם אם נתחיל בחצי דקה מפעם לפעם של מחשבות טובות ומבוקרות של הדברים הרצויים שברצוננו למשוך לחיינו, זה כבר יעשה שינוי עצום.

מעבר לזה ישנו פתרון איך להכניס מחשבות טובות לתוכנו גם בלי להתאמץ ולאלץ את עצמנו לחשוב עליהן. אפשר לתת למחשבות טובות להיכנס בצורה טבעית בלי הרבה מלחמות. כל מה שצריך זה לעצב את הסביבה שלנו למציאות שאותה אנו רוצים להשיג.

בדרך כלל על פי טבע, אדם שמסתובב כל היום בשכונת פשע יהפוך כנראה לפושע, או לכל הפחות יסתובבו לו מחשבות רבות של פשיעה. אדם שיסתובב עם חליפה עם רכב יוקרתי צמוד ומשרד מפואר, יוכל להתעשר בקלות יותר מאחרים, גם אם בהתחלה רק השאילו לו את כל אלו ולא היה לו שום ממון מעצמו. כי בהתאם למקום בו האדם נמצא כך המחשבות נגררות. כמו תמונה של פרסומת שאנו רואים ברחוב, או כמו הפצלות שפיצל יעקב אבינו במקלות שראו הצאן.

אדם לא יכול לחשוב על משהו שאף פעם לא ראה או על משהו שלא השאיר עליו רושם. המחשבות הן שילוב של תמונות מהחיים. כמובן שישנן מחשבות שלוקחות את הדברים ומפתחים אותם לדברים דמיוניים ולא הגיוניים, אבל הכל מתוך דברים שאנו מכירים שקלטנו בעבר דרך החושים. אם אדם ראה פיל בגן חיות ובהזדמנות אחרת מישהו צעק עליו, אז בקלות הוא יוכל להגיע למחשבה מוזרה בה פיל כועס וצועק. אבל לא יתכן שאדם יחשוב על דבר שאין לו שום בסיס במציאות ולא ראה שום דבר שדומה לו. אדם שאף פעם לא ראה פיל ולא יודע שקיימת חיה כזו לא יוכל להכניס פיל למחשבות שלו.

כך נבין שאם נקיף את עצמנו בסביבה תומכת שאנו מעריכים ורוצים להידמות להם, אז נוכל להפוך את זה למציאות של חיינו. אדם שירגיל עצמו להיות בבתי מדרשות ישמח וייהנה מלימוד התורה הקדושה. אדם שיקיף את עצמו בחברים יראי שמיים ירגיש צורך עז לקיים מצוות. אדם שישתתף בשיעורי מוסר יתאווה להפוך לצדיק. הדברים האלו נותנים צימאון גדול ומעצבים את הרצונות, הרגשות והמחשבות שלנו.

אבל מעבר לכל זה נוצר דבר נוסף שיוצא מגדר הטבע. כאשר מחשבות האדם נמצאות במקום מסוים, הן מעוררות מציאות מיוחדת על פי אותן מחשבות. לאט לאט אותן מחשבות הופכות למציאות ממשית שמופיעה בחיינו. לפעמים אדם חושב על דבר מסוים שמעולם לא חשב עליו בעבר. זה קורה בעיקר כאשר הוא לומד דבר חדש שלא ידע בעבר או רואה דבר מסוים בפעם הראשונה בחייו. פעמים רבות קורה שלאחר מכן אותו דבר מופיע שוב ושוב במציאות של חייו. כי ברגע שהוא הכניס את זה למחשבות שלו, אז פתאום זה הופך למציאות ממשית.

כמה פעמים קרה שחשבנו על אדם מסוים ואז פתאום פגשנו אותו באותו יום למרות שלפני כן לא ראינו אותו כמה שנים? כמה פעמים קרה שהתנגן לנו שיר בראש ולאחר מכן שמענו אותו במקרהמהבית של השכן? כמה פעמים קרה שסיפרו לנו על תופעה מסוימת שמעולם לא נתקלנו בה, ואחר כך ראינו את אותה תופעה שוב ושוב מסביבנו? המציאות שלנו מעוצבת על פי תפיסת העולם שלנו. העולם החיצוני מורכב ממה שנמצא בעולם הפנימי שבתוכנו.

כל זה מלמד אותנו כמה עלינו להקפיד לחשוב מחשבות טובות, להכניס רצונות איכותיים, לעצב את הסביבה בצורה בררנית ולדאוג שהכול סביבנו יתנהל בצורה מתוקנת וטובה ככל שניתן עד כמה שזה תלוי בנו. אדם שרואה תמונה לא טובה יתקשה להוציא אותה מהראש. אדם שחווה דבר לא טוב מקבל רושם מאותה חוויה. אנחנו מוכרחים לשמור על העיניים ממראות אסורות, לשמור על האוזניים מלשון הרע ולדאוג לשמור ככל שאפשר על כל מה שנקלט דרך החושים שלנו, שהכול יהיה בהיתר ובצורה טובה. יש דברים שאינם תלויים בנו, אבל לפחות את אותם הדברים שנמצאים בשליטתנו נוכל לעצב. כל אלו יביאו מציאות טובה יותר לחיינו, את אותה המציאות שאנו רוצים להכניס לחיים.

אם מישהו רוצה שהצאן יצאו נקודים וטלואים, אז הוא יכול לתת לדברים לקרות מעצמם ואז הסיכוי הוא אחד למיליון. אבל אם הוא ייקח יוזמה ויפעל לשינוי הוא יוכל להגדיל את הסיכוי הרבה יותר. אם הוא יעצב את הסביבה עם מקלות מפוצלים אז זה יהפוך למה שהצאן רואים ומכאן זה יהפוך למציאות ממשית. אפשר להכניס כל דבר שאנו רוצים לחיינו, רק צריך לעצב את הסביבה בהתאם ולחזק את המחשבות שלנו באותו כיוון שאנו רוצים ללכת. השם יזכה אותנו לשלוט על העולם הפנימי שלנו בשלמות, וכך נזכה לעצב את העולם החיצוני שלנו בצורה הטובה ביותר עבורנו.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה