בע"ה נעשה ונצליח. היום כ״ג בתשרי ה׳תש״פ

לעשות מצוות עם חיוך ועבירות בצער

מאת רוני פיזנטי | ד׳ בכסלו ה׳תשע״א | |

בעולם מתוקן, כולנו היינו שומרי מצוות ללא כל נפילות בחיים. אלא שהבורא יתברך רצה שנעמול כדי להגיע לתיקון, ולכן שם אותנו בתוך עולם מלא בתאוות, [intlink id=”160″ type=”post”]יצר רע[/intlink] ונפילות. חשוב לכל אדם לדעת את הדברים כדי לא להתייאש מכך ולהבין שזהו בדיוק רצון הבורא. הרי אם הבורא לא היה רוצה שיהיה רע, הוא היה פשוט מבטל אותו. מה שאומר שהמצב הנוכחי, עם כל העבירות והנפילות שלנו, הוא המצב האידיאלי בשבילנו לרגע זה. עם זאת, צריך לזכור שמאותו מצב בו אנו נמצאים כעת, אנו צריכים לעלות ולהתקדם לכיוון המטרה שלנו. אף אחד לא יכול להפוך ביום אחד לצדיק גדול שלא חוטא אף פעם. אך עם מעט השקעה של מחשבה במעשים שלנו, נוכל לנתב את דרכנו אל המטרה אליה אנו שואפים להגיע.

לפעמים אנו מגיעים למצבים בהם אין לנו את היכולת המתאימה [intlink id=”150″ type=”post”]לקיים מצוות[/intlink], או שאנו אפילו לא שולטים על עצמנו שלא לעבור עבירות. אי אפשר לומר שזה בסדר לעשות כך, משום שאנו מוכרחים לדבוק בדרך התורה הקדושה ובהלכות שקיבלנו. אך אם אכן הגענו למצב כזה, בו אנו יודעים בוודאות שבעוד רגע אנו הולכים לוותר על מצווה כלשהי, או לעבור עבירה כלשהי, מכל סיבה שתהיה, לכל הפחות נוכל לסלול את דרך ההמשך מכאן כך שלא נחזור לאותו המצב. אם נצטער על כך שאין לנו את היכולת לקיים מצווה כלשהי, או על כך שאנו עוברים עבירה כלשהי, נזכה להשמר מהמצבים האלו בעתיד. כאשר אנו חשים צער ותחושת החמצה, אנו בדרך כלל נחשוב פעמיים בפעם הבאה שנגיע לאותו המצב. לא קמנו באוטובוס כשאנשים מבוגרים עמדו ממש לידנו? לפחות נוכל להתבייש ולהצטער על כך, ואז בפעם הבאה יהיה לנו סיכוי הרבה יותר טוב לפנות להם את מקומנו. לא עמדנו בפיתוי ואכלנו במסעדה לא כשרה? לפחות נדמיין לעצמנו כמה האוכל מגעיל (כן, אפשר לעשות את זה גם אם האוכל נראה לנו טעים – אנו יכולים לרמות את עצמנו ולאט לאט זה יהפוך לאמת), נדמיין לעצמנו כמה רע אנו עושים לגופנו ונשמתנו, נדמיין לעצמנו כמה אנו מפסידים בעולם הזה ובעולם הבא, וכך בפעם הבאה לא נרצה להתקרב למקומות כאלו.

הדבר נכון גם לכיוון השני, ברגע שאנו מקיימים מצוות, אנו צריכים להרגיש טוב עם עצמנו. אם אנו נותנים צדקה לאיש עני, ומרגישים שהוא “עובד עלינו”, מדמיינים אותו נכנס למאזדה שלו בסוף היום וחשים חרטה על כך שבכלל נתנו לו, הפסדנו כאן יותר ממה שהרווחנו בקיום המצווה. את המצוות צריך לעשות עם חיוך, בסבר פנים יפות, בין אם זה לאנשים אחרים ובין אם זה לעצמנו. הכל בשמחה ובהנאה. כך נרגיל את עצמנו לקיים מצוות נוספות. הרבה אנשים מקיימים מצוות מתוך הכרח, וזה גורם להם להתרחק מהיהדות בשלב מסוים. ההתלהבות והשמחה בעת קיום המצוות יעזרו לנו להתקרב יותר ויותר, וגם ליהנות מכל רגע. אנו נזכור את אותה ההרגשה הטובה בפעם הבאה ונרצה להגיע אליה שוב ושוב.

עד כאן דיברנו על הצד של התניה חיובית או שלילית, אך חשוב להבין שזה לא מתבטא רק במחשבה בלבד ללא ממשות, אלא אנחנו באמת יוצרים מציאות חדשה כאשר אנו עושים זאת. אולי זה נראה לנו שקר לומר ש”אני לא אוהב לאכול לא כשר” בזמן שאנו יודעים שזה טעים. אבל כידוע “מתוך שלא לשמה בא לשמה”. עצם הניסיון לומר ש”אנו לא אוהבים לא כשר” מצביע על הרצון שלנו לאכול כשר. הרצון הזה הוא מציאות ולא שקר, והוא לא היה נחשף אילו לא היינו עושים פעולות גשמיות כדי להביא אותו.

הגמרא מספרת על אומות העולם שבונים סוכה באחרית הימים כדי לזכות בשכר. הקדוש ברוך הוא מוציא חמה מנרתיקה וכולם בועטים בסוכותיהם ונכנסים לבתים, וכך מפסידים את השכר. הגמרא שואלת למה זה כך? הרי ידוע שהמצטער פטור מהסוכה ולכן הם לכאורה היו בסדר בעזיבתם את הסוכה. אלא שהבעיטה היא זו שגרמה להם להפסיד את השכר. הרי ברגע שהם בעטו בסוכה הם הוכיחו ברגע אחד שהם כלל לא רצו לשבת שם מלכתחילה. אילו היו רוצים להיות שם, הם היו נכנסים הביתה מפאת החום הכבד, אך היו כואבים על כך שלא יכולים לשבת בסוכה. גם כשאנו לא יכולים לקיים מצווה, נוכל לפחות להצטער על כך ולרצות שתהיה באפשרותינו לקיים אותה. אם אנו שמחים בחוסר קיום המצוות, זה אומר שגם כל אותן הפעמים שכן קיימנו אותן לא היו מכל הלב.

לצערנו זה קורה המון אצלנו בחיי היום יום. אנשים רבים שלא מצליחים לקיים מצווה כלשהי, מתעצבנים ומראים זלזול במצווה. ישנם אפילו אנשים שמקיימים מצוות, אך מזלזלים בהן כאשר מדברים עם חבריהם. חשוב להתייחס אל המצוות בכבוד, כי זה מה שמראה את מה שבאמת יש לנו בפנים בתוך הלב. המחשבה הטובה על המצווה והרצון לקיים אותה חשובים ביותר. הם יוצרים לנו את השאיפה הכללית ללכת בכיוון הטוב והדבקות בקדוש ברוך הוא. כאשר יש לנו את אלו, אז גם אם מעדנו פה ושם, נוכל לדעת שתמיד נקום בחזרה.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

תגובה 1

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה