בע"ה נעשה ונצליח. היום כ״א בתשרי ה׳תש״פ

מתחתנים? מזל טוב! אבל מה עם הנישואים?

מאת רוני פיזנטי | ט״ו באייר ה׳תשע״א | |

חודשיים לפני הארוע כבר סוגרים אולם לחתונה ומאז כל היום אנו מתרוצצים בהכנות ואירגונים. אנו מוציאים עשרות אלפי שקלים על כל דבר אפשרי: תקליטן, צלם, שמלת כלה, עיצוב אולם, תאורה, זיקוקין וכל דבר אחר שמישהו רק יציע לנו במחיר מופרז. לא נרדמים בלילה וההתרגשות עולה בכל יום שעובר, וכל זה בשביל שעתיים-שלוש של ארוחה עם קצת מוסיקה. אבל אולי בין כל הדברים האלו, כדאי לחשוב לא רק על רגע החתונה, אלא קצת הלאה על החיים עם שותף ועל איך להקים בית מוצלח ומאושר. רגע לפני ל”ג בעומר ופתיחת עונת החתונות, כדאי להיזכר מה זה נישואין. הרי מרוב תכנונים לחתונה מוצלחת, כבר שכחנו למה מתחתנים…

בזמן החתונה אנו עושים את כל השגיאות האפשריות. זהו זמן מיוחד ומסוגל לתפילות ובקשות. זמן בו אנו מתקרבים לקדוש ברוך הוא ומקיימים מצווה חשובה ביותר. זמן בו אנו מקדשים את עצמנו והופכים ביחד עם בןבת הזוג לאדם אחד. אך במקום להתפלל לזוגיות מוצלחת, בית מאושר, ילדים בריאים וכל הבקשות האפשריות, אנו בוחרים להשתכר, להתהולל ולגרש משם את השכינה הקדושה.

הרי איך הבית החדש בישראל יכול להחזיק מעמד כאשר שניה לאחר שהאשה הפכה למקודשת לבעלה בלבד, היא מחבקת ומנשקת את כל הידידים שלה, ואז הולכת לרקוד איתם בלבוש חושפני? הבעל הטרי יורד מהחופה תוך כדי שהידידות שלו מתנפלות עליו, כאשר כל אחת מהן לובשת בגדים יותר מינימליים מהשניה, ועושה את דרכו לרחבת הריקודים, שם משקים אותו אלכוהול בקצב שמאפשר לו לשכוח בכמה דקות היכן הוא נמצא ועם מי הוא התחתן. האם אלו חיי הנישואין שאנו מחפשים?

אפילו הנשים שמשתדלות להסתובב בצורה צנועה ביום יום, יבחרו את הבגדים הכי חושפניים ליום החשוב בחיים, שאמור להיות קדוש ומכובד. הן לוקחות חודשיים מראש כדי לבחור את השמלה עם הכי פחות בד. האם אנו באמת מאמינים שהשכינה הקדושה תשרה במקום בו רוקדים ביחד גברים ונשים שמוסיפים עוד ועוד חטאים לחתונה הזו? האם מישהו נהנה מכך שאשתו הטריה רוקדת עם החברים שלו כשהיא לבושה כך?

המצב היום הפך לכל כך אבסורד, שאנו מנסים לדאוג לכל העולם ביום החתונה שלנו, חוץ מלעצמנו. אנו דואגים לאוכל טוב למוזמנים, דואגים שיהיה להם נוח יותר בלי הפרדת גברים ונשים ודואגים שכולם יספרו דברים טובים על החתונה שלנו. אבל הבעיה היא שאנו לא דואגים לנישואין שלנו, מתחילים הכל ברגל שמאל וכמעט ולא נותנים סיכוי לדבר הזה להצליח.

מחקרים רבים מציגים את העובדות המצערות שאחוזי הגירושין עולים מרגע לרגע, והזמן מרגע החתונה עד לגירושין הולך וקטן. החתונות הופכות למפוארות יותר, הצעות הנישואין הופכות לנועזות ומרגשות, אך הנישואים עצמם לא מחזיקים. אז מה זה בעצם שווה? האם באמת כדאי לקבל הצעת נישואין רומנטית על יאכטה, להתחתן בגן הכי יוקרתי ולהבין אחרי חודשיים שזו כבר לא אותה אהבה שהיתה פעם?

בטלוויזיה ובקולנוע שופכים עלינו רגש בלי הפסקה. לכן לא פלא שאנו מחפשים שחקן קולנוע שיהיה בן הזוג שלנו לחיים. הבעיה היא שהכל נשאר סרט, ואנו לא מצליחים להתמודד עם קשיים נורמליים שיש לכל זוג אמתי שלא נמצא בתוך הצגה. קשה מאוד להתמודד עם מצבים אמתיים כאשר יש לנו בראש אשליות.

כדי להכין את עצמנו כראוי לחיי נישואין תקינים, כדאי ללמוד על הנושא. ישנם מדריכים המעבירים הדרכת כלות או הדרכת חתנים ובכך עוזרים לבני הזוג להבין לאן הם נכנסים ואיך להתמודד. רוב האנשים מצפים שהאהבה תפרח מעצמה, אבל אם לא עובדים על כך, אין לה כל סיכוי לפרוח. ישנן מצוות רבות שקשורות ועוזרות לחיי נישואים תקינים ומאושרים שכדאי מאוד לדעת אותן. בין היתר טהרת המשפחה וצניעות יהפכו את הבית שלנו לבית יהודי איכותי ומאושר בו השכינה שורה. בית שהשכינה שורה בו לא זקוק לשום דבר מעבר לזה, שכן יש בו ברכה בכל דבר.

לפעמים זה נראה פרימיטיבי ללכת בצניעות ועם כיסוי ראש, אך זה הכל מתוך הרגלי החברה ללא הפעלת טיפת שיקול דעת והיגיון. הרי הגענו היום למצבים לא הגיוניים בהם האשה מזניחה את עצמה בבית כאשר היא לבושה בסחבות, ולאחר מכן מתלבשת בצורה חושפנית, מתאפרת ומתגנדרת כאשר היא יוצאת עם ידידים לאיזשהו מועדון. האם למישהו זה נראה כמו חיי נישואים תקינים שיכולים להחזיק מעמד? תחשבו כמה נהדר לזוג כאשר הבעל הוא היחיד שרואה את השיער של אשתו. כמו סוד קטן משותף שמיוחד רק לבני הזוג ומעצים את הזוגיות. כמה יפה כאשר האשה היחידה שבעלה נוגע בה זו היא בעצמה. כמה נפלא כאשר בני הזוג מתגעגעים זה לזו כאשר שומרים על טהרת המשפחה, וכך שומרים על יחסים רוחניים תקינים מעבר ליצרים הפיזיים. זוהי המשמעות האמתית של המלה “נישואין” – להתנשא מעלה, להתקדש. לא להפוך לבהמות הפועלות על פי יצרים.

קצת לפני החתונה, כדאי לחשוב היטב מה חשוב יותר ומה פחות. האם אנו רוצים להיות עם חיי נישואים אומללים, אך בהרגשה שהבאנו מסיבת חתונה חלומית? או שאולי עדיף להתחתן בצורה כשרה, להשקיע בנישואין עצמם וכך לבנות בית יהודי איכותי בו שורה השכינה הקדושה? ואגב, זה לא סותר אחד את השני, ניתן לערוך חתונה מכובדת, מרשימה, מרגשת, איכותית וחלומית באותה מידה גם ללא כל התוספות השליליות, רק צריך לחשוב טיפה מה באמת חשוב לנו בחיים.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. אני חושב שזה נכון לעבור ייעוץ זוגי מעט לפני החתונה ולראות כאשר יצוצו שאלות מסוימות כיצד נתנהל איתם ביחד, כמו כן חשוב לעבור לגור יחדיו לפני החתונה על מנת לראות איך מסתדרים בחיים במשותף.

    1. בקשר ליעוץ הזוגי, אתה צודק לגמרי. חשוב לקבל מידע אצל מדריך חתנים ומדריכת כלות שיעזרו לנו לקבל כלים מתאימים ולהבין איך להצליח בעסק הזה.
      בקשר למעבר לגור ביחד, זה נוגד את דעת התורה הקדושה ויוצר חילול השם גמור. רק בלהיות ביחד בחדר לכמה דקות אנו כבר עוברים על איסור (ייחוד).
      כל אחד יכול לחשוב לעצמו על הזוגות שהוא מכיר, לא מעט זוגות חיו ביחד 7 שנים ואז הכל התפרק, ולא מעט זוגות שמרו נגיעה והתחתנו לאחר 3 פגישות ועד היום הכל עובד מצויין. צריך את העזרה של הקדוש ברוך הוא כדי להצליח ולא את העזרה של הצד האחר…

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה