בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז במרחשון ה׳תש״פ

רוצים לראות נסים גדולים כמו ביציאת מצריים? אז תפקחו את העיניים…

מאת רוני פיזנטי | כ״ה בשבט ה׳תש״ע |

ניסים גדולים כמו ביציאת מצריםסיפור יציאת מצריים ושהיית בני ישראל במדבר מלווה בהמון נסים גלויים שהתרחשו לעיני כל עם ישראל. למרות כל זאת, המדרש אומר שרק חמישית מבני ישראל יצאו ממצריים וכל השאר בכלל לא רצו לצאת. מפליא יותר שאפילו אלו שכן יצאו באמונה שלמה וראו את עשר המכות ואת כל הנסים שהתרחשו ללא הפסקה במדבר, מתלוננים על כל דבר אפשרי וחושבים שהיה להם טוב יותר במצריים. המן יורד מן השמיים, ענני כבוד מקיפים אותם ושומרים עליהם, הבגדים לא צריכים כביסה במשך 40 שנה, עמוד אש מתפקד בתור GPS משוכלל יותר משאפשר לדמיין ועוד המון נסים גלויים הכוללים את מעמד הר סיני בו הבורא מדבר אל בני ישראל בעצמו. בכל זאת, זה לא מונע מהם להתלונן שוב ושוב, לעשות את העגל, לחטוא בחטא המרגלים, לחלוק על משה ועוד דברים רבים. כשאנו קוראים את כל זה, אנו מיד חושבים לעצמנו שאם הקדוש ברוך הוא היה עושה לנו רק נס אחד קטן מתוך הנסים שנעשו שם, מיד היינו מתחזקים באמונה ולא נופלים ממנה לעולם. אבל האמת היא שהנסים עדיין מתרחשים, בכל רגע ובכל מקום שנתבונן. אלא שכמו דור המדבר, אנו בוחרים להתעלם מהם ולהמשיך הלאה בהרגלים.

כשאנו קוראים את כל זה ב[intlink id=”39″ type=”post”]ספר התורה[/intlink], אנו לא מצליחים להבין את זה. אבל ישנם הבדלים משמעותיים בין המציאות של אז לבין הקריאה של היום. ראשית, הדברים לא התרחשו במהירות כמו שאנו קוראים היום. בין מכה למכה במצריים, או בין ירידת המן לחטא המרגלים, עבר מספיק זמן כדי להתרגל. ברור שכולם נדהמו כשראו שהיאור הופך לדם, אבל לאחר מכן כולם חזרו לטרדות היומיות שלהם. לכל אחד היו בעיות כמו שיש היום, לכל אחד היו דברים משמחים כמו היום, לכל אחד היו מטרות ושאיפות, אהבות ורגשות וכל שאר הדברים הרגילים. הילד שוב זרק משהו, השכן שוב מתלונן, הכבשים של החבר נראים יפים וגדולים יותר והכל נשאר די שגרתי ורגיל. מי מאיתנו לא חווה שינויים בחיים? מי לא עבר תקופה קשה שבסופה ראה נס גלוי של הבורא? זה יכול לגרום להלם ותדהמה בהתחלה, אבל ככל שהזמן עובר אנו מתרגלים ושוכחים. היום כשאנו קוראים את כל זה בספר התורה, מתרחשים שם עשרות נסים בחצי שעה בערך, מבלי לספר לנו את הפרטים הרגילים שמתרחשים בשגרה. לפני שאנו מספיקים להתרגל, כבר מביאים לנו את הנס הבא.

בנוסף לקצב התרחשות הארועים, צריך לזכור שאדם שיש לו נגיעה בעניין מסוים לא מסוגל [intlink id=”55″ type=”post”]להיות אובייקטיבי[/intlink] לאותו העניין. חשבתם פעם איך זה שיש כל כך הרבה ספרי היסטוריה שאין כמעט אדם החולק עליהם, אבל ספר ההיסטוריה המפורסם ביותר בעולם – התנ”ך, הוא הנושא הכי שנוי במחלוקת? הסיבה לכך היא פשוטה: כאשר מספרים לי שהיתה פעם תקופה הנקראת “רנסנס” – זה לא ממש נוגע לי. מה אכפת לי אם הייתה או לא הייתה? אם חוקרים החליטו שהייתה, או אם מישהו כתב את זה באיזשהו ספר, אז מבחינתי זה בסדר. אבל ברגע שאומרים לי שפעם קרה משהו, ועכשיו אני צריך לשנות את כל תפיסת העולם שלי, לקיים מצוות וללמוד תורה מהבוקר עד הערב, אז כנראה שאני לא אקבל את זה כל כך מהר. אנחנו הולכים בעיקר בעקבות מה שנוח יותר. כשאנו קוראים את הנסים שהתרחשו בתורה, אנו מבינים שהם נסים גדולים בצורה אובייקטיבית. אבל לדור המדבר הייתה נגיעה בעניין. זה הצריך מהם לעשות דברים שלא היו כל כך נוחים. לצאת מההרגלים, לבצע את ציווי השם, להסתפק בדברים שהבורא נתן להם במדבר ולחיות לפי הדרך החדשה שהבורא הכתיב להם על ידי משה. כאן כבר יש נגיעה, זה לפעמים נוח יותר לשכוח את הנסים ולחיות לפי ההרגלים הישנים.

כעת נוכל לקחת את הדברים לחיים שלנו היום. כדי לראות נסים נצטרך לצאת מההרגלים והקיבעון, ולנסות לראות את הדברים בצורה אובייקטיבית ללא כל נגיעה. זה מפליא אותנו שמן ירד מן השמיים, אבל למה אנו לא מתפלאים מהטל והגשם היורדים מהשמיים? איך זה שכדור הארץ מסתובב בצורה כל כך מדויקת סביב עצמו וסביב השמש? מי קובע לרוח לאיזה כיוון ובאיזו עוצמה לנשוב בכל רגע? איך מתוך חתיכת גרעין רקוב יכול לצמוח עץ עם פירות טריים וטעימים? איך העובר מתפתח בצורה מדויקת כל כך ללא כל עזרה מצד אף אחד? תנסו להגדיר את המלה “טבע” – אנו כוללים שם את כל הדברים הלא מובנים והלא ידועים שכביכול מתרחשים מעצמם. אם באמת ננסה להגדיר את המושג “טבע” נגלה שהטבע הוא מכלול כל הנסים שהקדוש ברוך הוא עושה לנגד עינינו בכל רגע ואליהם כבר הספקנו להתרגל. אם היינו מתרגלים שיש דם בים, לא היינו מחשיבים את זה לנס גדול. אבל בגלל שאנו רגילים למים, אנו מבינים את גודל הנס כשאנו קוראים על כך. תנסו לשכוח את ההרגלים, תשחררו את הנגיעה האישית. רק תתבוננו סביבכם. לא צריך כל כך הרבה מאמץ כדי לראות נסים גדולים, רק לפקוח את העיניים ולראות.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

5 תגובות

 1. מה שתיארת הם דברים מדהימים אבל נס הוא דבר המתרחש שלא כדרך הטבע או בזמן מהיר מכדי להתרחש באופן טבעי. מי שפוקח את העיניים רואה גם רואה נסים מהסוג הזה. וממילא מבין שגם מה שמוגדר כטבע הוא רק מראית עין ובעצם מתרחש אך ורק מכוחו של הבורא יתברך…

 2. יישר כוח על המאמרים רבי האיכות ומעט הכמות
  מסוגננים לאנשים בתחילת הדרך אבל מכילים תובנות רבות למתבונן בהם
  הנעימות בהעברת המסרים בודאי יועדדו את הקוראים להמשיך
  יישר כוח שוב ובהצלחה מרובה

 3. ישר כוח על המאמר היפיפה, המסר החכם והנכון כ”כ של כותב המאמר ומי יתן שנזכה לעוד מאמרי חוכמה רבים ויפים כאלה. ניסים מתרחשים בכל יום ובכל רגע נתון, רק מי שאכן מצליח להתבונן לתוך חייו יכול להבין את גודל הניסים שהקב”ה עושה. יש להבין כי הקב”ה נמצא בכל מקום ואוהב את כל הבריות ונותן לכל אחד את מה שהוא זקוק לו (גם מבלי שהאדם יוכל להבין זאת לפעמים) ולפעמים לוקח זמן רב עד שניתן להבין את המתנות שהקב”ה מביא לנו. לכן חשובה האמונה שלנו בקב”ה ובמיוחד להבין כי גם דברים שנראים לנו ברגע מסויים כדברים שליליים הם למעשה מתנות שהקב”ה נותן. לכן חובה עלינו לאהוב ולהודות לקב”ה על מתנותיו הרבות ועל הניסים המופלאים שהוא עושה עימנו מידי יום ביומו. ומי יתן שכל אדם באשר הוא יבין ויזכה לראות את כוח נתינתו ואהבתו של הקב”ה.
  עלינו לאהוב

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה