בע"ה נעשה ונצליח. היום כ״א בתשרי ה׳תש״פ

סגולה לשלום בית

מאת רוני פיזנטי | י״ט באייר ה׳תשע״ד |

עם ישראל אוהב סגולות שיסדרו לו את החיים בתחומים שונים. גם בעניין שלום בית ישנה סגולה ידועה ובדוקה ביהדות שיכולה להפוך לנו את חיי הזוגיות לנוחים, פשוטים ובעיקר מספקים. הסגולה היא גאונית ומוצלחת, אך עם זאת פשוטה ולא מצריכה מאיתנו שום השקעה חיצונית או משאבים יקרים וקשים להשגה. כל מה שצריך הוא שינוי קל בתפיסה ואז כל חיי הזוגיות הופכים למתוקים מדבש.

הסגולה היא פשוטה ביותר: להכניס את השם יתברך לחיי הנישואין. אדם שחושב שכל מה שעובר עליו וכל הצרות של העולם זה בגלל אשתו, הוא כפוי טובה. כאשר הקדוש ברוך הוא שאל את האדם הראשון מדוע אכל מעץ הדעת טוב ורע, הוא ענה לו שזה בגלל ״האשה אשר נתת עמדי״ ובכך קלקל עוד יותר. צריך להבין שכל הקשיים של האדם בחיי הזוגיות שלו הם נסיונות מהשם. לא ״במקרה״ מתרחשים דברים בחיינו, אלא שהשם מזמן לכל אדם את המצבים השונים שהוא צריך לחוות.

כאשר אנו מבינים (אבל באמת מבינים) שבן הזוג הוא שליח של הקדוש ברוך הוא, אז הכל הופך לפשוט וקל יותר ושלום הבית מגיע מעצמו. כי בן או בת הזוג לא עושים לנו שום דבר רע מתוך עצמם. אם הם עושים דברים שלא מוצאים חן בעינינו, זה אומר שזה מה שהשם רצה לזמן לחיים שלנו כרגע. אם אדם לא מרוצה מהמצב הקיים אין שום צורך להחליף בן זוג, יש צורך לפנות לקדוש ברוך הוא ולבקש שהדברים יתהפכו לצד הטוב ביותר. מובן שחובת ההשתדלות מוטלת עלינו ולא צריך לקבל כל דבר מעוות, אבל אם נסתכל על רוב המריבות והקשיים שהורסים לנו את שלום הבית, נגלה שהכל מיותר לחלוטין.

זו בעצם המשמעות של המושג ״נישואין״ ביהדות, שדרך בן הזוג אנו זוכים להתנשא. דרך בן הזוג אנו מתקרבים להשם ומקבלים מסרים שונים שמחזקים אותנו. אם משהו לא מוצא חן בעינינו, זה רק אומר שהשם מנסה לדבר איתנו דרך בן הזוג ויש לנו הזדמנות להתנשא על ידי שנוותר, שנקבל בזיונות ונשתוק ובעיקר על ידי התשובה שנעשה כאשר נבין שכל קושי שמגיע לחיינו הוא בא מתוך השגחה פרטית. יוצא שכאשר אנו חיים בשלום בבית, אנו מתקרבים להשם.

אדם שחי בזוגיות בלי להכניס את הקדוש ברוך הוא לתמונה הוא מסוכן לנישואיו. הרי לכל אחד יש רצונות שונים ומדוע שמישהו יוותר לשני? למה להתחשב בבן הזוג אם מעשיו לא מוצאים חן בעינינו? למה שנשמור לו אמונים גם בסוף העולם במקום שאף אחד לא רואה? למה שנחשוב עליו טוב בעומק הלב אם הוא לעולם לא יגלה את מה שבסתרי לבנו? למה שלא נרצה לפרק את הנישואין הכובלים בכל משבר שמגיע עלינו (כפי שקורה היום הרבה לצערנו בכל מריבה קטנה)? התשובה לכל אלו היא אחת, בגלל שהשם יתברך נמצא בתוך הנישואין שלנו ביחד איתנו.

כאשר אנו מכניסים את השם יתברך לתוך חיי הנישואין שלנו, אנו מכניסים לעצמנו מטרה להצליח בנישואין בכל מחיר שיידרש. אנו מבינים וסולחים יותר, אנו מכבדים ומאמינים יותר, אנו אוהבים יותר ועובדים על האהבה שתתעצם עוד ועוד גם אם בצורה טבעית לא היה לה כל סיכוי. כאשר השם יתברך איתנו, אנו יכולים לזכות לשלום בית אמיתי ומספק. השם יתברך יזכה את כולנו לשלום בית ופריחה בחיי הנישואין.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה