בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ח במרחשון ה׳תש״פ

סדר עדיפויות נכון

מאת רוני פיזנטי | ט״ו בשבט ה׳תשע״א |

אדם הגיע לרופא וטען שהוא חש כאב בראשו. הרופא ערך מספר בדיקות ולאחריהן סיפר למטופל על ממצאיו. לצערו, זה לא היה כאב ראש רגיל, הוא הודיע לו שהוא חלה – לא עלינו – במחלה הנוראה. אך עם זאת, לשמחתו הם גילו זאת בזמן וישנם אחוזי הצלחה גבוהים מאוד לטיפולים. המטופל לא התבלבל ואמר לרופא: “לא תודה. אני לא מעונין בטיפולים למחלה, היא לא מפריעה לי כרגע, אני רק רוצה שתתן לי כדור שיפסיק את כאב הראש”. כולנו יכולים להבין שאותו אדם קיבל החלטה טיפשית ולא טובה, אבל אם נתבונן על עצמנו, נגלה שאנחנו לא שונים בהרבה ממנו.

לא פעם הקדוש ברוך הוא שולח לנו איתותים שונים כדי לשנות את דרכנו. אם זה בעיות בולטות בשלום בית, זיווג, פרנסה, בריאות או דברים דומים נוספים, או אם זה בעיות קטנות כמו יום עבודה לא מוצלח, מישהו צעק עלינו, פקקים בדרך או כל דבר אחר. כל בעיה שיש לנו, קטנה או גדולה, היא סימן ישיר מהקדוש ברוך הוא. הקדוש ברוך הוא רואה את התמונה הגדולה, הוא יודע מה הכי טוב לנשמתנו ואיך להשיג את המטרות שלנו בכדי להגיע לתכלית. הרי אותה תכלית היא הסיבה לשמה הגענו לעולם. היא הרבה יותר חשובה מהבעיות הגשמיות שאנו נתקלים בהן. ובכל זאת, כולנו מגיבים כמו אותו אדם אצל הרופא ובמקום להגיד תודה לבורא שגילה לנו שיש משהו לא בסדר בשורשים, אנו פשוט רוצים להיפטר מהסימפטומים ולהעלים את הבעיות.

כאשר אנו שמים לב לבעיות בפרנסה, כנראה שישנו משהו פגום בשורש. אולי צריך להקפיד יותר על מעשרות, אולי זלזלנו בכסף, אולי אנו משתמשים בו למטרות לא טובות. כאשר ישנן בעיות בשלום הבית, כדאי לפשפש במעשים שלנו, אולי חשבנו על אחרים מלבד בןבת הזוג, אולי זלזלנו בכבוד הבורא וכך בןבת הזוג מזלזלים בנו, אולי הסתכלנו על מראות לא צנועים וכו’. הבורא נוהג עימנו במידה תחת מידה, כך שאם אנו מרגישים בעיות בתחום מסוים, כנראה שגם אנחנו לא בסדר בתחום הזה.

כאשר מגיעות אלינו בעיות שונות, צריך לזכור שהן באות לטובתנו. כמו אותו כאב ראש שבא לומר לאדם החולה שמשהו לא בסדר וצריך לעצור ולבדוק את העניינים. כדי לפתור את הבעיות, כדאי ללכת לשרשן הרוחני. להבין מה הסיבה הרוחנית שבגללה הקדוש ברוך הוא הביא לנו את הבעיות הגשמיות. כאשר נפתור את שורש הבעיה, הבעיה הגשמית תעלם כבר מעצמה. אם נטפל רק בסימפטומים, אז אולי נוכל לחזור לשלווה שלנו לכמה רגעים, כמו אותו אדם שלוקח כדור לכאב ראש. אבל כאשר שורש הבעיה עדיין קיים, זה אומר שבעיות דומות יצוצו להן בקרוב, כמו כאב ראש דומה שיחזור לאדם (ובגלל זה תמיד הצרות מגיעות בצרורות…). אבל הרבה יותר חשוב מכך, גם אם כל הבעיות יעלמו, עדיין לא פתרנו את שורש הבעיה. כמו שאותו אדם לא נפטר עדיין מהמחלה הנוראה. אולי הוא לא מרגיש זאת והוא חי בהצגה, אבל הוא עדיין חולה שצריך טיפול.

כדי לחיות נכון, אנו צריכים שיהיה לנו סדר עדיפויות נכון כדי להבין מה חשוב יותר ומה פחות. לא יתכן שרופא שבא להציל מישהו בדחיפות יעצור לכוס קפה בדרך. לא יתכן שאדם שאוסף יהלומים שהוא מצא יעצור כדי לשחק בסנייק בטלפון הסלולרי. כאשר ישנה מטרה, כל שאר הדברים מאבדים מחשיבותם. כך כולנו הגענו לעולם בשביל מטרה מסוימת. לא יתכן שבאמצע התפקיד נעזוב אותו ונתעסק בדברים אחרים גשמיים ולא חשובים. בכל זאת כולנו חושבים במשך היום איך לפתור את הבעיות הגשמיות שלנו, ולרגע לא חושבים איך להתקדם ברוחניות. הבעיות שלנו בחיים הן בסך הכל מנגנון קטן שעוזר לנו להגיע אל הדרך הנכונה לכיוון התכלית. אם נעלים את הבעיות או נטשטש אותן, זה יהיה כמו לשבור את המחוונים כדי לא לדעת שאנו מתרסקים או לזרוק את השעון כדי לא לדעת שאנו מאחרים. במקום זה, כדאי לטפל בשורש הבעיה, וכך נזכה להגיע לתכלית שלנו, ועל הדרך נרוויח מכך שנפתור את הבעיות השונות.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה