בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

סולם יעקב – פרשת ויצא

מאת רוני פיזנטי | ט׳ בכסלו ה׳תשע״ג |

יעקב חולם את החלום המפורסם: “והנה סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה והנה מלאכי אלוקים עולים ויורדים בו” (בראשית כח, פסוק יב’). מעבר למשמעות החלום, אפשר ללמוד ממנו מעט על עצמנו ולהתבונן דרכו על הנשמה האלוקית שבנו ודרכי ההתמודדות שלה בעולם. כל אחד מאיתנו הוא סולם מוצב ארצה, שאוחז בעולם החומרי והארצי, אך ראשו מגיע השמימה ובפנימיות הוא חי בעולמות עליונים. בתוך כל אחד מאיתנו מלאכי אלוקים עולים ויורדים, המצוות בוראות מלאכים שמעלים אותנו ואילו העבירות להפך. כל החיים שלנו בנויים על אותו סולם.

הגוף שלנו נמשך לתאוות החומר, הוא כבד ושואף לארץ. כל מה שנוצץ קורץ לו והוא אוהב רק את עצמו ללא כל רגש לאחרים. הנשמה לעומתו רוצה להתעלות לעולמות עליונים, היא רוחנית וקלילה שמושכת אותנו למעלה ומכניסה חיים בתוך הגוף. אנחנו אמנם סולם שמוצב ארצה בתוך עולם החומר, אך ראשנו מגיע השמימה והנשמה נמצאת הרבה יותר גבוה ממה שאנו יכולים לדמיין. אלא שלמרות המקום בו אנו נמצאים, אנו לא מודעים לו וכך אנו חושבים שאנו נמצאים במקום ארצי ופשוט מבלי להבין את משמעות הנשמה שבתוכנו. ידוע שאדם נמצא במקום בו המחשבות שלו נמצאות, שהרי אדם שיהיה בתוך אולם שמחות בשיאה של חתונה ענקית ושמחה בזמן שהוא עצמו שרוי באבל כבד בוודאי לא יוכל ליהנות ולשמוח כי הוא שקוע כעת בעולם פרטי משלו של עצבות. אורח שהזדמן לאותו המקום יכול אולי ליהנות קצת מהאוכל, אך החתן והכלה שנמצאים באותו המקום בוודאי נמצאים בעננים. יוצא שכל אותם אנשים נמצאים באותו המקום בדיוק, אבל כל אחד נמצא בעולם אחר לגמרי. אותו הדבר לגבינו, הנשמה שלנו נמצאת בתוכנו והיא מקושרת ישירות לקדוש ברוך הוא בעולם רוחני אינסופי ולא מוגבל, אך אנחנו כלל לא מרגישים את זה מרוב שאנו שקועים במציאות החומרית ובעולם הארצי. אולי בגלל זה כאשר יעקב אבינו מתעורר מהחלום הוא אומר שאכן יש אלוקים במקום הזה והוא לא ידע. כי בחלום הוא רואה שהשם ניצב עליו, אך במציאות הגשמית קשה לנו לראות את הדברים. כדי לחוות את הדברים אנו צריכים להכיר ולגלות עוד ועוד מאותה נשמה עליונה, ואת זה ניתן לעשות בצורה של סולם.

כמו בסולם, אנו יכולים לעלות שלב אחד בכל פעם. כל אדם יכול להתקדם מעט מהמקום בו הוא נמצא כעת, לאחר שיגיע למקומו החדש יוכל להתקדם שוב. מי שינסה לעלות בבת אחת שלבים רבים בקפיצה, אולי יוכל לאחוז בשלב גבוה יותר אם יהיה מספיק חזק, אך הוא גם עלול ליפול נמוך יותר מהמקום בו היה לפני כן. לקפוץ מסולם זה מסוכן, הדרך הטובה היא להתקדם בהתמדה ובהדרגתיות שלב אחר שלב ובכך לגלות עוד ועוד חלקיקים מאותה נשמה, עד שנוכל להגיע לפסגה.

הבחירה של האדם היא מאוד מצומצמת בניגוד למה שאנו חושבים. לאדם שכל חייו הם קודש והוא מדקדק בכל הידור מצווה אין בחירה אם לאכול בשר טרף או לא. הוא לא צריך להתמודד עם בחירות כמו האם להדליק אש בשבת או האם להניח תפילין, שהרי כל אלו הם חלק מחייו ואין לו ניסיון בהם. הבחירות שלו הן הרבה יותר גבוהות וכל אלו בכלל לא שאלה בשבילו. אותו הדבר לגבי אדם רחוק מתורה ומצוות שחי חיי חומר ואינו יודע כלל על יהדותו. בוודאי שאין לו בחירה אם לאכול את הבד”ץ הזה או האחר, או אם להחמיר לקבל את השבת לפני זמנה, שהרי הוא קודם כל צריך להכיר בתורה, לקבל על עצמו לאכול אוכל כשר ולשמור שבת ורק אחר כך יוכל להגיע לשלבים מחמירים יותר אם ירצה. כך כל אדם נמצא בסולם הפרטי שלו בשלב המסוים שלו. כל השלבים הנמצאים במקום נמוך מאוד ורחוק מאיתנו הם פשוטים לנו ואין לנו בהם בחירה וניסיון, הם קלים מדי בשבילנו. כל השלבים הגבוהים מאוד מאיתנו הם מקומות רחוקים שאין לנו השגה בהם. הבחירה שלנו מסתכמת בשלבי הסולם הקרובים אלינו, אפשר לעלות לשלב הבא או חס ושלום לרדת לשלב הקודם. אף אחד לא ידון אותנו מדוע לא הגענו לראש הסולם שלנו. אך בהחלט ישאלו אותנו מדוע לא התקדמנו לשלב הבא שהיה כבר מביא אותנו מאוחר יותר לשלב שאחריו. אי אפשר להאשים אותנו שאנו לא קופצים לראש, אך אפשר לבוא בטענות מדוע אנו לא מתקדמים לשלב הבא. אולי קשה לנו להפוך לשומרי מצוות, אבל לקבל מצווה אחת זה בוודאי אפשרי. אם בכל זמן מה נתקדם ונקבל רק מצווה אחת, נגיע בסוף למצוות רבות מאוד. לא מצפים מאיתנו להיות משה רבינו, אך מצפים מאיתנו שמחר נהיה קצת יותר קרובים לקדוש ברוך הוא ממה שהיינו היום. אם נתקדם שלב אחרי שלב, בכל פעם מעט, לאחר תקופה מסוימת נוכל להסתכל לאחור ולראות שעלינו למרומים מהמקום הנמוך בו היינו לפני כן. לא צריך להתייאש מלהסתכל על ראש הסולם, אלא צריך פשוט להתקדם לשם בקצב האישי שלנו ולדאוג לא להיתקע באותו השלב ובוודאי שלא לרדת לשלב נמוך יותר.

שנזכה בסייעתא דשמייא לעלות בהתמדה, כל אחד בסולם הפרטי שלו, עד שנגיע לראש הסולם שמגיע השמימה.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה