בע"ה נעשה ונצליח. היום כ״ג בתשרי ה׳תש״פ

עיסקאות חבילה – לבדוק היטב מה יש ברצון שלנו

מאת רוני פיזנטי | כ״ד באב ה׳תש״ע |

לא קיים דבר כזה יהודי רע. כל אחד משתדל להיות טוב בדרכו שלו. כולנו בסופו של דבר רוצים חיים טובים ומאושרים, אך כל אדם מחפש זאת בצורה קצת שונה. גם אדם שעושה דברים אכזריים, כמו לגנוב או לרצוח, עושה זאת מתוך מניעים כלשהם שלתפיסתו הם הדרך אל הטוב. גם לרוצח יש נשמה ומצפון, וגם הוא מחפש את האושר והיופי שבחיים, אלא שהוא חושב בצורה שגויה שהרצח יקרב אותו לשם. חשוב לזכור שהרצון של כולם הוא טהור וטוב, אבל צריך לשים לב לכל הנספחים אליו. כשחושבים על זה, כולנו בעצם עושים הרבה דברים לא טובים שאנו אפילו לא מודעים אליהם. כל אחד בדרכו דורך על כמה אנשים בדרך בלי לשים לב, ולא פחות חמור מכך, הוא גם דורך על עצמו. אנו פועלים מתוך ההרגלים שאמורים להביא אותנו אל אותו אושר נכסף, אך ללא השקעת מחשבה והתבוננות בדברים יהיה לנו קשה מאוד להגיע אליו.

החיים שלנו הם לא שחור ולבן. בכל עניין שנוגע אלינו ישנם הרבה צדדים פנימיים לחיוב ולשלילה. הרבה אנשים חושבים על דברים מסוימים בתור חיוביים מבלי לראות את השלילה שבתוכם ולהפך. אישה שמאוד רוצה להתחתן עם מישהו למשל תוכל להיות בטוחה שזה הדבר שיעשה אותה המאושרת ביותר, אך לאחר זמן מה היא יכולה לגלות שבעלה מתייחס אליה בצורה נבזית ומהר מאוד תרצה לקבל גט. אולי נראה שכעת הדבר אינו טוב עבורה, אך למעשה הדבר לא היה טוב כבר מההתחלה. העניין עצמו אמנם היה נראה מאוד חיובי, הרי כולנו רוצים להתחתן, אך בתוך הרצון הטוב הזה, ניתן למצוא הרבה נספחים שליליים.

הטוב והרע מעורבבים היטב בעולם ההסתר בו אנו חיים. הטיולים לחו”ל קורצים לנו ואנו מחפשים לברוח מארץ הקודש, האנשים האכזריים מושכים אותנו ואנו מנסים להתרחק מ”חנונים” מתחשבים, מועדונים ומקומות בילוי מפוקפקים נראים לנו כ[intlink id=”92″ type=”post”]פיסגת האושר[/intlink] בזמן שהלימוד בבית המדרש נראה כשיעמום נוראי, וכך אנו נמשכים עוד ועוד לאותו [intlink id=”160″ type=”post”]יצר הרע[/intlink] שמציג לנו את החיים בצורה הפוכה ומרחיק אותנו עוד ועוד מאותו אושר נכסף ומקרב אותנו אל הצרות והייסורים. אמנם אין כל רע בלטייל או בלבלות, אך השאלה היא האם אנו מתבוננים בעומק הדברים שאנו עושים. את כל הרצונות הטובים שלנו ניתן להגשים בצורות רבות. אנו מוכרחים לבחון היטב כל רצון שיש לנו ולוודא שהוא מכיל רק טוב ללא כל רע. ברגע שאותו רצון טוב מגיע בעיסקת חבילה עם דברים שליליים, יהיה כדאי יותר לוותר על קצת טוב כדי לקבל הרבה טוב אחר. זהו עניין חישוב השכר, לחשב הפסד מצווה כנגד שכרה ושכר עבירה כנגד הפסדה. אמנם נראה שאנו מפסידים מהמצוות ומרוויחים מהעבירות, אך אם נתבונן לעומק ונחשב את הדברים, נגלה שזה בדיוק הפוך. אף אחד לא רוצה להידקר או ללכת מכות במועדון מפוקפק, אך צריך לקחת את זה בחשבון כששוקלים ללכת לשם. אף אחד לא רוצה בעיות בנישואין, אך זה מה שמקבלים כאשר מחפשים בני זוג עם מראה חיצוני טוב מבלי לשים לב לפנימיות ולהתאמה. אף אחד לא רוצה לעבוד כמו חמור מבלי ליהנות מהכסף, אך זה בדיוק המצב של כל החולמים להיות הכי עשירים בעולם.

כדי לבחור בחירות טובות יותר, אנו חייבים להתבונן בכל צעד ובכל [intlink id=”9″ type=”post”]בחירה[/intlink] שאנו עומדים לעשות. מלבד ההתבוננות על הבחירות עצמן, ישנו צורך להתבונן במתנות שאנו מקבלים מאת הבורא. לא פעם הבורא מכוון אותנו אל הדרך הטובה לנו, אך אנו לא מוכנים לקבל זאת. כולנו חושבים שאנו יודעים מה טוב בשבילנו, אך לפעמים אותו “טוב” מכיל הרבה מאוד רע שאנו לא מסוגלים לראות. ממש כמו אותה אישה אומללה שהזכרנו קודם לכן, שרצתה להתחתן עם גבר אכזר מבלי לדעת זאת. הבורא יודע מה טוב לנו הרבה יותר ממה שאנו יודעים על עצמנו. הוא מכיר אותנו ואת כל העולם, מה שהיה ומה שיהיה בעתיד. אנו צריכים ללמוד להסתכל על הדברים בצורה אמתית יותר, מבלי הנגיעות שיש לנו בדבר, וכך נוכל הרבה פעמים לראות אם אנו אכן הולכים בדרך הנכונה. כמובן שאנו [intlink id=”78″ type=”post”]זקוקים לתפילות[/intlink] ולעזרה רבה מהבורא בכל צעד קטן, שכן הוא היחיד שיודע מה טוב לנו והוא היחיד שיכול לפעול כדי להשיג לנו את הטוב הזה. עם מספיק התבוננות על הדרך שלנו, ועם תפילות אמתיות להכוונה באותה הדרך, נוכל לצמוח ולהגיע רחוק יותר ממה שאי פעם חשבנו שנוכל.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה