בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז במרחשון ה׳תש״פ

פרשת אמור – להיזכר למה יצאנו ממצרים

מאת רוני פיזנטי | כ״ט בניסן ה׳תשע״א |

נאמר בפרשה (פרק כב’, לג): “המוציא אתכם מארץ מצרים להיות לכם לאלוקים”. העניין של “להיות לכם לאלוקים” מוזכר כמה פעמים (גם בפרשת ציצית שאנו קוראים בקריאת שמע) וצריך להבין מה מנסים לחדש לנו בכך? למה זה חשוב שהשם הוציא אותנו ממצרים דווקא כדי להיות לנו לאלוקים?

צריך להבין שהקדוש ברוך הוא הוציא אותנו ממצרים, אבל כאן לא נגמר הקשר שלנו איתו. הוא לא הוציא אותנו מעבדות במצרים כדי שנהפוך להיות עבדים במקום אחר, כי לכך אין כל טעם. אלא הוא הוציא אותנו כדי לתת לנו את התורה כך שהוא יהיה האלוקים שלנו. ברגע שאנו עובדים אותו, הוא מוציא אותנו מעבדות מכל שאר המקומות. אך ברגע שחס ושלום אנו לא עובדים אותו, אנו הופכים להיות עבדים של חוקי משפט בריטים, עבדים של ההחלטות בארה”ב, עבדים של הטלוויזיה שאומרת לנו איך לחשוב, של הפרסומות שאומרות לנו מה לאכול מחר לארוחת הבוקר, עבדים של האופנה, של הממשלה, של הבוס בעבודה ושל כל אדם אחר בעל איזשהו כוח שהשם נתן לו במתנה.

במיוחד עכשיו בספירת העומר, כאשר אנו נמצאים לאחר היציאה ממצרים בפסח, וסופרים את הימים עד לקבלת התורה בשבועות, כדאי להיזכר בזה שהשם הוציא אותנו ממצרים במטרה מסוימת. הוא בחר בנו לא כדי שנשחק כדורגל ונאכל סטייקים, את זה גם שאר העמים יכולים לעשות אפילו טוב יותר מאיתנו. אלא הוא בחר בנו להיות לנו לאלוקים, כך שנלמד תורה ונתקרב אליו כמו ששום עם אחר לא יכול.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה