בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז במרחשון ה׳תש״פ

לא לשכוח מי זה אבא שלנו – פרשת אמור

מאת רוני פיזנטי | י״ד באייר ה׳תשע״ג |

השיקולים שלנו שמובילים אותנו לבחירות שאנו מבצעים קצת חסרים לפעמים. בין הטוב והרע כלפינו ובין מה שיוצא לעצמנו בסופו של דבר מהבחירה שאנו עומדים לבצע, אנו שוכחים שיש גורם נוסף בתמונה שצריך להכריע את הכף. פרשת אמור מספרת לנו על דינים שונים הקשורים לכהנים, ובין היתר התורה אומרת: “ובת איש כהן כי תחל לזנות את אביה היא מחללת…” (ויקרא כא’, פסוק ט’). יוצא שהדבר החמור ביותר בעניין הזנות שהתורה הזכירה, הוא שבת הכהן מחללת את אביה. ברור הדבר שעניין הזנות הוא חמור מאוד בפני עצמו, אבל התורה מציינת שבבת כהן הדבר חמור הרבה יותר משום שכעת יוצא לאביה שם רע. הכהן הרי מסמל את הקודש, וכעת בתו מחללת אותו.

תארו לכם שאישיות כלשהי שנחשבת לגדולה ומכובדת, שכולם יראים ממנה, כמו מלך גדול, ראש ממשלה או אפילו הבוס בעבודה, מגיע יום אחד לארוע ציבורי כלשהו עם משפחתו שמתנהגת בצורה ברברית. הבן מגיע עם בגדים מלוכלכים ובלויים, מקבץ נדבות מהאנשים ואוכל כמו בהמה. הבת צורחת ומדברת שטויות עם כולם מסביב, מנבלת את הפה בלי הפסקה ועושה צחוק מעצמה. כך כולם מתנהגים בצורה מאוד מביישת ואותו אדם נכבד ירצה לקבור את עצמו ולהיעלם באותו רגע. מעבר לתדמית הרעה שכל אחד מהילדים עושה לעצמו, הם עושים תדמית רעה לאביהם שמייצג אישיות חשובה ונכבדת. ברגע אחד כל הכבוד שרכשנו לאותו אדם חשוב יורד לגמרי. אנשים כל היום יצחקו על אותו אדם ובמקום כבוד הוא יקבל רק בזיונות מאחרים.

אדם נכבד בעל תפקיד חשוב מוכרח לשמור על כבודו. הוא מייצג משהו גדול יותר מעצמו, וככל שהתפקיד גדול ומפורסם יותר, כך האחריות הייצוגית שלו גדולה יותר. ראש ממשלה לא ישים בגד ים מול כולם. אם תהיה סיבה טובה לכך שהוא ייכנס למים, הוא יסגור את החוף כך שאף אחד לא יהיה בסביבתו. כך גם אף פעם לא נמצא שנסיכה תלבש מכנסיים, שהרי היא מייצגת את המלוכה ואת מדינתה, כך שהיא תהיה בבגדים מפוארים והולמים. שופט בית המשפט העליון לעולם לא יופיע לדיון בשורט קצר. נשיא המדינה לא יגדל קוקו וישים עגילים באף ובגבה. שרים ושרות בממשלה לא ישחקו בגולות או בתופסת וישתטו מול כולם. כל אדם בר דעת בעל תפקיד חשוב, יתנהג וייראה בצורה מתאימה ומייצגת כראוי לתפקידו. היום לצערנו זה לא תמיד נראה כך וגם אישים בכירים במדינה מבזים עצמם בתקשורת, אבל מובן וברור לכולנו שכך הדברים צריכים להיראות.

הכהן הוא הדמות הרוחנית שמייצגת את הקדושה. הוא עובד בבית המקדש, אוכל בקדושה, מקריב קרבנות, מטמא ומטהר, מברך את ישראל בשם השם המפורש ועושה עוד תפקידים רבים. לכן אסור לו להיטמא למתים, אסור לו לקחת גרושה לאשה ויש לו עוד איסורים והלכות שונות, שהרי הוא מוכרח לשמור על עצמו קדוש. אז תארו לכם שאחרי כל זה מגיעה הבת שלו ומתחילה לזנות. תארו לכם איזה חילול נורא מתרחש. כולם סביב יאמרו “היתכן?! כך מתנהגת הבת של הכהן?!” איך יתכן שמשיא הקודש יצא חילול כזה גדול?

הדבר חשוב לא רק לגבי הכהנים. כל יהודי צריך לדעת את הייחוס שלו. אנחנו הבנים והבנות של הקדוש ברוך הוא. אבא שלנו ברא את העולם. הוא קובע מי יחייה ומי ימות. הוא מנהל את מזג האויר, את צירופי המקרים בעולם ואת כל כוחות הטבע. הוא נותן את הפרנסה, מזווג זיווגים, מרפא חולים ויכול להושיע מכל צרה. כל דבר שזז בעולם הזה, עושה זאת רק משום שהוא רוצה בכך. הכל מגיע על ידו ואין עוד מלבדו. צריך להבין שייחוס כזה חשוב אין לאף אחד בעולם חוץ מאיתנו. זה מעבר לכל דמיון. כאשר אנו מבינים מעט מגודל הייחוס הזה, ברור לנו שאנו מייצגים כאן משהו עצום. לכן מובן שאנו מוכרחים לחשוב היטב לפני כל מעשה שאנו עושים, לפני כל מילה שאנו מוציאים מהפה ולפני כל מה שאנו מקרינים כלפי חוץ. בקלות אנו יכולים לעשות דברים שיחללו את שם אבינו הגדול בשמיים, ולכן אנו חייבים להתרחק מכל דבר שעלול להתפרש כחילול השם.

יהודי שמסתובב ברחוב עם קעקועים ועגילים בכל הגוף, עם פאות מגולחות לגמרי, בגילוי ראש, ובכל צורה דומה שלא מחמיאה להיותו יהודי, אולי חושב שזו בחירה שלו לעשות מה שבא לו, שהוא לא מזיק לאף אחד ושזה לא צריך להפריע לאף אחד, אבל אותו יהודי יקר לא מבין שיש עוד מישהו בתמונה. הוא לא לקח בחשבון ששמו של אביו הגדול מתחלל בהתנהגות שלו. אשה יהודיה היא בת של מלך שצריכה להתלבש בצורה המפוארת ביותר שהולמת את מעמדה. מלכת אנגליה היא כמו סמרטוט לעומתה. כאשר היא מתלבשת או מתנהגת בצורה לא צנועה, היא מחללת את שם אביה שבשמיים. היא מפקירה את הגוף והנשמה שניתנו לה כך שאחרים יוכלו לעשות איתם מה שהם רוצים. כל אדם ברחוב יכול ליהנות מהיופי שלה במקום שתשמור אותו לבעלה בלבד. אדם שרואה מישהי כזו ברחוב לא חושב שהוא מביט בנסיכה או באישיות חשובה ומוערכת, אלא חושב מחשבות זימה ירודות. ספר תורה קדוש שומרים בתוך הרבה כיסויים בארון נעול עם בריח, רק דברים ירודים וחסרי ערך אנו מפקירים באמצע הרחוב לעוברים ושבים. יהודי או יהודיה שמתנהגים בזלזול כלפי עצמם, מראים זלזול כלפי הקדוש ברוך הוא. כל אדם בעולם שרואה יהודי מתנהג בצורה לא נאותה, בז בלבו לאבינו היקר שבשמיים. שהרי כיצד יתכן שכך מתנהגים בני מלך?

אם נצליח להבין באמת מי זה אבא שלנו, לעולם לא נוכל להתנהג בצורה מבזה, לעולם לא נוכל לעשות שום עבירה ולעולם לא נעיז לחלל את שמו. אסור לנו אף פעם לשכוח מי זה האבא היקר שלנו. אנו מוכרחים להתחזק ולקדש את שמו בעולם, וכך בע”ה לקיים את תכלית הבריאה, שאז יהיה השם מלך על כל הארץ, ביום ההוא יהיה השם אחד ושמו אחד.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה