בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

פרשת בא – להיזהר מפשרות עם יצר הרע

מאת רוני פיזנטי | כ״ט בטבת ה׳תשע״ב | |

לפני שמגיעה מכת הארבה, עבדי פרעה מסבירים לו שכל מצריים כבר אבדה ועדיף לוותר ולשחרר את עם ישראל. נראה שפרעה כמעט משתכנע ומסכים לשחרר אותם, הוא שואל את משה ואהרון “מי ומי ההולכים”? משה עונה לו שכולם הולכים, ילדים,זקנים, נשים ואפילו הצאן והבקר. פרעה מסביר להם שלא כדאי להם לקחת את הילדים הקטנים, “כי רעה נגד פניכם”. הוא מוסיף ומסביר שרק הגברים צריכים ללכת, “כי אותה אתם מבקשים”… מסתבר שפרעה ששיעבד את בני ישראל והתעלל בהם, שחושב שהוא סוג של אליל ולא מוותר גם לאחר שבע המכות שקיבל, פתאום כביכול הופך לחכם גדול שאוהב את בני ישראל, רוצה בטובתם ומייעץ להם עצה טובה – שרק הגברים ילכו לעבוד את השם יתברך וכל השאר יישארו במצריים. הוא גם מנסה להסביר למשה ולאהרון שזה בעצם הדבר שהם רוצים “כי אותה אתם מבקשים”. בתוך כל אחד מאיתנו נמצא פרעה קטן כזה שעושה הרבה צרות ומביא אותנו לחשוב שהשטויות שלו זה באמת מה שאנו רוצים.

כאשר אנו עומדים לפני עליה רוחנית כלשהי, היצר הרע תמיד מגיע כדי לעשות הכל כך שלא נצליח להגיע אל היעד. אם זה היה מסתיים בזה, אז כל אדם היה אמנם נופל לפעמים, אך לאחר מכן מבין את הטעות שעשה וכך קם וממשיך בעשיה הרוחנית. אלא שהיצר הרע לא מסתפק בזה, הוא דואג לתת לנו את ההרגשה הפנימית וההבנה שהעליה הרוחנית הזו זה בכלל לא מה שאנחנו רוצים. בשביל מה להפוך ל”דוס”? בשביל מה להוציא את הטלוויזיה מהבית? בשביל מה ללמוד תורה? היצר הרע יודע שאין לו סיכוי מול הקדושה, אז הוא משחרר לנו מצווה קטנה בלית ברירה ומסביר לנו שזה בעצם כל מה שאנו מבקשים, ממש כמו פרעה.

אדם מחליט לשמור שבת, אז בא היצר ואומר לו “בשביל מה אתה צריך את זה? איך אפשר לא לנסוע בשבת? איך אפשר בלי לצאת לבלות בסוף שבוע? מספיק לקדוש ברוך הוא שתאהב אותו בלב, מספיק שתקיים עונג שבת… זה בעצם מה שאתה מבקש”. אותו אדם שומע לעצת היצר וכך לא רק שהוא מגיע לחילול שבת, אלא הוא בטוח שזה בסדר, שהיצר הרע צודק וזה באמת מה שהוא מבקש…

אדם רוצה ללכת לשיעור תורה, היצר מתערב ואומר לו “אתה חכם יותר מכל הרבנים!”, “קודם תהיה בן אדם, בשביל מה ללמוד תורה אם עדיין לא עבדת על המידות שלך?”. כך האדם מבין שלא כדאי לו ללכת לשיעור תורה ויוצא שהוא גם לא עובד על המידות שלו וגם לא לומד תורה. היצר אולי זורק לו איזה משהו כדי שישתוק ולא ילחם בו, אז הוא אומר לו שיותר טוב לו ללמוד לבד במקום לצאת מהבית בגשם, אז אותו אדם לומד עשר דקות והולך לעיסוקים אחרים בידיעה מוחלטת שהוא השיג את מה שרצה.

אנשים אוהבים לקטלג את עצמם. כאשר היצר הרע מדבר אליהם, קשה להם להבין שזהו היצר בלבד ולא האדם עצמו. לכן אנשים תופסים את עצמם בתור לא טובים, לא מסוגלים, בעלי מחשבות שליליות וכו’. האמת היא שהאדם עצמו הוא טהור, אלא שהיצר מכניס לו מחשבות זרות, מחשבות שאינן חלק ממנו, אך הוא תופס אותן כחלק בלתי נפרד מהמהות שלו. לכן אדם יכול להצהיר בלי לחשוב פעמיים “אני חילוני”. הוא שכח את הסבא רבה שלו שמסר את נפשו כדי לא לאכול טריפות ולהמשיך לשמור שבת. הוא שכח את הרב שהוא הולך אליו כדי לקבל ברכה כשהוא צריך ישועה. הוא שכח את ספר התהילים שהוא פותח בעת צרה. הוא שכח שסיכנו את חייו ועשו לו ניתוח בגיל שמונה ימים כדי לקשר אותו עם השם יתברך. כאשר היצר מדבר איתו, הוא בכלל לא מבין שזה איזשהו גורם חיצוני שמנסה להפריע לו, הוא בטוח שהוא מדבר עם עצמו והמחשבות הן שלו. פרעה אומר לו לרדוף אחרי הכבוד, להיכנע לתאוות החומריות, להתנהג בחוסר צניעות, לזלזל במצוות והוא מסביר לו שזה הרצון הפנימי שלו בעצמו, “כי אותה אתם מבקשים”.

תארו לכם מה היה קורה אילו משה ואהרון היו מסכימים עם פרעה. הם היו יכולים לחשוב שבאמת מה שהם מבקשים זה ללכת לעבוד את השם יתברך ובשביל זה צריך את הגברים ללא הנשים, הזקנים והטף. הם היו יכולים להיות בטוחים שלאחר שבע מכות פרעה נכנע והם ניצחו אותו, בזמן שפרעה היה צוחק עליהם ומשיג את רצונו. אבל אסור לעשות עסקים ופשרות עם יצר הרע. צריך להבין היטב שיצר הרע שבתוכנו הוא לא אנחנו. יש לו רצונות משלו שנוגדים לחלוטין את הרצונות שלנו. הוא יכול להיות איש עסקים ממולח ולומר “אני מפסיד עליך”, “אני עושה את זה בשבילך”, “כדאי לך” ועוד משפטים מפוצצים שמראים לנו כמה הרצונות שלנו דומים, אבל בסופו של דבר הוא רק רוצה למכור לנו ולהפיל אותנו בפח. משה ואהרון ידעו זאת היטב ולא התפשרו על דבר. כך גם אנחנו צריכים ללמוד את הדברים כך שגם אנחנו נצליח לעמוד מול היצר ולא להתפשר.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה