בע"ה נעשה ונצליח. היום כ׳ במרחשון ה׳תש״פ

פרשת בהר – הכל שייך לקדוש ברוך הוא

מאת רוני פיזנטי | י״ז באייר ה׳תשע״ב |

נאמר בפרשה (פרק כה’ פסוק כג’): “כי לי הארץ כי גרים ותושבים אתם עמדי”. כאשר לאדם יש קרקע משלו, בית שבנה, עבדים ושפחות ועושר רב, הוא בוודאי חושב לעצמו שהכל שייך לו. הקדוש ברוך הוא מסביר לנו שכל הארץ שייכת לו. כל מה שנראה ששייך לנו זה בעצם רכוש מושאל, כי אנחנו בסך הכל גרים ותושבים כאן. בנוסף, לא לחינם הפרשה מתארת את סוגי העבדים ומסבירה שאם העבד הוא ישראל, אסור להעביד אותו קשה מדי וצריך לזכור תמיד שהוא עבד של הקדוש ברוך הוא. “כי לי בני ישראל עבדים עבדי הם…” כלומר כולנו עבדים של הקדוש ברוך הוא, אז לא יתכן שנרגיש בעלות על אחרים. הרי גם אנחנו וגם העבדים שלנו, עבדים של הקדוש ברוך הוא. אז יוצא שאין לנו עליהם שום עליונות. אין לנו בעלות על שום דבר משום שהכל שייך לקדוש ברוך הוא.

כולנו לפעמים מרגישים על הגובה. עם תחושה שהכל מגיע לנו והכל שייך לנו. אנחנו מרגישים בעלות על דברים שונים, בזמן שאנחנו בסך הכל שומרים על פיקדון שהקדוש ברוך הוא הפקיד בידינו. צריך לזכור שהבוס בעבודה הוא עבד של הקדוש ברוך הוא באותה מידה שפועליו הם עבדים. המרצה באוניברסיטה הוא עבד לא פחות מהסטודנטים. העשירים והמצליחים הם עבדים בדיוק כמו העניים. כולנו עבדים של הקדוש ברוך הוא וכל הארץ שייכת לקדוש ברוך הוא. אנחנו בסך הכל אורחים כאן, “גרים ותושבים”. אז איך יתכן מצב שהבוס צועק על הפועלים שלו בעבודה? איך יכול להיות שראש הממשלה מחליט לחלק שטחים מהארץ? איך קורה שישנם אנשים עשירים ששומרים את העושר לעצמם מבלי לדאוג לעניים? איך יתכן מצב בו יהודי מבזה את חברו? הרי כל המצבים האלו יכולים להתרחש רק כאשר אנו בטוחים שאנו השולטים ושהכל בבעלותינו. אם אדם מבין שהכסף שלו הוא לא באמת שלו, הרכוש לא בבעלותו ושחבריו היהודים אינם כפופים לו, אז הוא לא יכול לפגוע ולזלזל בשום דבר ובאף אחד. הכל שייך לקדוש ברוך הוא ולכן אנו מחוייבים לקבל את ההחלטות השונות בחיינו על פי הציווים שהוא נתן לנו.

הקדוש ברוך הוא נתן לנו בית, כדי שנוכל לחיות בו חיי משפחה טובים, ללמוד בו תורה ולעשות הכנסת אורחים. הוא נתן לנו ממון כדי שנוכל לעשות צדקה ולתת לנזקקים. הוא נתן לנו ילדים כדי שנחנך אותם לדרך טובה ונלמד אותם תורה ומצוות. הוא נתן לנו חברים כדי שנזכה לתת ולעזור להם. אם נרצה למשל לאכול או לשתות, אנו מחוייבים לברך את הברכה המתאימה לפני ואחרי. חז”ל מלמדים אותנו שהאוכל ללא ברכה כאילו גוזל את הקדוש ברוך הוא, משום שהארץ שייכת לו ולא לנו. כולנו עבדים של הקדוש ברוך הוא ומתארחים בארץ ששייכת לו, אז איך יתכן שנרגיש בעלות על מה שאינו שייך לנו? כל אחד מרגיש שהוא יכול לעשות מה שבא לו, אבל אנחנו שוכחים שכולנו עבדים שמחוייבים לעשות את ציוויי הבורא. אדם שמזלזל במצוות הבורא ומשוכנע שהכל שייך לו הוא כמו עבד שעושה מה שבא לו עם הרכוש של אדונו מבלי להקשיב לו.

אמנם אף אחד לא רוצה להיות עבד, אבל צריך להבין שלהיות עבד של מלך זה אומר לגור בארמון, לקבל כמעט כל מה שרוצים מהמלך וליהנות משולחן המלוכה. כולנו עבדים בעולם הזה, אם זה עבדים של העבודה, של הבוס, של הבנק, של המדינה, של הצבא, של המשפחה או של כל דבר אחר. אז אם כבר להיות עבדים, הכי טוב להיות עבדים של מלך מלכי המלכים הקדוש ברוך הוא. שנזכה כולנו בע”ה להתחזק ולעשות את רצון אדוננו, ומתוך כך נגיע למה שאמרו חז”ל “עשה רצונו כרצונך, כדי שיעשה רצונך כרצונו”.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה