בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז במרחשון ה׳תש״פ

פרשת בחוקותי – הקדוש ברוך הוא מבטיח שלא יעזוב אותנו לעולם

מאת רוני פיזנטי | כ״ד באייר ה׳תשע״ב |

פרשת בחוקותי מכילה בתוכה תיאורים לא כל כך נעימים של דברים העלולים לקרות אם לא נלך בדרכי השם. לאחר התיאורים המפורטים הנפרשים על פני הרבה פסוקים, הקדוש ברוך הוא מבטיח לנו הבטחה אלוקית: “ואף גם זאת בארץ אויביהם לא מאסתים ולא געלתים לכלותם להפר בריתי איתם” (ויקרא כו, פס’ מד’). השם יתברך מתאר מצב בו עם ישראל עוזבים את התורה והמצוות ועושים עבירות קשות ועל כן נענשים. אך עם זאת הוא מבטיח שלמרות כל הרע שנעשה, למרות כל העבירות, למרות שנפר את הברית, למרות הכל הוא לא יעזוב אותנו, לא יפר את הברית ויהיה איתנו לנצח.

הנצרות מבוססת על סיפור מאוד תמוה וטיפשי בו הבורא חס ושלום עזב את עם ישראל ובחר בעם אחר במקומם. כאילו שהוא לא ידע לבחור בעם הנכון חס ושלום ועשה טעות. הדבר טיפשי לגמרי שהרי אין טעויות אצל הבורא ובנוסף הוא אינו מוגבל בזמן ולכן רואה את העתיד עוד לפני שהתרחש. גם הנוצרים מאמינים בתנ”ך והדבר נכתב במפורש שהבורא הבטיח הבטחה אלוקית שלמרות שנהיה בארץ אויב, למרות ההסתר פנים שנחוש ולמרות כל מה שנעבור, עם כל זה הוא לא ימאס בנו, לא יעזוב אותנו ולא יפר את הברית.

יהודים רבים נמצאים במצב של ייאוש, חושבים לעצמם על כל העבירות שעשו ובטוחים שאין כל תקנה. לפעמים זה נראה שאחרי כל החטאים שעשינו, אין כל סיכוי שהקדוש ברוך הוא יאהב אותנו. אך האמת היא שהקדוש ברוך הוא אוהב אותנו ומאמין בנו, ללא קשר למעשים שעשינו. לכן אנו מודים לו בכל בוקר ומסיימים ב”רבה אמונתך”, כי למרות כל העבירות והחטאים, הוא מאמין בנו ומחזיר את הנשמה שלנו אל הגוף ליום חדש של ניסיונות. לכן הוא אומר לנו שאפילו שנהיה במצב הקשה ביותר של חוסר אמונה ועם חטאים רבים, למרות הכל הוא לא ימאס בנו ולא יעזוב אותנו לעולם.

אסור לאף יהודי להרגיש שאין תקווה, משום שתמיד אפשר לשנות את הדברים. לא משנה מה עשינו, גם אם עברנו את כל העבירות האפשריות ואנו מרגישים שחצינו את כל הגבולות האדומים, השם יתברך אוהב אותנו בכל מקרה. תמיד יש לנו את האפשרות להתחרט על המעשים הלא טובים, לחזור בתשובה ולהתקרב לקדוש ברוך הוא. הדבר דומה לאב שמייסר את בנו ומעמיד פני כועס כדי לחנך את הבן מתוך אהבה ודאגה. האב בוודאי לא מרגיש נעים עם העונשים שנותן לבנו, אלא הוא נותן את העונשים בלית ברירה ומצפה בכיליון עיניים שיתחרט על מעשיו וישוב לדרך טובה, וכך יוכל להפסיק עם העונשים ולהראות לו את אהבתו. הכל נעשה לטובת הבן. כך השם יתברך עושה את הכל לטובתנו ואוהב אותנו בכל מצב, הוא רוצה שנלך בדרך התורה והמצוות כי זה מה שהכי טוב בשבילנו. כאשר אכן נזכה ללכת בדרך הזו, הוא ישמח שהוא יכול להראות לנו את אהבתו כמו אב ששמח להראות את אהבתו לבנו.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה