בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז במרחשון ה׳תש״פ

פרשת בלק – כולם בובות על חוט והשם לבדו שולט

מאת רוני פיזנטי | ב׳ בתמוז ה׳תשע״א |

לאחר המאמץ הרב של בלעם ללכת נגד רצון השם ולקלל את ישראל במשך כל הפרשה, הוא רואה שיוצאות לו רק ברכות מהפה על ישראל והוא מבין שזה לא ילך לו בדרך הזו. לכן לקראת סוף הפרשה הוא מנסה דרך שונה: במקום להילחם מלחמה חסרת כל סיכוי נגד הקדוש ברוך הוא, הוא מייעץ לבלק לגרום לישראל לזנות ולחטוא. לצערנו, השיטה שלו עבדה וגרמה למותם של 24,000 איש מישראל. אז מה היא בעצם נוסחת הפלא שיעץ בלעם לבלק, ואיך אנחנו יכולים להרוויח ממנה?

הרעיון שהבין בלעם הוא פשוט, וכולנו בתוכנו יודעים אותו. הקדוש ברוך הוא שולט על הכל. זה לא משנה כמה שננסה ללכת נגד רצונו, זה לא יעזור. אם לא נהיה על המסלול הנכון, הוא יביא אותנו אליו. זה יכול להיות בדרך טובה, כמו שאמר לבלעם שלא ילך עם האנשים לקלל את ישראל. זה יכול להיות בדרך פחות טובה אם אנו ממשיכים בדרכנו המקולקלת, כמו המלאך שהסיט את האתון מהדרך. אבל לפעמים, לא עלינו, זה יכול לבוא בצורה של ייסורים כמו 24,000 איש שמתו במגפה. נוסחת הפלא היא לגרום לעם ישראל לחטוא כך שהשם ירצה להביא למותם, ואז לא צריך כל מאמץ גשמי נוסף.

כולנו פוחדים מאומות העולם השולטות. כולנו נרתעים ממלחמות. אנו עושים הכל בשביל הסכמי שלום עם רוצחים ומחבלים. כל פסיעה בארץ שלנו מלווה באישור של בכירים מאומות העולם, מתוך רצון להתחנף ולעשות להם נחת כך שיעזרו לנו. אבל כל הדברים הללו הם קשקוש. משום שהפרשה מלמדת אותנו שאף אחד לא יכול לגעת בעם ישראל מבלי שהשם ירצה בכך. מה שבאמת עלול להביא למפלה לישראל זה הזנות והחטאים. אדם שסוטה מדרך האמת עלול בקלות להביא למפלה. מצד שני הליכה בדרכי השם תביא לנו את הנצחון מול אומות העולם. זהו הפתרון למחבלים ולפיגועים, הפתרון לכל הצרות של עם ישראל. וגם הפתרון לצרות האישיות של כל אחד ואחד מאיתנו. הרי הקדוש ברוך הוא לבדו שולט, וכל השאר מסביב הם כמו בובות על חוט מבחינתנו. אז למה לבזבז את הזמן במלחמות עם בובה? למה לכעוס על בובה שמרגיזה אותנו? למה לפחד מבובות? במקום זה אפשר לשמור על יחסים טובים עם המקור ששולט על כל זה, ולקבל את הברכות של בלעם וכל שאר השונאים שלנו אפילו שהם מאוד רוצים לקלל, פשוט כי כך השם החליט.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה