בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

פרשת במדבר – לכל יהודי יש תפקיד משלו

מאת רוני פיזנטי | ב׳ בסיון ה׳תשע״ב |

הפרשה מתארת את הסדר המופתי בו הלכו בני ישראל במדבר. לכל מחנה היה את המקום שלו, את הצבא שלו ואת הדגל שלו. לכל שבט מבני ישראל היה תפקיד מיוחד המיועד בשבילו. צריך מישהו שיוביל מקדימה, אך צריך גם מישהו מאסף מאחור. צריך אנשי צבא שיילחמו אך צריך גם אנשי תורה שילמדו ויתפללו לניצחון. ישנם הרבה תפקידים שצריך לבצע, אך זה בלתי אפשרי לעשות את הכל, לכן הייתה במדבר חלוקה מאוד ברורה בה כל אחד מבצע את התפקיד המותאם לכשרונותיו ובכך תורם לכלל ישראל. תארו לכם שכולם היו רוצים להיות ראשונים או שכולם היו רוצים לצאת להילחם, במצב שכזה לא היה מי שיבצע את שאר התפקידים וכולם היו מפסידים מכך. המערכת מתפקדת בצורה הטובה ביותר ברגע שכל יהודי מבצע את תפקידו כראוי, כשכל אחד מבין שהוא בורג במערכת והוא לא רוצה להפוך פתאום למשהו אחר. כי אם מה שחסר כעת זה בורג, אז נכון לעכשיו זה הדבר הכי יקר וחשוב ואפילו היהלום הכי יקר בעולם לא יוכל להחליף את תפקידו.

גם אותנו הקדוש ברוך הוא ברא עם כשרונות מאוד מסוימים במטרה שננצל ונפתח אותם לעבודת השם. הבעיה היא שלפעמים הכשרונות של האחר נראים מפתים יותר ואז כולם מנסים לבצע את אותו התפקיד בזמן ששאר התפקידים ננטשים מבלי שאף אחד יבצע אותם. במקום לחשוב כיצד לפתח את הכישורים ולהועיל, אנו חושבים איפה נמצא הכי הרבה כסף או איפה יהיה לנו הכי קל. אנו שואפים להיות כמו אחרים, מחנכים את הילדים כמו השכנים, מחפשים בני זוג כמו בסרטים ומדברים על מה שמצפים מאיתנו לדבר. צריך לזכור שהקדוש ברוך הוא נתן לכל אחד את המיוחדות שלו בצורה מכוונת לתפקיד שלו. אנו יכולים בקלות לחשוב שיהיה לנו טוב אם נהיה כמו אחרים, אך הדבר עלול להזיק לנו מאוד. אי אפשר להיות מאושרים כאשר אנו לא מבצעים את השליחות שלנו, האושר והסיפוק נובעים מתוך ההגשמה העצמית וההישגים הרוחניים.

היום לצערנו כבר כמעט אף אחד לא מצליח לזהות את עצמו בתוך ההמון. הסביבה וכלי התקשורת מציגים לנו את החיים בדרך מאוד מסוימת וכמעט שאי אפשר להימנע מלהיות מושפעים מכך. הם מציגים לנו את הרצונות שצריכים להיות לנו, השאיפות, המטרות, מה טוב, מה כדאי לאהוב וכו’. אנו עוזבים את הרצונות שלנו מבלי לשים לב ומאמצים את הרצונות שלהם. פתאום חצי מהמדינה רוצה להסתפר דווקא בתספורת הזו, כולם לובשים דווקא את האופנה הזו, כולם לוקחים את הדעות של השדרן שתמיד צודק, כולם אוהבים אנשים שנראים בצורה מסוימת וכו’. במקום להשקיע ולפתח את הפנימיות שלנו, אנו מעלימים אותה ומחליפים אותה בחיצוניות של האחרים.

צריך לזכור שלכל יהודי יקר יש תפקיד חשוב משלו שאף אחד בעולם לא יכול להחליף. אם יהודי לא מבצע את תפקידו נוצר חוסר שבלתי אפשרי כמעט למלא. לא מעט יהודים פשוט עזבו את התפקיד וכעת מנסים לחקות את הגויים, לעשות עסקים, להיות כוכבים או סתם לחיות חיים פשוטים ללא תורה ומצוות שיגבילו אותם. אך החוסר בפנים לא יעזוב כל עוד לא נבצע את תפקידנו. הקדוש ברוך הוא נתן לנו מצוות, נתן לנו ללמוד את התורה הקדושה, נתן לנו את האפשרות לפנות אליו בתפילות, נתן לנו חיי אושר וסיפוק רוחניים מתוך התקרבות אליו והליכה בדרכיו. במקום לעזוב את התפקיד ולהתעסק בתפקידים של אחרים שלא יועילו לאף אחד, כדאי פשוט לחזור למקור ולבצע כראוי את התפקיד המקורי אליו הותאמנו, וכך לזכות לנצל את החיים ולהגיע לתכלית שלהם.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. שלום

    הכתבה נעצרת ב:”אנו יכולים בקלות לחשוב שיה ”
    כנראה שיש המשך ,אשמח לקבל אותו.

    תודה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה