בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

פרשת בראשית – תולדות היצר הרע ותפקידנו בעולם

מאת רוני פיזנטי | כ״ג בתשרי ה׳תשע״ב |

פרשת בראשית מספרת לנו כיצד נולד היצר הרע שבתוכנו. לאחר שהבורא מצווה את האדם לא לאכול מפרי עץ הדעת טוב ורע, הנחש בא ומפתה אותו כן לאכול ממנו. פתאום כל הפירות המותרים נראים כלא מפתים ורק פרי עץ הדעת הוא “תאווה לעיניים”. לא משום שהוא שונה מהאחרים, אלא פשוט בגלל שהוא אסור.

הדבר ברור שהאדם הראשון, יציר כפיו של הקדוש ברוך הוא שנעשה בצלמו כדמותו, בוודאי לא היה טיפש כמו שנהוג לחשוב, אלא חכם הרבה יותר מכולנו, ידע את הדברים לעומקם וראה מסוף העולם ועד סופו. אלא שלפני האכילה מהפרי האסור היה עם יצר טוב בלבד בעוד שהנחש הערמומי שיחק בתפקיד היצר הרע. ההפרדה הייתה מוחלטת וברורה. לאחר שאכל מפרי עץ הדעת טוב ורע, הטוב והרע התערבבו ונכנסו לתוכו. לכן פתאום הפריע לו שהוא ערום, לא משום שהוא פתאום הבין משהו חדש שלא ידע קודם לכן, אלא פשוט משום שנכנס בו יצר הרע.

מאז ועד היום תפקידנו בעולם הוא לברר ניצוצות ולהפריד בין הקדושה לבין הטומאה. להבדיל בין הטוב והרע. לזהות את הנחש בתוך המעשים שלנו ולזכך אותם. לזהות את כל התאוות לעיניים שאנו כל כך רוצים להשיג למרות הרע שבהן, ולנסות לכבוש אותן. להוציא את הנחש מתוכנו, ולחזור להיות ‘אדם’ כמו שהיינו בגן עדן מקדם. כל בחירה בטוב מקרבת אותנו צעד נוסף לחיים הנפלאים בגן עדן, כמו שהיו לפני החטא.

אדם הראשון הרוויח שניה של הנאה כשאכל מהפרי האסור, אבל נפל ממדרגתו והביא מוות וצרות לעולם. באותו רגע שחטא בוודאי לא חשב על התוצאות ההרסניות של החטא, משום שהתאווה מעוורת. גם אנחנו צריכים לחשוב על החיים שלנו ועל כל התאוות הסובבות אותנו. לפעמים נראה שדווקא דבר מסוים שנוגד את ההלכה יביא לנו את האושר, שמשהו שלא הולך עם דעת התורה הקדושה יביא לנו טוב, אלא שהכל נובע מתאוות שמעוורות אותנו ולא נותנות לנו לראות את כל הרע שהולך לבוא לאחר החטא.

הטוב התערבב כל כך חזק עם הרע עד שאנו לא מצליחים לזהות מה זה טוב ומה זה רע. רק התורה הקדושה יכולה להסביר לנו מהו הטוב האמתי ומהו הרע האמתי, כיצד לנהוג בכל מקרה, ממה להתרחק ולמה לשאוף. כאשר אנו מדכאים את התאוות והולכים על פי ההלכה שמורה לנו את הדרך אל הטוב, אנו מתקרבים עוד ועוד לאותו גן עדן חלומי ממנו גורשנו ואליו בע”ה במהרה עוד נחזור.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. תודה רבה עזרת לי מאוד.. מידע שמאוד חשוב לדעתי, וגם לדעת מורתי שחשבה לנכון לתת לנו את נושא זה כעבודה :)

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה