בע"ה נעשה ונצליח. היום כ״ג בתשרי ה׳תש״פ

פרשת וזאת הברכה – התורה שייכת לכל ישראל

מאת רוני פיזנטי | י״א בתשרי ה׳תשע״ד |

פרשת השבוע וזאת הברכה היא האחרונה בפרשות התורה. לפני מותו, משה מברך את כל ישראל על פי השבטים, כל שבט והברכה הראויה לו. לפני כל זה הוא דואג להזכיר לכל ישראל ביחד שהתורה היא מורשה שלהם, שעוברת בכל אחד מישראל מדור לדור. “תורה ציווה לנו משה מורשה…” (דברים לג’, פסוק ד’). לא משנה מאיזה שבט אתה, לא משנה מה מצבך, לא משנה שום דבר… אם אתה משתייך לישראל, התורה שייכת לך וקיבלת אותה בירושה.

קשה להבין את משמעות הדברים, אבל התורה היא באמת הירושה שלנו. היא מתנה נפלאה השייכת לכל אחד ואחת מישראל. תארו לכם שיש לכם את האבא הכי עשיר בעולם, והוא אוהב אתכם כל כך, והוא נותן לכם בירושה את הדברים הכי יקרים בעולם. כך בדיוק אצלנו, שזכינו לקבל את הדבר היקר ביותר שקיים בעולם, את המפתח לכל השפע בעולם, את המסלול לחיים הטובים, המאושרים והנכונים ביותר בעולם, את הסוד לקיום העולם ואת הפתרון לכל הבעיות בעולם, הלא זה התורה הקדושה.

אלא שבירושה, כמו כל דבר בחיים, יש יתרונות וחסרונות. היתרון המובהק הוא שאנו לא צריכים כלל להתאמץ, להשתדל, לנצח, להתגבר, להרוויח או לעשות כל פעולה שהיא כדי לקבל את התורה. התורה היא כבר שלנו. היא שייכת לנו בירושה מאבותינו. כל אחד מאיתנו יכול לפתוח את ספר החכמה העצום הזה וללמוד בו. אין שום תנאים מקדימים, לא נדרש מאיתנו תשלום, לא צריך להיות חכם או בעל כשרונות מיוחדים, אלא כל אחד מישראל בלי שום יוצא מן הכלל יכול ללמוד בתורה הקדושה שקיבל בירושה מאבותיו, רק מכוח היותו יהודי.

החסרון המובהק לעומת זאת, הוא שכאשר דברים באים לנו בקלות מדי, אין לנו הערכה מתאימה אליהם. כאשר אנו מקבלים ירושה, אנו נוטים לזלזל בזה ולא להעריך את זה כמו דבר שעמלנו עליו. אם הזענו והתייגענו כדי להגיע לארמון המלוכה, ולאחר עמל רב והרבה ציפייה המלך מסכים לקבל אותנו, נהיה מרוצים מאוד ומאושרים עד הגג. אבל אם איבדנו את הדרך למכולת ובטעות נתקלנו במלך הלבוש בבגדים פשוטים ורוצה לשוחח איתנו מבלי שנדע כלל שזה הוא, אז נרצה רק לברוח מאותו המקום ולהגיע בחזרה למכולת מבלי שיפריעו לנו בדרכנו. דברים הבאים בקלות נראים לנו לא כל כך שווים ולכן אנו מזלזלים בהם.

כך התורה הקדושה ניתנה לנו בירושה, ולכן אנו מרגישים שזה חס ושלום חסר ערך. אנו מרגישים מאמץ גדול וטירחה בכך שנצטרך לקיים אותה. כמו אדם לא חכם במיוחד שלא מבין כלום בעסק המצליח של אביו וכעת קיבל בירושה מאביו לנהל מפעל שלם. מתוך הבורות שלו, הוא מרגיש שאביו שונא אותו שהשאיר לו כל כך הרבה בעיות וסידורים לטפל בהם. הוא לא מבין שאם הוא ילמד לנהל את העסק כפי שעשה אביו, הוא יכול לעשות מיליונים. הרי כל אחד היה מתחלף איתו בשניה ולוקח את כל ה”צרות” שלו כדי לזכות להיות בתפקידו. אלא שהוא קיבל את זה בירושה, ללא מאמץ וללא הבנה בדבר. לכן זה נראה לו כמטרד במקום שהוא יראה זאת כמתנה עצומה.

אילו היינו מבינים באמת את משמעות הדברים ואת מהות התורה הקדושה, היינו המאושרים ביותר עלי אדמות וללא כל בעיות בחיים. יש לנו את הכל. כל מה שאדם צריך בחיים נמצא בתורה. המפתח לכל הדלתות שחלמנו לעבור בהן נמצא שם. רק צריך ללמוד ולדעת. כמו אותו בור שצריך ללמוד כיצד לנהל את העסק, כך גם אנחנו צריכים ללמוד כיצד להתנהל ולתפקד על פי התורה הקדושה. אם לא נבין את היוקר והחשיבות הגדולה של התורה שאנו מקבלים בירושה, לא נוכל ליהנות ממנה.

כולנו רואים סביבנו את ההתלהבות סביב הכוח של עמים אחרים. אדם שמחפש משמעות בחייו יעדיף להתרחק אלפי קילומטרים כדי ללמוד על חכמת המזרח במקום לפתוח את ספר התנ”ך המונח אצלו בספרייה ומספק את התשובות לכל השאלות הקיומיות. אדם יעדיף לקיים מנהגים של גויים וללמוד על תרבויות אחרות מבלי שהוא יודע חצי דבר על התרבות של העם שלו. אדם ישקיע את כל כספו, זמנו וכוחותיו כדי לחיות חיים של גוי שאולי יביאו לו את האושר, מבלי להבין שמתחת לאפו נמצא הדבר היקר, החשוב והטוב ביותר בעולם.

התורה הקדושה היא ירושה של כולנו. היא לא שייכת רק לחרדים או דתיים לאומיים, לא רק לאשכנזים או ספרדים, לא למגזר וציבור מסוים, אלא לכולם. כל יהודי הוא בן של מלך העולם ועל כן ראוי לקבל את התורה מתוך הייחוס המדהים שלו. כל מי שרק ירצה יכול ללמוד את החכמה העצומה הזו ללא כל תנאי מקדים. אם נבחר שלא ללמוד, נישאר עם עול החיים על כתפינו, מבלי לדעת מדוע מגיע לנו לעבור כל כך הרבה קשיים ותלאות ומבלי שאלו יובילו אותנו למקום כלשהו. אך אם נבחר ללמוד ולהכיר בגודל הירושה שקיבלנו, נוכל לזכות להבין שקיבלנו עסק עצום שעלינו לנהל ונוכל גם ללמוד כיצד לנהל אותו כראוי. אמנם יש בעסק קצת קשיים ואתגרים, אבל גודל השכר הוא כל כך עצום כך שזה בהחלט שווה את זה.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה