בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז במרחשון ה׳תש״פ

פרשת ויקהל – אין דבר העומד בפני הרצון

מאת רוני פיזנטי | י״ט באדר ה׳תשע״ב |

פרשת ויקהל מתארת את עשיית המשכן. התורה מספרת לנו שהשם יתברך נתן חכמה מיוחדת לבצלאל בן אורי ולאהליאב בן אחיסמך לחשוב מחשבות ולהיות בעלי כישרון לעשות את מלאכות המשכן. אך התורה ממשיכה ומספרת לנו שהם לא היו לבד. בפסוקים הראשונים של פרק לו’ מוזכרים בצלאל ואהליאב ובנוסף “וכל איש חכם לב אשר נתן השם חכמה ותבונה בהמה”. השאלה המתבקשת כעת היא כיצד זוכים למעלה כזו של “איש חכם לב”? איך נוכל לזכות גם אנחנו שהשם ייתן לנו חכמה ותבונה? הפסוק שמגיע לאחר מכן מבאר לנו את הדברים ומסביר שמדובר על “כל אשר נשאו לבו”. כלומר, כל מי שבאמת רצה לעשות זאת מכל הלב, זכה לכך. מכאן ניתן להבין את העצמה הענקית של הרצון שלנו. כאשר אדם רוצה לקדש את עצמו ולהתקרב לקדוש ברוך הוא בכל לבו, הקדוש ברוך הוא כבר ידאג למלא אותו ברוח חכמה ותבונה כך שיעלה ויצליח בכך. הדבר היחיד שצריך הוא לרצות זאת באמת ומכל הלב.

לרוב נראה לנו שקשה לקיים מצוות, שלעולם לא נוכל להגיע להיות צדיקים, שלהיות אדם ירא שמיים זה בלתי אפשרי בשבילנו. אנחנו יכולים לספר לכולם (וגם לשכנע את עצמנו) שאנחנו באמת רוצים וזה פשוט לא מסתדר, אך האמת היא שאם אנו מרגישים שאנו לא מצליחים, זוהי ההוכחה שאנו לא רוצים מספיק. אדם למשל חושב שקשה לו ללכת לשיעור תורה. הוא מוכן להישבע שהדבר שהוא הכי רוצה בעולם זה ללמוד תורה, אבל פשוט אין לו זמן ויש לו הרבה עיסוקים, הוא חוזר עייף מהעבודה ולא מספיק לעשות שום דבר. אם נציע לאותו אדם להישאר עוד שעה בעבודה בשביל פרוייקט מסוים ותמורת השעה הזו הוא יקבל אלף ש”ח, האם הוא יסכים לדעתכם? רוב הסיכויים שהעייפות תעבור והוא יבקש להישאר בעבודה כל הלילה… המסקנה שאותו אדם יכול להסיק מכאן היא שהוא רוצה אלף ש”ח הרבה יותר ממה שהוא רוצה ללכת לשיעור תורה. הרצון שלו לכסף הוא הרבה יותר גדול מהרצון ללמוד תורה. שהרי להישאר בעבודה הוא שמח כאשר הוא מקבל על כך כסף רב, אך בשביל שיעור תורה הוא עייף. כל אחד מאיתנו יכול לעשות את החישוב הזה (וכבר פרסמנו כאן כיצד ניתן לעשות מבחן דבקות בקדוש ברוך הוא), כאשר ישנה מצווה שאנחנו מאוד רוצים לקיים אבל לא מצליחים, פשוט נדמיין לנו שהיו מציעים לנו סכום נכבד של כסף אם נקיים את המצווה. האם גם אז לא היינו מצליחים לקיים אותה?

כדי להתקדם למקום רוחני טוב יותר, כל מה שאנו צריכים זה לרצות בכך. אבל לרצות באמת ומכל הלב. לא רק להגיד שאנו רוצים ולא רק להאמין בזה, אלא באמת לרצות. כמו שאנו רוצים בריאות, הצלחה, אושר, כסף וכל שאר הדברים שאנו לא רק אומרים שאנו רוצים אותם, אלא שנעשה כמעט הכל ונוותר על דברים חשובים כדי להשיג אותם. ברגע שאנו באמת רוצים להתקרב לקדוש ברוך הוא, שום דבר לא יוכל לעצור אותנו. הקדוש ברוך הוא ייתן לנו את כל הכלים שאנו זקוקים להם ואת כל התנאים שאנו צריכים כדי להתקרב אליו, כשם שנתן חכמה ותבונה למי שרצה לעשות את המשכן. כל מה שאנו צריכים לעשות זה לחזק את הרצון שלנו וכך נזכה לראות איך הקדוש ברוך הוא דואג לכל השאר.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה