בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז במרחשון ה׳תש״פ

פרשת חקת – השם מדקדק עם צדיקים כחוט השערה

מאת רוני פיזנטי | כ״ה בסיון ה׳תשע״א |

הקדוש ברוך הוא רוצה שמשה ידבר אל הסלע כדי שיצאו ממנו מים. משה רבינו יודע שזה יהיה קטרוג על עם ישראל (שאפילו לסלע דומם מספיק שידברו אליו כדי לעשות רצון השם בעוד שלעם ישראל זה לא מספיק) ומחליט להכות בסלע. לאחר המעשה, הקדוש ברוך הוא מודיע למשה ולאהרון שהם לא יזכו להכנס לארץ עם בני ישראל בגלל חוסר אמונתם. כולנו תמהים ושואלים לעצמנו איך יתכן שהצדיקים הענקיים הללו מקבלים עונש כל כך גדול על איזשהו קמצוץ של חוסר אמונה, בעוד שאנחנו נופלים בדברים הרבה יותר גדולים? התשובה על כך ידועה, הקדוש ברוך הוא מדקדק עם צדיקים כחוט השערה. השאלה היא מדוע זה כך? האם זה הוגן? האם באמת משתלם להיות צדיק? או שאולי כמו שהרבה יהודים סוברים, עדיף לא לדעת יותר מדי ולא להיות צדיק כך שיהיה לנו יותר חופש?

גם ילדים קטנים שואלים אותנו את השאלות האלו לא פעם. ילד בכיתה ג’ מגיע לאביו ושואל אותו “בשביל מה צריך להתאמץ ולהשקיע כדי לעלות לכיתה ד’ בשנה הבאה? הרי שם ידקדקו איתי הרבה יותר. עדיף להשאר בכיתה ג’ עוד שנה ואצליח בכל המבחנים ללא מאמץ.”

התשובה לאותו ילד נראית לנו ברורה ומובנה מאליה, אך משום מה אנו לא תמיד לומדים מהדברים לחיים שלנו. כמובן שלהיות צדיק זה קשה יותר, כמובן שזה דורש מאיתנו יותר, אבל זה גם הרבה יותר משתלם. מעבר לכך זוהי ההתקדמות שלנו, כי ללא זה נהיה תקועים בחיים של כיתה ג’. ברור שכשעולים בדרגה מצפים מאיתנו להרבה יותר, ברור שהחלטות קטנות של רמטכ”ל או ראש ממשלה יכולות לעשות מהפכות, אך עם זאת אף אחד לא ירצה להשאר בכיתה ג’ למשך כל חייו מבלי להתקדם לשום מקום. כולנו שואפים להתקדמות בעבודה, בהשגות, בחכמה ובכל דבר בחיים, אפילו שזה דורש מאיתנו יותר. כך גם ברוחניות ובמהות חיינו. אנו מוכרחים לקדם את עצמנו ולהתקרב לקדוש ברוך הוא. אמנם הקדוש ברוך הוא ידקדק איתנו יותר, אך אנחנו בעצמנו נהיה מוכנים לכך יותר, והדרגות שנגיע אליהן יהיו גבוהות הרבה יותר.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה