בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

פרשת חקת – ללמוד מטעויות

מאת רוני פיזנטי | ז׳ בתמוז ה׳תשע״ב |

כבר מהרגע שעם ישראל יצא ממצריים התחילו התלונות. פעם אחר פעם העם בא בטענות על משה רבינו ורוצה לשוב למצריים. פרשה אחר פרשה העם חוטא, הקדוש ברוך הוא מעניש אותם ובפרשה הבאה נראה שאף אחד לא למד שום דבר. איך יתכן שבדיוק לאחר העונש שקיבלה מרים הנביאה על לשון הרע, המרגלים מוציאים את דיבת הארץ? איך יתכן שקרח חולק על משה רבינו לאחר כל מה שעברו? ואיך יתכן שהעם מתלונן בכל פרשה מחדש שאין מים, שאין אוכל, שהם רוצים לשוב למצריים, שהמרגלים צודקים, שקרח צודק וכו’…? הפרשה מספרת על פטירת מרים הנביאה, בזכות מרים הייתה להם באר שליוותה אותם במסעות במדבר, וכעת עם פטירתה הבאר עזבה אותם ולא היו להם מים. למרות כל מה שעברו, כל העונשים הכבדים והתוכחות שקיבלו, בכל זאת העם בוחר שוב להתלונן ובעקבות זאת משה ואהרון נענשים שלא יזכו להכנס לארץ לאחר שהיכו בסלע שיוציא מים במקום לדבר אליו. אילו רק היה העם לומד מטעויות העבר, הכל היה יכול להיראות אחרת.

גם אצלנו המצב לא שונה בהרבה. לא פעם אנו נופלים בטעות מסוימת, ולאחר זמן מה חוזרים עליה שוב (ושוב… ושוב). אם נלמד להרגיל את עצמנו ללמוד מהטעויות של העבר, נוכל לנצל אותן לתועלת כדי לצמוח מהן ולבנות את עצמנו כך שיהיה לנו טוב. כמה פעמים אכלנו סוג מאכל שעשה לנו רע והבטחנו לעצמנו שלעולם לא נאכל אותו, ובשבוע שלאחר מכן חזרנו לאכול אותו שוב? כמה פעמים הייתה לנו פליטת פה שהצטערנו עליה ולאחר מכן עשינו זאת שוב? כמה פעמים רצינו להניח את הראש רק לרגע בערב ואז נרדמנו והתעוררנו בבוקר עם תחושת החמצה ובחודש שלאחר מכן עשינו את אותו הדבר עוד עשר פעמים? האם אנו לא יודעים שאם נניח את הראש נירדם ולא נספיק את מה שתכננו לעשות? האם נראה לנו שהמאכל שתמיד עושה לנו רע הפעם פתאום יעשה לנו טוב? הרי אנו יודעים מראש בדיוק מה יקרה, אלא שאנו בוחרים להדחיק ולא להתעמק בעניין. אותה הדחקה שאנו עושים היא הבחירה האישית שלנו לא ללמוד מהטעויות.

אנחנו לא מלאכים וכולנו טועים לפעמים. אנו מתייחסים לטעויות כאל דבר רע שמפריע לנו בחיים, אך האמת היא שזוהי דרך הצמיחה שלנו. דרך הטעויות אנו יכולים לחזור בתשובה ולהתקרב לקדוש ברוך הוא. אנו יכולים להתעלות ולהפוך לאנשים טובים יותר. הטעויות שלנו בחיים הן תחנות בדרך לצמיחה שלנו. אך בשביל זה אנו מוכרחים ללמוד מהטעויות כדי שנדע מה לעשות באותו מצב בפעם הבאה שניתקל בו.

אז איך לומדים מהטעויות?

כאשר אנו מגיעים למצב בו אנו מבינים שעשינו טעות, הדבר הראשון שנרצה לעשות הוא לשכוח את העניין ולעבור הלאה. אף אחד לא רוצה להתרכז בטעויות ובדברים הלא טובים אצלו. התגובה שלנו תהיה בדרך כלל איזו מחשבה קצרה שאומרת שלעולם לא נעשה את זה שוב ולאחר מכן נשכח מהכול ונחזור לשגרה. אך תארו לכם שבמקום לשכוח מהעניין נבחר לזכור אותו כדי שנזכור לא לחזור על הטעות שעשינו, כמו שעשה דוד המלך שכתב בתהלים: “חטאתי נגדי תמיד”. במקרה שכזה כאשר נגיע לאותו המצב, נהיה מוכנים ונוכל להתגבר ולא ליפול שוב באותו המקום.

לדוגמה, נניח שאנו נוהגים ברכב ופתאום מישהו חותך אותנו ואנו כהרגלנו מתעצבנים וכועסים, לאחר סוף הנסיעה אנו מבינים שעשינו טעות בכך שסתם כעסנו וצעקנו על כל העולם. כעת במקום לשכוח ולעבור מהר הלאה להמשך חיינו, נוכל לבחור לעבוד על עצמנו כך שהדבר לא יחזור על עצמו בפעם הבאה. נחשוב היטב על מה שגרם לאותו כעס, מה התחושה שהרגשנו שנייה אחת לפני שהוא הגיע, מה חשבנו באותו רגע והכי חשוב – איך נוכל למנוע את אותו הכעס בפעם הבאה? אם נחשוב על הדברים היטב ובכובד ראש, נוכל להיזכר בזה בפעם הבאה שאנו מתכננים נסיעה, וכך ניכנס לרכב מתוך החלטה שנחכה למישהו שיחתוך אותנו, ובאותו רגע שזה יקרה נשתדל לחייך ולהיות שמחים. גם במשך הנסיעה נזכיר לעצמנו מדי פעם שאנו מחפשים מישהו שיחתוך אותנו כך שנוכל להגיב בשמחה לעניין. כעת כאשר מישהו באמת יחתוך אותנו, אז לרגע אולי נרצה להתעצבן על כל העולם, אבל אז ניזכר שמתחילת הנסיעה אנו מחכים לרגע הזה, ואז בוודאי שנוכל לחייך ולהגיב בצורה טובה יותר. לאחר כמה תרגולים כאלו, זה יהפוך להיות חלק מהטבע שלנו ואז נזכה להבין שהצלחנו להשתנות בזכות הלמידה מאותה הטעות.

עם ישראל חזר על הטעויות פעם אחר פעם מבלי ללמוד. כך גם אנחנו חוזרים על הטעויות שלנו פעם אחר פעם  וכך חי רוב העולם. אלא שיש לנו אפשרות לבחור להשתנות ולהתקדם בחיים. במקום לפגוש את אותן טעויות שוב ושוב, נוכל ללמוד להכיר את המצבים בהם אנו מגיעים אל הטעויות האלו ולנתח אותם היטב כך שבפעם הבאה נזהה את המצב ונעצור את עצמנו לפני שנחזור על אותה הטעות שוב. גם אם ניסינו לעשות זאת ובכל זאת נפלנו שוב, זה לא אומר כלום, שהרי לא ניתן להשתנות ביום אחד. רק צריך להמשיך להתמיד וכך נוכל לתקן את עצמנו לאט לאט ולחיות חיים טובים יותר שאליהם אנו שואפים להגיע.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה