בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז באלול ה׳תשע״ט

פרשת יתרו – מידה כנגד מידה

מאת רוני פיזנטי | ט״ז בשבט ה׳תשע״ב |

יתרו היה כהן לעבודה זרה שניסה את כל העבודות זרות שקיימות. כל אדם בכל העולם שרצה לנסות סוג מסוים של עבודה זרה ידע שיתרו הוא המבין הגדול ביותר בתחום. כאשר הוא שומע על יציאת בני ישראל ממצרים הוא מבין שהכל בלוף ורק השם יתברך הוא האלוקים האמתי. “עתה ידעתי כי גדול השם מכל האלוקים” הוא אומר. ומדוע הוא הגיע למסקנה הזו? לא בגלל הנסים והמופתים העצומים שכל העולם שמע עליהם, אלא המשך הפסוק אומר “כי בדבר אשר זדו עליהם”, כלומר יתרו הבין שמצריים נפלה באותו דבר בו רצו להפיל את ישראל. כשם שהמצרים ניסו לאבד את ישראל במים כשגזרו שכל הבן הילוד היאורה תשליכוהו, כך השם יתברך נפרע מהם במים מידה כנגד מידה כאשר טבעו בים סוף. זה נעשה נגד כל היגיון שהרי מה הסיכוי שאומה שלמה תטבע בים? אלא שהקדוש ברוך הוא מסובב את כל העולם כך שכל אחד יקבל בדיוק את מה שמגיע לו בדקדוק מוחלט.

ההנהגה הזו בה הקדוש ברוך הוא מנהיג את העולם מביאה את השליטה לידיים שלנו. אדם לא יכול לומר שהשם לא אוהב אותו, שהוא נותן לו ניסיונות קשים מדי או שיש חוסר צדק בעולם, אלא הכל מגיע מתוך הנהגת האדם עצמו. לא פעם אנשים מתעצבנים על אדם כלשהו בגלל דבר כלשהו שעשה, בו בזמן שהם עושים דבר דומה לאחרים מבלי להרגיש. כולנו לפעמים מתעצבנים כשהרכב שלפנינו נוסע לאט ואנו ממהרים למקום כלשהו, אבל כאשר אנחנו מחפשים כתובת מסוימת ולא יודעים בדיוק היכן לפנות גם אנחנו נוסעים לאט ומעצבנים את אלו שמאחור. כולנו לא אוהבים לאחר לאוטובוס בכמה שניות ולגלות שהוא בדיוק נסע, אבל כאשר עלינו עליו והנהג מחכה עוד כמה שניות בתחנה אנו כועסים עליו שייסע כבר. כולנו לא אוהבים שמדברים עלינו בצורה לא יפה, אבל לצערנו כולנו נוהגים לרכל ולדבר לשון הרע על אחרים. כך בתחומים רבים נוספים, אם נבחן לעומק את הדברים הלא טובים בחיינו שאנו בטוחים שלא מגיעים לנו כלל, נגלה שגם אנחנו נוהגים בצורה דומה עם אחרים, רק שלא עלה על דעתנו שהמעשים הלא טובים יתנקמו בנו.

לא רק המעשים המשפיעים על אחרים נזכרים בשמיים, אלא גם המעשים שבין אדם למקום משפיעים על חיינו. אנשים רבים לא שומרים על המצוות ובאים בטענות לקדוש ברוך הוא שהוא לא עוזר להם ולא שומע אותם, בו בזמן שגם הם לא שומעים לו, כמו שנאמר “והיה אם שמוע תשמעו אל מצוותי”. בעלים רבים לא שומרים על העיניים ונשים רבות הולכות בצורה לא צנועה וכך הם מקלקלים את קדושת הזוגיות להם ולאחרים ואחר כך לא מבינים מדוע יש להם בעיות של זוגיות ושלום בית. אנשים מקפידים ושומרים טינה לאחרים ואחר כך מתפלאים למה מקפידים עליהם מהשמיים.

כמובן שלא צריך להלחץ מהדברים כי השם יתברך אוהב את כולנו וגם אם אנחנו נופלים אז תמיד ישנה התשובה. הוא גם נותן לנו זמן לעבור את התהליך כי זה ברור שלא ניתן להשתנות ביום אחד. אבל אנו מוכרחים לפחות להבין את הדברים כדי לדעת לאן לשאוף. אנשים רבים סבורים שאין בכלל צורך להשתנות כי הם פשוט מגדירים את עצמם בתור “חילונים” ובהגדרה הזו כאילו פטרו את עצמם מעול המצוות וכעת זה בסדר לעשות עבירות כל היום כי הם מסוג אנשים כזה. צריך להבין שכל עבירה של אדם, כל מצווה שהוא לא מקיים, כל צער שהוא גורם לאדם אחר, הכל נזכר למעלה ועל פי זה נקבע בדקדוק מה יהיה עם האדם. הכל עובד מידה כנגד מידה.

אדם שרוצה להביא דברים טובים לחייו צריך פשוט להתנהג על פי הכלל מידה כנגד מידה ולעשות את מה שצריך. אדם שיחייך אל העולם, יקבל חיוך מהקדוש ברוך הוא. אדם שעוזר לאחרים, יקבל ממנו עזרה. אדם שמקפיד לא להזיק ולקלקל יקבל את אותה הקפדה טובה לחייו. אדם שנשמר מעבירות יקבל שמירה לחייו. אדם שמוותר ומוחל לאחרים גם כשהוא צודק על פי דין יקבל מחילה מהשמיים גם כשלא מגיע על פי דין. אדם שמקפיד על “ואהבת לרעך כמוך” עם כולם יקבל אהבה רבה מהשמיים. לכן למשל, המתפלל על חברו באמת ומכל הלב, נענה תחילה. כל אדם ללא יוצא מן הכלל יכול לזמן לחייו את הדברים שהוא חפץ בהם אם רק יבחר להתנהג בצורה דומה כלפי אחרים או כלפי השם יתברך. כך כל אחד מאיתנו יוכל לזכות לחיי אושר ושמחה, מתוך אהבת השם וקיום המצוות.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה