בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

פרשת משפטים – לא להיות אחרי רבים לרעות

מאת רוני פיזנטי | כ״ב בשבט ה׳תשע״ב |

התורה מצווה אותנו “לא תהיה אחרי רבים לרעות”, המשך הפסוק אומר “אחרי רבים להטות”. מלבד הפירושים ההלכתיים של הפסוק הזה שאליהם לא ניכנס, ניתן להבין אותו בדרך קצת שונה וליישם אותו בחיינו: התורה מביאה לנו כאן דרך חיים ואומרת “אחרי רבים להטות”, כלומר הרוב הוא זה שקובע. אך עם זאת היא מוסיפה “לא תהיה אחרי רבים לרעות”, משום שהרוב קובע רק בתנאי שזה לא לרעה, אך כאשר כולם מסביבנו בוחרים ברע, אז המצווה היא להיבדל ולא ללכת אחריהם.

כאשר כולם נוהגים מסביבנו בצורה מסוימת, גם אנחנו צריכים לנהוג באותה צורה. הכל הולך לפי מנהג המקום. כל ישראל ערבים זה לזה, ולכן כאשר אדם הולך נגד הרוב וממציא לו דרך משלו, הוא יוצר פירוד ומחלוקת. כך בדיוק התחילה הנצרות, כך התחילו הקראים והשומרונים וכך התחילו כל הבודדים שהמציאו להם “יהדות” משלהם. אדם לא יכול להבין מעצמו את כל התורה, זהו פתח להרבה טעויות. אנו מוכרחים לקבל את הדברים מהדורות הקודמים שקיבלו אותם מאלו שלפניהם עד למשה רבינו מסיני. כאשר הרוב קיבל את התורה בצורה מסוימת ובא מיעוט שקיבל אותה בצורה שונה, הסיכויים שהמיעוט טעה בתפיסה הרבה יותר גדולים מהסיכויים שהרוב טועה, לכן צריך ללכת על פי הרוב.

העניין הזה הוא פתח להרבה טעויות ולכן חשוב להוסיף ולהבין את תחילת הפסוק. רוב העולם שלנו מורכב מגויים, והיהודים לא מגיעים אפילו לאחוז אחד מאוכלוסיית העולם. גם בתוכנו, רוב היהודים אמנם מאמינים ומסורתיים, אבל לא מקפידים על שמירת התורה והמצוות. הדבר הכי קל הוא ללכת אחרי הרוב ולהגיד שככה כולם עושים. לומר שהרוב נוצרים או מוסלמים, שרוב היהודים לא יראי שמיים, אז אולי חס ושלום גם אנחנו נלך אחריהם? אלא שהפסוק מצווה אותנו “לא תהיה אחרי רבים לרעות”. כאשר הרוב הולך בדרך לא טובה, המצווה היא להיבדל מהם.

בדור של נח כולם היו גזלנים. כמה קל בשבילו היה ליפול ולומר שזה לא נורא לקחת רק קצת משל השני כי כולם עושים זאת. אך הוא ידע שהגזל הוא בוודאי דבר רע ובדברים כאלו אסור ללכת על פי הרוב. לכן כל העולם נשטף במבול חוץ מנח ובניו. היום למשל כמעט שאין אדם שלא מוריד תוכן אסור להורדה מהאינטרנט בטענה שכולם עושים זאת, אפילו שהדבר מהווה גזל לפי הרבה פוסקים. לכן הקמנו את האתר “ללא גזל” שיסייע במניעת התופעה לזיכוי הרבים, מומלץ להיעזר בו כדי להוריד את התכנים בצורה נקייה מגזל. כמו כן, קשה לצערנו למצוא היום אדם ששומר על לשונו כראוי מבלי לדבר לשון הרע. הרבה אנשים מאמינים בתורה הקדושה ומשתדלים לשמור על מסורת, אך עם זאת לא מקפידים על מצוות ואיסורי תורה חשובים כמו שבת, טהרת המשפחה, צניעות, גילוח בתער, איסור השחתת הפאות, כשרות וכו’. ברוב המקרים זה בכלל לא נובע מעניין של אמונה, אלא פשוט מעניין של הליכה אחרי הרוב. לא מעט אנשים אכן משתדלים לשמור, אבל תמיד מגיעה הפעם האחת הזו שכולם הולכים למקום לא כשר או טסים לחו”ל ושם כולם גויים ואז כבר לא מקפידים על כשרות. פעם אחת שכולם עושים חילול שבת אז גם אנחנו עושים. כולם מסתפרים בתספורת “מגניבה” שמורידה את הפאות לחלוטין אז גם אנחנו מסתפרים. כולן מתלבשות בצורה לא צנועה לארוע מסוים, אז גם אנחנו. כך יוצא שעם כל הרצון הטוב וההשתדלות, אנחנו בכל זאת פוסקים את ההלכה על פי הרוב, אפילו שזה בוודאי לרעה.

ידוע שאברהם אבינו נקרא אברהם העברי, שכל העולם היה מעבר אחד והוא מהעבר השני. היה יכול להיות מאוד קל בשבילו לומר שכולם עובדים עבודה זרה, אז צריך ללכת אחרי הרוב ולהיות כמו כולם, אך הוא ידע שזה רע ולכן התרחק מזה. הוא הסביר ונלחם בזה עד שעשה מהפכה בעולם כולו. כך ניתן להביא עוד דוגמאות רבות מהתורה ומרבותינו הקדושים על החיוב שלנו לשמור על מה שנכון גם נגד הרוב, אך זה לא נחוץ משום שאנו יודעים זאת היטב גם בעצמנו. הרי מדוע אנו כועסים על הנאצים יימח שמם? הרי ניתן לומר שהם בסך הכל הלכו על פי הרוב וכך יוצא שהם כלל לא אשמים. כל אלו ששונאים אותנו עד היום, אפשר לומר שהם בסך הכל הולכים בדרך הרוב ואולי הם נוהגים נכון חס ושלום. אלא שברור לנו שעם הפעלת טיפת שכל ומחשבה ניתן להבין שהרוב טועה ובמקרה שכזה אסור לנו להקשיב לו.

כאשר ישנו רוב כשר וטוב, בוודאי שזוהי הדרך הטובה ביותר ללכת בה. אך כאשר הרוב עושה דבר מקולקל ורע, המצווה היא להתרחק ולשמור על הדרך הטובה שאנו מכירים. כדאי לזכור את הדברים ככלל לחיינו, משום שבכל יום אנו מבצעים בחירות רבות ומקבלים החלטות שמשפיעות על העתיד שלנו ושל הסובבים אותנו. אסור להשתכנע לשקרים וללכת על פי הרוב למרות הנוחות שבזה. אנו צריכים להתחזק וללכת בדרך הטובה כדי להביא לעצמנו ולסובבים אותנו את הטוב האמתי, כך שנזכה לשמור על עצמנו דבקים בקדוש ברוך הוא ובתורתו ונצמח למקום גבוה וטוב יותר.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

4 תגובות

 1. המאמר מלא בלשון הרע על עם ישראל. כמעט שאין אדם שלא מוריד תוכן וכו’- האם אתה ממונה על הסטטיסטיטה? חוצפה וחבל שהמאמר עצמו הוא זה הזורע מחלוקת, במקום לשרת את המטרה שהוא מתיימר לשרת.

  1. שלום ליאור,

   ראשית, אני מתנצל אם הכעסתי אותך, בוודאי שלא רציתי לעשות מחלוקת.
   בקשר למאמר, לא דיברתי על אדם מסוים או קבוצה ספציפית אלא בכלליות כך שנראה לי שאף אחד לא צריך להיעלב ולהיפגע מזה.
   באמת חשוב מאוד להסתכל על הצד החיובי ולהתמקד בטוב, אך עם זאת אנחנו צריכים להכיר במקום שאנו נמצאים כדי שנוכל לתקן.
   הצעד הראשון של התשובה הוא להבין שאנו עושים משהו לא בסדר.
   כשאנחנו הולכים למוסך לתקן את הרכב או כשהולכים לרופא כשאנו חולים, צריך קודם להגדיר את הבעיה כדי למצוא טיפול מתאים.
   כך גם כדי שאדם יוכל להשתנות ולהפוך לטוב יותר, הוא צריך להכיר את המקום בו הוא נמצא, להבין מה הקלקול כדי לדעת מה לתקן.
   אם נתעלם מהמציאות, נמשיך באותה הטעות בלי לשים לב למה שאנו עושים. צריך להבין את הטעות כדי לתקן אותה.
   אני לא מקפיד חס ושלום על אף אחד מישראל ואם כך הבנת את הדבר, אז כנראה שלא הסברתי היטב את הדברים ואני מתנצל.
   הכל נאמר רק לצורך חיזוק ותועלת.

   כל טוב.

 2. לא לשון הרע ולא “בטיח” רוב רובם של עמנו מורידים תוכן לא חוקי .נקודה.צריך לקרוא לילד בשמו על מנת לדעת מה לתקן. מאמר יפה מאוד מקיף שלא מעייף את הקורא אותו.
  ישר כח למי שכתב רואים את הכוונה הטובה שמבקשים להצמיח ממש כל הכבוד.
  אני מקבל את המאמרים שלכם למייל שלי ונהנה מכל רגע.

  יצחק
  תל אביב

 3. בדור שלנ ו,להנצל מזה,זה רק מי שיש בו מדת האמת בתכלית ללא משוא פנים לשום אדם וללא פחד ומורא כנ”ל וכגון יהודה שהודה ואמר,”צדקה ממני”.ולזכור שהוא היה ראש הסנהדרין וישב בדין זה עם יעקב ויצחק.להמחיש,אם היו אומרים דבר כזה על הרב עובדיה,והוא היה אומר בלוין כשכל העולם רואים ושומעים אותו אומר “צדקה ממני”,מה היו אומרים כולם?
  אם האפיפיור של היום היה עושה כמו יתרו,והיה מודיע קבל עם ועדה שהנצר ות היא שקר והיהדות אמת.מה היו עושים לו? ואם היה בורח,מי לא היה מחפש אחריו להורגו כגון האירני שכתב ספר שנקרא “פסוקי השטן” על השקרים שבקוראן והאיסלם…

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה