בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

פרשת נח – התחכמויות לא יעזרו

מאת רוני פיזנטי | כ״ט בתשרי ה׳תשע״ג |

זה נשמע לא פשוט לקיים מצוות. מעבר לכך זו גם התחייבות גדולה והרבה יותר נוח לכאורה להישאר כפי שאנחנו כעת. יותר מזה, לפעמים זה בכלל לא הרצון האמתי שלנו, אלא שאנחנו הולכים כמו עוורים אחרי חוקי החברה והיצר הרע שמובילים אותנו אל התחתית מבלי שנשים לב לכך. הדבר הופך לאבסורד כאשר אנו מוכנים להקריב ולהתאמץ הרבה יותר ולפעמים להשקיע את כל חיינו בלהוכיח תירוצים שונים שכביכול יפתרו אותנו מלקיים מצוות. אלא שצריך להבין שאמנם אנחנו יכולים לשקר ולעבוד על עצמנו, עם מעט כריזמה אנחנו יכולים גם לעבוד על אחרים, עם יכולת מנהיגות וביטחון עצמי מופרז אנחנו יכולים גם לעבוד על חצי מהעולם, אבל כל זה לא הופך את המציאות אפילו לטיפה שונה משהייתה לפני כן. גם אם נסגור את העיניים ונהיה בטוחים שהעלמנו את העולם, זה לא ישנה את המציאות ורק נעשה צחוק מעצמנו.

הדור של נח נמחק כולו בגלל מידותיהם הרעות של אנשי הדור. הם לא היו צריכים לשמור תרי”ג מצוות, אלא רק שבע מצוות בסיסיות שאותן אפילו השכל מחייב. בכל זאת הם העדיפו ללכת כנגד כל היגיון ולתת ליצר לשלוט עליהם ועל כן בא המבול שלא השאיר מהם זכר. מפתיע מאוד לגלות בהמשך הפרשה שאותם צאצאים של נח, שבוודאי ידעו כולם על המבול, שחיו עם נח סביהם באותה תקופה ושיודעים בבירור שיש בורא לעולם, החליטו לבנות מגדל גבוה כדי להילחם כביכול עם הבורא. תארו לכם שנח היה חי פה איתנו, הוא הסבא של הסבא שלנו והוא מספר לנו על כל מה שקרה בדורות הקודמים בהם נחרב כמעט כל העולם. האם יש מישהו שלא יחזור בתשובה רק משלמוע את זה? אך אנשי אותו הדור היו עקשנים והבינו שאם אי אפשר בדרך אחת (כמו הדרך של אנשי הדור הקודם שנמחו), אז הם ינסו בדרך אחרת חדשה. הקדוש ברוך הוא הוריד מבול על העולם, ונח שרד בזכות התיבה שבנה. אם כן גם אנשי אותו הדור חשבו על הדברים והחליטו שכעת הם יבנו מגדל גבוה, כך שגם אם הבורא יביא עליהם מבול, הם יהיו מוגנים גבוה למעלה ולא יקרה להם דבר. כאילו שכך יוכלו להפוך לבלתי פגיעים והבורא לא יוכל להזיק להם. תארו לכם כמה צריך להתאמץ כדי לבנות עיר ומגדל, הכל בשביל מטרה אחת – לא לקיים מצוות. האם לא קל יותר פשוט לא לרצוח? לא לגזול? לא לחטוא בגילוי עריות? רק צריך לקיים את שבע מצוות בני נח, זה בוודאי הרבה יותר קל מלבנות כעת עיר ומגדל להילחם בבורא. האם היצר בתוכנו עד כדי כך מסנוור עד שאנו לא רואים את הדברים הפשוטים ביותר?

מיותר לציין שאנשי דור הפלגה הסתכלו על העונש הגשמי, כלומר על המבול, ולא הבינו שהקדוש ברוך הוא יכול לעשות כרצונו בעולמו. אולי בגלל זה את העונש (שבלל שפתם והפיץ אותם על פני כל הארץ) הקדוש ברוך הוא אפילו לא הביא מבחוץ, אלא מתוכם. כדי שיבינו שגם הם עצמם נשלטים על ידי הקדוש ברוך הוא, ואי אפשר לברוח ממנו ומהמציאות שברא. הקדוש ברוך הוא לא צריך להביא מבול חיצוני שיהיה אפשר להתגונן מפניו, הוא יכול לשלוט גם במערכות הגוף שלנו ובכל דבר שהוא רוצה, ואז אין לנו שום דבר שאנו יכולים לעשות. אנו יכולים לחשוב על תירוצים מדוע לא לקיים מצוות כל היום, אנחנו יכולים לנסות להתגונן או לחשוב שאם אנחנו לא יודעים אז אנחנו גם לא מחוייבים. אבל כל זה לא יעזור לנו בדבר, זה לא ישנה את המציאות וזה רק יעקם את ראייתנו הישרה. הבורא קבע חוקים לעולם והוא חייב אותנו במצוות, שום דבר לא יכול לשנות את המציאות הזו.

לפעמים גם אנחנו מתנהגים כמו דור הפלגה. לפעמים במקום להשקיע שעה או שעתיים מהיום בשביל קיום המצוות שיעשו לנו טוב וישפיעו עלינו שפע רוחני, אנחנו מעדיפים להתאמץ ולהשקיע הרבה יותר שעות מהיום בדרכים להימנע מאותו חיוב שמוטל עלינו. היום למשל ישנם ארגונים, עמותות ואפילו מפלגות שהמטרה שלהם היא אחת: לעשות דברים נגד הדת. אין להם איזה מצע של דברים אותם הם שואפים להשיג, השאיפה שלהם היא רק לבטל חס ושלום את היהדות. הם משקיעים יומם ולילה בדבר ולא מרפים ממנו. תארו לכם כמה אבסורד הדבר, שהרי אם יש להם שאיפות משלהם ואלו נוגדים את הדת, אז אמנם זה לא הופך לבסדר אבל לפחות נוכל להבין מה מניע אותם. אבל פה הם לא מרוויחים כלום ואין להם שום שאיפות חוץ מלבטל את השאיפות של האחרים. מבחינתם הרווח מגיע כאשר יהיה רע לאחר. הדבר דומה לכמה ארגונים שקמים בנושאים שונים וכל אדם בוחר לתרום לארגון אותו הוא מעריך. פתאום קם ארגון חדש שאינו מציע כלום משל עצמו, אלא רק מציע להפריע, להזיק ולרמוס ארגון אחר שלא מוצא חן בעיניו. אם אנחנו לא רוצים לתרום ולעזור למישהו בגלל השקפה, אז זה עניין שלנו. אבל מדוע להקדיש את כל חיינו כדי להילחם בו?

אלא שהסיבה האמתית היא הרצון להסיר מעלינו את עול המצוות. בתוך תוכנו אנחנו יודעים ומרגישים את המחויבות שיש לנו. כולנו מבינים שאותם שומרי מצוות שמדקדקים בכל דבר גורמים לנו להיראות לא טוב מבחינה מוסרית ולכן נעשה הכל כדי להכפיש את שמם. נהיה מוכנים להתאמץ ולהילחם ולפעמים אפילו למות בשביל זה, רק כדי להרגיש שאנחנו יכולים לא לקיים מצוות. אנחנו מעדיפים להשקיע בתירוצים וברמיסת היהדות חס ושלום, נכתוב כותרות מבזות לדתיים בעיתון, נפרסם את החרדים כבזויים ושפלים ונלעג לכל הרבנים והמצוות, וכל זה כדי לחיות באשליה של עצמנו שכאילו שינינו את המציאות וכאילו שכעת זה בסדר לא לשמור תורה ומצוות. להבדיל, כל שונאי ישראל בכל הדורות שניסו להשמיד אותנו חשבו בצורה הזו. הם ידעו בתוכם שאנחנו המוסר והמצפון של העולם, אך זה לא התיישב להם טוב עם הדברים הלא מוסריים שרצו לעשות. לכן הדבר הראשון שכל גוי רוצה זה לחסל את המושג “יהדות”. כי אם אין אותנו, אז אין מוסר ומצפון ואז אפשר לעשות כל מה שרוצים. כל מדינה שרוצה להילחם במדינה אחרת, רוצה תחילה להילחם איתנו. גם אם אין לנו שום קשר אליה, גם אם אנחנו לא קרובים אליה ומעולם לא נפגשנו איתה. אין מלחמה שלא היינו מעורבים בה על אף היותנו שוחרי שלום ועל אף שהצבא שלנו לעולם לא יתקיף מדינה אחרת אם לא להתגונן מפניה. אנחנו רק רוצים לחיות בשקט בפינה הקטנה שלנו ואף פעם לא עוזבים אותנו. כל זה קורה משום שהרצון הוא לחסל קודם את המצפון והמוסר של העולם, ואז יהיה אפשר בלב שקט וללא נקיפות מצפון להמשיך לעשות ככל העולה על רוחנו. אבל כידוע, אי אפשר לברוח מהבורא ואי אפשר להלחם איתו. דור אחר דור ניסו לחסל אותנו ללא כל הצלחה. דור אחר דור ניסו לחדש דברים ולהמציא תירוצים שונים כדי למצוא אישור להתנהגות לא טובה, להתרחקות מדרך הבורא ולעשיית עבירות. אך אי אפשר לברוח מזה, אי אפשר לחסל את המוסר ובוודאי שאי אפשר להילחם נגד הקדוש ברוך הוא. אנחנו יכולים להתאמץ ולחשוב שאנחנו נלחמים בו, אבל צריך לזכור שגם הכוח שאנחנו כביכול מפעילים נגדו, הוא הכוח אותו אנחנו מקבלים ממנו. הקדוש ברוך הוא לא צריך להלחם, אם הוא רק רוצה הוא יכול פשוט להפסיק להחיות אותנו ובכך אנחנו מאבדים את קיומנו.

מי שיתבונן על הדברים היטב יוכל להבין שהרבה יותר קל ומהנה לקיים מצוות מלהשקיע זמן ומשאבים יקרים במחשבות מדוע לא לקיים אותן. הקדוש ברוך הוא ברא עולם עם חוקים ונתן לנו מצוות בשבילנו ולטובתנו, כך שנזכה לנצל כל שניה בחיים לתועלת ולהתקדמות. אם נתעלם ונמצא תירוצים שונים אז אולי נרגיש נוח עם עצמנו, אבל זה לא משנה את העובדה שאנו מזיקים לעצמנו. משקפיים ורודות יעשו אותנו טיפשים, הם לא יהפכו את העולם לורוד. במקום כל זה אנחנו יכולים לבחור ללכת בעקבות תכלית החיים שלנו ולעשות את המוטל עלינו בדרך נכונה ואמתית. שהשם יתברך יזכה את כולנו לצעוד בדרך אל התכלית ונזכה לעשות את מה שטוב ולא רק מה שנוח.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה