בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

פרשת שמות – התחכמויות של היצר הרע

מאת רוני פיזנטי | י״ד בטבת ה׳תשע״ב | |

בפרשה ניתן לראות שבני ישראל היו חזקים ביותר. ידוע שהיה להם כוח עצום מבחינה פיזית והם התרבו מאוד וכעת פרעה אומר במפורש “עם בני ישראל רב ועצום ממנו”. אז צריך לשאול מדוע הם לא התנגדו לפרעה? מדוע הסכימו להקריב את ילדיהם עבור מלך שעם קצת כוח רצון הם יכולים לחסל אותו ואת כל מצריים? מדוע קיבלו את כל הסבל מבלי להילחם בחזרה?

פרעה לא היה טיפש, הוא ידע שהם יכולים לחסל אותו ולכן לא נלחם נגדם. כל מעצמה שהיתה רוצה לחסל עם מסוים היתה נלחמת וגומרת את הכל ביום אחד. אך פרעה מבין את חולשתו ולכן אומר לעם שלו “הבה נתחכמה לו”. הוא חיפש תחבולות שונות כך שהם לא יוכלו להילחם נגדו. בהתחלה שמו עליהם שרי מסים, לאחר מכן העבידו אותם בפרך, לאט לאט בני ישראל התרגלו להיות עבדים. כאשר פרעה הכביד עליהם את הגזרות, הם כבר לא יכלו אפילו לחשוב על מרד, שהרי ראו את עצמם בתור עבדים מסכנים שלא יכולים להתנגד.

עד היום אומות העולם עובדות בשיטה הזו של פרעה. הם טובחים בנו ללא הפסקה, אך מצד שני מרגילים אותנו למצב החדש כך שלא נוכל להתנגד. על פי כל הנתונים בשטח אנחנו במצב של מלחמה, רק שבגלל ההתחכמות שלהם אין לנו שום אפשרות להגיב. הם יכולים לשלוח טילים, לפוצץ אוטובוסים, לחטוף שבויים ולעשות את כל הטרור האפשרי, בזמן שאנחנו בתמורה מעבירים להם מענקים, נותנים להם קרקעות, תנאים סוציאלים טובים ואפליות מתקנות.

לא רק אומות העולם עובדות בשיטה הזו, כל דבר משורש הרע עושה את דרכו אלינו בצורה דומה. יצר הרע מתחכם ומביא אותנו לחשיבה שאנו כלל לא מסוגלים להתנגד לו. הוא מביא אותנו להבנה שאנחנו עבדים, שאי אפשר להשתנות, שהשגרה היא כל חיינו ואם נשנה אותה העולם יקרוס, שאין לנו שום סיכוי ושהוא המלך שלנו ממש כמו פרעה. הקיבעון והשגרה מחזיקים אותנו כך שלא נצא מהגבולות (מהמיצרים…). לכן לא פלא שכאשר הקדוש ברוך הוא נגלה למשה, שהולך להוציא את ישראל מתוך כל הגבולות והמיצרים, הוא אומר לו “של נעלך מעל רגלך” – תסיר את המנעולים שלך מעל ההרגלים שלך. קודם כל צריך להבין שניתן לצאת מהגבולות, לא לשים מנעולים שייקבעו את ההרגלים שלנו מבלי שנוכל לצאת מהם. אחרי שאנחנו מבינים את זה, נגלה שיש לנו כוח עצום.

ברגע שאנו מסרבים להשלים עם כל הרע מסביבנו ולהתרגל אליו, אנו זוכים להישאר חזקים ולא ליפול בתחבולות היצר הרע. כשכל המכרים שלנו מסביב מחללים שבת, כשהסביבה שלנו מבזה ומזלזלת בכבודם של רבנים חשובים וקדושים, כשכולם מציעים לנו את ה”תרבות” שלהם שהולכת הפוך מדרך התורה, הופך להיות קשה מאוד לא להתרגל ולהישאר עם אמונה. אילו היינו נתקלים בכל זה בבת אחת, היינו מבינים שהעולם השתגע. אבל היצר מתחכם, הוא נותן לנו להתרגל למשהו אחד ורק אז מביא לנו משהו גרוע יותר. כעת מתוך הפרשה, אנו יכולים ללמוד כיצד להתחזק, לשמור על האמונה ולהילחם בחזרה בפרעה ש”רק” רוצה להכביד מעט את העבודה. אם רק נפקח את העיניים להיות עירניים, נציב גבולות ברורים שאותם אסור לאיש לעבור ונגיב לכל ניסיון להחליש אותנו, נוכל לשמור על הדבקות שלנו בבורא, כך שאף אחד לא יוכל להכניס אותנו בחזרה למצריים, ונזכה ללכת בדרך האמת, משוחררים מהרגלים וחולשות.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

תגובה 1

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה