בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז באלול ה׳תשע״ט

פרשת שמות – להשתחרר מהעבדות שלנו

מאת רוני פיזנטי | ט״ז בטבת ה׳תשע״א |

כאשר אנו קוראים בכל שנה את הפרשות העוסקות בעבדות מצריים, אנו מרגישים שזה איזשהו סיפור ישן שקרה פעם לאבותינו. אך למעשה אנו עבדים בדיוק כמו שאבותינו במצריים היו. כאשר משה רבינו מגיע ומבשר לעם ישראל שהקדוש ברוך הוא הגיע לגאול אותם, עם ישראל בכלל לא מבין למה צריך גאולה. מרוב שהתרגלו לחיות בשיא הטומאה, זה כבר נהיה קל ונוח. כעת משה רבינו צריך לשכנע לא רק את פרעה שיסכים לשחרר אותם, אלא גם את העם עצמו שמעדיף להישאר שם. פרעה לא מתבלבל ויודע שאם בני ישראל יעצרו ויתבוננו על המצב, הם יוכלו להתפלל לקדוש ברוך הוא ולהלחם בו ואז ממילא לא יהיה לו כל סיכוי. לכן הוא מכביד את העבודה, כך שלא יהיה להם את הזמן הזה לחשוב ולהתבונן. מדוע העם לא שומע למשה? “מקוצר רוח ומעבודה קשה”. גם לנו יש נטייה לא לעצור לחשוב ולהתבונן מקוצר רוח ומעבודה קשה, אך אם ננסה בכל זאת קצת לחשוב על הדברים, נוכל להגיע לתובנות עצומות ולהשתחרר סוף סוף מהעבדות.

מגיל צעיר אנו מתרגלים לשגרה הזורמת של החיים. מתרגלים לעשות מה שכולם עושים וצועדים כל הזמן עוד ועוד. השאלה היא לאן אנו צועדים? זה מתחיל מהלימודים, ממשיך בצבא, דרך האוניברסיטה, מקצוע וקריירה, אשה וילדים, דאגות, טרדות וצרות שונות והופ! עברו 80 שנה… וכל זה מבלי שעצרנו לרגע אחד לחשוב האם אלו בכלל החיים שאנו מחפשים. הרי לא באמת בחרנו את כל זה, אנו פשוט עבדים שעושים מה שכולם עושים. אנו עבדים לחברה ולסביבה, עבדים ליצר, עבדים לבוס, עבדים לבנק, עבדים למדינה, עבדים לכללים ולמוסכמות, למעשה לא נשאר לנו חלק עצמאי שחושב, מתבונן ומחליט. אנו נמצאים במצב של אוטומט מבלי להבין זאת. מרוב שאנו עסוקים בדאגות, בריצות מטורפות ובעבודה קשה, אין לנו זמן לחשוב אם כל הריצות האלו בכלל שוות משהו. הדבר דומה לפועל בעבודה שמציעים לו שיקח יום חופש ויבוא לקבל מטיל זהב ששווה מליונים, אך הוא מסרב בטענה שאין לו זמן כי הוא מוכרח לעבוד כדי שיוכל להתפרנס…

אנו חושבים שהתורה והמצוות הופכות אותנו לעבדים שלא חושבים ועושים רק מה שאומרים להם. אך למעשה הן משחררות אותנו מהעבדות הקשה של העולם הרחוק מתורה והופכות אותנו לבני חורין. כאשר אנו קוראים את הפרשה, כדאי לעצור ולהתבונן האם אותם עבדים במצריים שלא רוצים לשמוע למשה רבינו מקוצר רוח ומעבודה קשה הם לא אנחנו בעצמנו.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה