בע"ה נעשה ונצליח. היום כ׳ במרחשון ה׳תש״פ

פרשת תולדות – עשו ויעקב נמצאים בתוכנו

מאת רוני פיזנטי | כ״ו במרחשון ה׳תשע״ב |

הסיפור מוכר לכולנו, עשו חוזר מהשדה רעב ומבקש מיעקב להלעיט אותו בנזיד העדשים שהכין. כאשר יעקב מבקש ממנו למכור לו את הבכורה בתמורה, עשו לא מהסס ואומר “למה זה לי בכורה”? הוא מוכר לו אותה ואפילו בז לה לאחר מכן. עם זאת, כולנו יודעים שעשו הצטער על המכירה בסופו של דבר כאשר יעקב קיבל את הברכות מיצחק ולא הוא.

התורה לא מספרת לנו סתם סיפורים. כל אחד מאיתנו נמצא באותו מקום של בחירה בכל שניה מחייו. השאלה שכל אחד מאיתנו צריך לשאול את עצמו בכל רגע היא האם הוא בוחר במה שיעקב בחר (בבכורה) או במה שעשו העדיף (נזיד עדשים). הבכורה היא וודאי לא משהו חומרי שניתן לראות, לכן עשו בז לזה. הוא בטוח שקיבל נזיד עדשים בחינם מבלי לתת כלום. הבכורה היא העבודה הרוחנית ובשביל עשו זה כמו עול שלא עוזר בכלום. נזיד העדשים לעומת זאת הוא דבר טעים ומהנה. ניתן ליהנות ממנו הנאה רגעית מיידית, כמובן שעשו יעדיף את נזיד העדשים.

כשאנו קוראים את הפרשה, כולנו יודעים היטב שיעקב הרוויח בגדול ולא כל כך מובן איך עשו הסכים לעיסקה הלא משתלמת. אך אם נתבונן בתוכנו, נגלה שגם אנחנו בוחרים בעסקאות גרועות כאלו, ולא רק פעם אחת, אלא כמעט בכל רגע מחיינו. אם יציעו לנו לבחור בין מיליון דולר לדקה של לימוד תורה, כולנו נבחר במיליון דולר מבלי לחשוב פעמיים. אך אנו לא שמים לב איך בבחירה הזו אנו מוכרים את העולם הבא שלנו בנזיד עדשים. אבל אם להיות כנים, לא צריך ללכת רחוק עד להפסד של מיליון דולר, כי גם כאשר אנו יכולים ללכת בחינם לשיעורי תורה מבלי להפסיד כלום, לא נזכה לבחור ללכת כל כך בקלות. אנו עסוקים במשך כל היום בכל העניינים הגשמיים ויש לנו אפילו תירוצים מעולים: משפחה, פרנסה, ריצות, סידורים ושאר טרדות גשמיות. אמנם באמת אסור להזניח את כל אלו, אך אסור עוד יותר להזניח את הנשמה שצמאה לרוחניות. בכל דקה פנויה מחיינו ניתן לזכות לשכר אינסופי בלימוד תורה, בעשיית חסד עם הזולת, בקיום עוד מצווה…

כאשר אנו עומדים בפני בחירה, כדאי לכולנו לחשוב מתוך היגיון מה עדיף לנו. היצר הרע מכניס לנו את מחשבותיו של עשו מתוך רגש ותאווה מבלי לתת מקום לשכל להביע דעה. במקום לחשוב איך לספק את התאוות הרגעיות שלנו עם נזיד עדשים, כדאי לשקול את ההשלכות של הבחירה לעתיד. בצורה כזו החיים שלנו יהיו הרבה יותר יפים. האם באמת עדיף להרוס ולפרק את המשפחה בשביל מריבה טיפשית? האם שווה ליהנות מתוכנית טיפשית בטלוויזיה שלא תקדם אותנו לשום מקום ותעשה פגם לנשמתנו? האם משחק כדורגל באמת יעשה אותנו מאושרים יותר או אנשים טובים יותר? בכל בחירה שאנו עושים אנו צריכים לראות את השלב הבא, האם בעוד שנה נהיה שמחים שעשינו את הבחירה הזו או לא? האם זה יקדם אותנו למטרה או לא? אם זה סתם הנאה רגעית שלא עוזרת לנו, אז זה כנראה עוד נזיד עדשים שאנו קונים ביוקר.

עשו ויעקב נמצאים בתוכנו. לכן עשו נקרא איש ציד, איש שדה, כי בראש סדר העדיפויות שלו נמצאים הדברים הגשמיים. יעקב לעומת זאת הוא איש תם, יושב אוהלים, הוא מתעסק עם מה שבאמת חשוב, לימוד התורה הקדושה וקניית הבכורה, כדי לזכות לרוחניות והתעלות. ראוי לכולנו להתבונן מעט על חיינו ולנסות להפחית את מכירות הרוחניות שלנו תמורת נזיד עדשים שמחר בוודאי רק נצטער עליהן, ולנסות להתמקד יותר בהתקדמות אל התכלית האמתית.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה