בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

צדיק ורע לו, רשע וטוב לו – מדוע ולמה? התשובה בפרשת השבוע (ואתחנן)

מאת רוני פיזנטי | י״א באב ה׳תשע״א |

המחשבה הזו מפתה ומנסה להפיל את כולנו: למה להתאמץ ולקיים מצוות כאשר אנו רואים בבירור איך אנשים יראי שמיים ומקיימי מצוות סובלים בחייהם בעוד שאחרים מחללים שבת, רודפים תאוות ועושים כל עבירה אפשרית ונראה שהם מאושרים ושמחים. איפה הצדק? נראה כאילו חס ושלום אין דין ואין דיין. אבל אם נפתח את הפסוקים האחרונים של פרשת השבוע (פרשת ואתחנן), נקבל תשובה מדויקת ומפורשת היישר מבורא עולם.

ספר דברים, פרשת ואתחנן, פרק ז’ פסוק ט’ אומר לנו: “וידעת… שומר הברית והחסד לאוהביו ולשומרי מצוותיו לאלף דור”. כשהקדוש ברוך הוא רואה שמישהו אוהב אותו, הוא שומר את הזכויות שלו לאלף דור. אז מדוע צדיק ורע לו? כי השם כל כך אוהב אותו כך שהוא רוצה לשמור את כל הטוב שמגיע לו. הוא לא יקפח את שכרו חס ושלום, אלא ישמור אותו כך שישתמש בו בתבונה במקום שצריך. ממש כמו תוכנית חיסכון שעוזרת מאוד בעת הצורך. אגב, למי שלא יודע, עד היום אנו משתמשים בזכות אבות על עקידת יצחק (השופר בראש השנה, הזכרת העקידה מדי יום…). זאת אומרת שהקדוש ברוך הוא עדיין משלם לאברהם על הניסיון הקשה שעמד בו לצאצאי צאצאיו. אילו היינו בדורו של אברהם, היינו כנראה אומרים לו: “אתה רואה שלא שווה להיות צדיק, אתה צריך לשחוט את הבן שלך ואנחנו הרשעים עושים חיים ונהנים”. אברהם כנראה צחק על כל מי שאמר לו כך, שהרי ידע את האמת. ועד היום כל העולם קיים בזכותו, לעומת הרשעים שבאותו דור שנמחקו כליל ללא זכר.

הפסוק שלאחר מכן (דברים ז’, פסוק י’) אומר: “ומשלם לשונאיו אל פניו להאבידו”. כלומר אין שיקים דחויים: “לא יאחר לשונאו אל פניו ישלם לו” אומר המשך הפסוק. שונאי השם מקבלים את שכרם בחייהם. אין זכות שנמשכת לדורות, אין זכות שעוברת לצאצאים, אין עולם הבא… הכל במזומן. בלי בנק, בלי תוכנית חיסכון… הכל בזבוזים לא מועילים. אולי נהנים מטיולים, ממופעי בידור, מאוכל לא כשר, בנג’י, אוטו חדש, בית בגודל ארמון ושאר תאוות מזדמנות… אבל בפנים הכל ריק. הלב אטום והנשמה כמו משותקת. אולי קצת מצחיק במופעי סטנד-אפ, אבל שמחת חיים פנימית בוודאי שאין. כשכוכב הוליוודי “כובש את העולם” אנו חושבים שהוא המאושר באדם עם כסף, כבוד, בחורות וכל מה שאנו חולמים. אבל האמת היא שאין אומלל מה”כוכבים” האלו, ולכן ידוע לכולם שהם נכנסים לסמים, דכאונות, פסיכולוגים והתאבדויות. כולנו יודעים את האמת בפנים, אבל לא פעם מתעלמים ממנה כך שיהיה נוח יותר או מתאים יותר לסביבה.

צריך לזכור שגם בהמות נהנות מאוד מאוכל, שתייה, שינה טובה ופריה ורביה. הן אפילו לא צריכות להתאמץ, כי זה בא להן בקלות יותר גם בלי לעבוד ולשלם מסים. אבל כולנו יודעים שאנו לא רוצים להיות בהמות, כי קיבלנו מתנה נפלאה – את הזכות להיות נשמה אלוקית בתוך גוף. את הזכות לחשוב, לדעת ולבחור. לא להיות בהמה שקופצת על כל תאווה מזדמנת בלי לשאול שאלות, אלא לשלוט ולבחור על פי רצון אלוקי. לא כדאי לדכא ולשכוח את אותה נשמה שמלווה אותנו.

אין שום ערך לכל התאוות המזדמנות, ולכן אין טעם לתת אותם לצדיקים. אמנם אין כל רע בדירה גדולה או מכונית שתסיע אותנו אם יש לכך צורך, אך בוודאי שלא זוהי המטרה של העולם. המטרה האמתית היא [intlink id=”150″ type=”post”]לקיים מצוות[/intlink] ולהצטרף לאוהבי השם. כך שהקדוש ברוך הוא ישמור לנו את הזכויות לאלף דור, שניתן קיום נצחי לנשמה האלוקית שלנו, כך שנזכה לתוכנית חיסכון תפוחה שעוזרת לנו במקומות הנכונים בהם אנו זקוקים לה באמת, ולא בכל תאווה מזדמנת. כל תאווה והנאה גשמית ניתן להשיג בדרך כשרה וטובה אם רוצים בכך. בדרך הזו אנו משיגים לא רק את ההנאה הגשמית, אלא גם את [intlink id=”92″ type=”post”]הסיפוק הרוחני של הנשמה[/intlink] ואת השכר העצום שמחכה לו בתוכנית החיסכון.

החדשות הטובות הן שבעזרת התשובה, כל אדם בכל מצב שיהיה יכול להגיע להיות אוהב השם. בעזיבת החטאים וקבלת קיום המצוות על עצמנו אנו יכולים להתקרב לקדוש ברוך הוא. בכך אנו יכולים לזכות להצטרף לאוהבי השם ושומרי מצוותיו. יתכן שכולם מסביבנו יחשבו עלינו “צדיק ורע לו”, אבל הסיפוק והאושר הפנימי יהיו חזקים כל כך שלא נבין על מה הם מדברים. וכאשר כולם יאמרו על עצמם “רשע וטוב לו”, אנו נזכור שגם אנחנו היינו שם ונבין שהכל קשקוש חיצוני כי עמוק בפנים בוודאי לא טוב.

שנזכה כולנו בע”ה להיות צדיקים, כי גם אם טוב וגם אם רע, זה הכל מבחוץ. בפנימיות, זהו הסיפוק הגדול ביותר שאפשר לקבל.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה