בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

צום עשרה בטבת

מאת רוני פיזנטי | ח׳ בטבת ה׳תשע״ג |

עשרה בטבת זהו התאריך בו החל המצור על ירושלים בתקופת הבית הראשון. ישנם ארבעה ימי צום בשנה הקשורים עם חורבן בית המקדש ולכל אחד המאפיין המיוחד שלו. אך עשרה בטבת הוא מעט שונה מהשאר. רבותינו מלמדים אותנו שבניגוד לשאר הצומות, אם עשרה בטבת ייצא ביום שבת – נצום בשבת והצום לא יידחה. אמנם על פי לוח השנה שלנו התאריך הזה לעולם לא יחול בשבת, אך כבר קרה שהצום חל ביום שישי וכך נכנסנו לשבת מעונים. הדבר מראה את החשיבות הרבה של הצום הזה. הסיבה לחשיבות הרבה של היום הזה היא העובדה שממנו הכל התחיל.

לפעמים אנחנו מעורבים בארוע מסוים לא כל כך נעים, שגורר אחריו ארועים נוספים וכך הדברים מתגלגלים ויוצאים משליטה, דבר גורר דבר עד שלאחר הרבה זמן אנחנו יושבים עם עצמנו וחושבים שאם רק היינו יכולים למנוע את אותו ארוע ראשוני, הכל היה נראה אחרת. תארו לכם למשל שבמשך שנים אנחנו חיים ביחסים טובים עם השכנים מסביב ואז פתאום יוצא לנו להסתכסך עם אחד השכנים. הדבר מביא למריבות עם שכנים נוספים, מה שמביא לפתיחת תהליכים משפטיים והרבה נזקים. אז אמנם התרחשו דברים רבים בפרק הזמן הזה עליהם אנו מתחרטים, אבל יותר מכל אנו כואבים את אותו הסכסוך הראשוני שהתחיל את הכל ושאילו היה נמנע, היה מונע גם את כל שאר הארועים. זוהי בעצם החשיבות המיוחדת שיש לעשרה בטבת על שאר הצומות. עברנו דברים רבים, מלחמות, פוגרומים, שואה וארועים לא נעימים רבים אחרים, אבל הכל התחיל משם, מאותו מצור על ירושלים בתקופת הבית הראשון. אם נבחן את הנפילות שלנו בחיים, נגלה שלפני כל נפילה היה רקע שהביא לאותה הנפילה. בהתחלה היו הסימנים והאיתותים שאליהם כנראה לא שמנו לב או שבחרנו להתעלם מהם, ואז יש את הנקודה שממנה כבר אי אפשר לחזור. מאותה נקודה והלאה הדברים כבר לעולם לא יהיו כפי שהיו בעבר. כשאנו מסתכסכים לפעמים עם חברים קרובים למשל, זה מתחיל מדברים קטנים שגוררים דברים גדולים יותר עד שמתפתח ריב. לאחר מכן כבר קשה מאוד לעצור את זה ולחזור למצב תקין. אפילו אם נתפייס ונחזור להיות אוהבים, זה לא יהיה כמו שהיה לפני כן. עכשיו בקלות נוכל להגיע למצב של מריבות נוספות ותמיד ניזכר באותה מריבה. אבל אפשר להיזכר כמה קל היה יכול להיות לעצור את זה בסימנים הקטנים שהיו עוד לפני שזה התחיל. עשרה בטבת מייצג את היום הזה בו הדבר הלא יאמן קרה והתחילה הנפילה הגדולה עם תחילת המצור על ירושלים. חורבן הבית הגיע חודשים רבים לאחר מכן, אבל את זה כבר כמעט שלא היה ניתן לעצור לאחר שכבר התחיל המצור בעשרה בטבת. כל הצער והסבל שלנו בעולם היו יכולים להימנע בקלות יחסית אילו היינו מצליחים רק למנוע את ההתחלה של הכל בעשרה בטבת.

צריך להבין שהיהדות לא מעודדת צער, עצבות וחרטות חסרות תועלת על העבר. אף אחד לא רוצה שנצטער על מה שקרה בעשרה בטבת לפני אלפי שנים ונרגיש כעת אומללים בגלל זה. אנחנו לא צמים על ההיסטוריה ולא מתחרטים בשביל העבר. אם צריך לצום ולהתאבל ביום הזה, אז זה אומר שזוהי הדרך לבנות את העתיד. כאשר אנו מקלקלים דבר מסוים, יש צורך לתקן אותו. כדי לתקן את הקלקול צריך לרדת לעומק הדברים ולהגיע אל השורש כדי לטפל בו כראוי. כעת צריך לתקן את הדברים משורשם והשורש הוא ההתחלה. שורש החורבן והגלות נמצא ביום המיוחד הזה שחל בעשרה בטבת, שמשם הכל התחיל. אנו לומדים על היום הזה, צמים בו ומתאבלים על הגלות כדי לתקן ולהביא לבניין בית המקדש בע”ה. אנו מנסים ללמוד מטעויות העבר ומתפללים לקדוש ברוך הוא שיסיים את העונש שאנו נמצאים בו. כשאב רוצה לסיים את העונש לבנו, הוא תחילה בודק שהבן אכן למד את הלקח והפנים את הדברים, אם הבן יתחצף או ימשיך במעשיו המקולקלים, האב בוודאי ימשיך עם העונש עד שיראה שיפור במעשיו. כך גם אנחנו צריכים לדאוג שנלמד את הלקח כדי שנהיה ראויים לצאת מעונש הגלות.

עשרה בטבת הוא יום צום, אבל האמת היא שזה הרבה מעבר לכך. חז”ל לא קבעו לנו ימי צום על חורבן בית המקדש ועל הגלות כדי שנעשה דיאטה. עניין הצום הוא לא סתם להפסיק לאכול לזמן מסוים, אלא להביע צער וחרטה על המעשים המקולקלים שלנו. לעשות תשובה ולהכניע את עצמנו לפני הקדוש ברוך הוא. העניין הוא לא לצום תוך כדי שאנו מטיילים, מספרים בדיחות, מתכננים מה נאכל בצאת הצום וממשיכים הכל כרגיל. העניין הוא להיזכר שאנו נמצאים עדיין בגלות.

מתוך קבלת התשובה עלינו, ומתוך ההכנעה והרצון להיגאל, נזכה שהשם יתברך יענה לתפילותינו, יבנה לנו את בית המקדש, יהפוך לנו את יום עשרה בטבת מאבל ליום טוב של שמחה ונזכה לגאולה השלמה.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

4 תגובות

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה