בע"ה נעשה ונצליח. היום כ׳ במרחשון ה׳תש״פ

קריאת שמע שעל המיטה

מאת רוני פיזנטי | י׳ במרחשון ה׳תשע״ד |

קריאת שמע ישראל על המיטה זו סגולה ידועה ומפורסמת לשינה עריבה. ננסה להביא בע”ה את ההלכות, ההסברים, הסגולות וכמובן סדר קריאת שמע שעל המיטה להורדה והדפסה.

אנא הימנעו מלהדפיס את סדר קריאת שמע על המיטה שלא לצורך, ואם לאחר ההדפסה אתם לא מעוניינים בזה (הדפסה שלא יצאה טוב או שאתם כבר לא צריכים את הדף המודפס), אנא הקפידו להעביר את הדף לגניזה. אסור להשליך את הדף לפח, שכן ישנם פסוקים ושמות קודש המופיעים שם. בסיעתא דשמייא ערכנו את סדר קריאת שמע על המיטה בשני עמודים של A4 כך שאפשר להדפיס בדף הדפסה רגיל משני הצדדים. מומלץ להדפיס על דף קשיח (דף עבה יותר) ולניילן לאחר מכן.

להורדת סדר קריאת שמע שעל המיטה בנוסח ספרדי – עדות המזרח לחצו כאן

להורדת סדר קריאת שמע שעל המיטה בנוסח אשכנז לחצו כאן

(להורדה לחצו קליק ימני ושמור קישור בשם)

קצת רקע ומידע לקריאת שמע שעל המיטה

בכל לילה לפני שהולכים לישון, כל יהודי (גם נשים) צריך לסגור את היום שעבר עליו עם חשבון נפש ולשכב לישון עם הרבה אמונה כאשר אנו מפקידים את רוחנו בידי הקדוש ברוך הוא. סדר קריאת שמע שעל המיטה מכיל את פרשיות קריאת שמע (“שמע ישראל”, “והיה אם שמוע” ופרשת “ציצית”), את ברכת “המפיל”, ותוספת של פסוקים וסגולות המיועדים לשמירה ממזיקים.

בכל יום אנו מתקדמים מעט לעבר התכלית של חיינו, או שחס ושלום אנו מתרחקים ממנה. בכל יום אנו מקיימים מצוות רבות, אך גם נוהגים שלא כשורה בחלק מהעניינים מצד שני. לפני השינה זהו זמן מצויין להסתכל במפה ולבדוק אם אנו בדרך הנכונה. אנו יכולים לעשות חשבון נפש על כל מה שעבר עלינו במשך היום, לתכנן מהלכים למחר, ללמוד מהשגיאות ולהפיק לקחים. אפשר להיזכר בדברים השליליים שעשינו, לעשות תשובה ולהחליט להתרחק מהם. כך גם ניזכר במעשים החיוביים ונתחזק מהם ונתמיד בהם יותר. כך נוכל לסלול את דרכנו לעבר התכלית.

כשיהודי הולך לישון, הוא מפקיד את הרוח המחייה אותו בידי הקדוש ברוך הוא. כשהרוח יוצאת מהגוף, הוא נשאר עם הרובד הנמוך של הנשמה הנקרא “נפש”. לכן חז”ל מלמדים אותנו שהשינה היא 1/60 במיתה. אמנם בזכות הנפש אנו עדיין חיים, אבל בוודאי שאנו לא במצב עירני ולא מתפקדים בצורה רגילה וחופשית בזמן השינה. כאשר הרוח מפנה את מקומה בגוף, נשאר חלל ריק שאליו נמשכים מזיקים וכוחות טומאה שונים (וזו הסיבה העיקרית לנטילת הידיים בבוקר). במצב כזה אנו טועמים את טעם המיתה, עד שהקדוש ברוך הוא מחזיר לנו את הנשמה לתוך הגוף (ולכן אנו אומרים בבוקר “מודה אני”).

כדי לשמור על עצמנו מדברים לא טובים, חשוב לומר את קריאת שמע שעל המיטה בכוונה. ברכת המפיל היא מעין תפילה לבורא עולם שישמור עלינו ממזיקים, מחלומות רעים, ממקרים לא טובים וכמובן שיעיר אותנו ויחזיר לנו את נשמתנו בבוקר. קריאת שמע על המיטה בכוונה ידועה כסגולה הטובה ביותר לבעיות שינה, להימנע מחלומות רעים ולהעברת הלילה בשקט.

הלכות קריאת שמע שעל המיטה

כמובן שלא נוכל להביא לכאן את כל הלכות קריאת שמע על המיטה, אלא שננסה לתת דגשים לדברים עיקריים שחשוב לדעת. הדברים נועדו כדי לספק מידע כללי לציבור, ובוודאי שאם רוצים ללמוד את ההלכות היטב, אין להסתמך כלל על הכתוב כאן ויש לבדוק את הדברים בספרי ההלכה או עם רב פוסק.

  • למנהג רוב הספרדים, את ברכת “המפיל” יש לומר רק אם הולכים לישון לאחר צאת הכוכבים (לא אומרים אם ישנים ביום) ולפני חצות הלילה. זמן חצות הלילה מחושב על פי שעות זמניות והוא משתנה (נע בין 23:00 ל 1:00 ולא בהכרח ב12 בלילה), לכן חשוב לבדוק בלוח שנה מתי זמן חצות (חצות היום והלילה זה בדיוק אותה השעה בהפרש של 12 שעות). אם הולכים לישון לאחר חצות הלילה, בכל זאת ראוי לומר את תוכן הברכה בתור תפילה ובקשה, רק לא להזכיר את שם השם בהתחלה ובסוף הברכה. אם רוצים, אפשר להרהר את שם השם בלב. למנהג האשכנזים אפשר לברך ברכת המפיל במשך כל הלילה לפני השינה.
  • רצוי להימנע מלדבר לאחר קריאת שמע שעל המיטה, כך שלא יהיה הפסק בדיבור בין קריאת שמע וברכת המפיל לבין השינה. אך אם יש צורך, אפשר לדבר. לכן אם רוצים לברך “אשר יצר”, לברך על שתיה, לומר משהו חשוב, להרגיע תינוק שבוכה וכו’ אז בוודאי שאפשר להקל ולדבר.
  • אם הולכים לישון לאחר חצות הלילה, טוב לומר את קריאת שמע בלי ברכה קצת לפני חצות הלילה (אפילו שלאחר מכן ממשיכים להיות ערים).
  • אם נשארים ערים כל הלילה, גם אז טוב לקרוא מעט לפני חצות את קריאת שמע, אבל אסור לברך את ברכת המפיל.
  • כדי להשלים את מספר התיבות בקריאת שמע לרמ”ח (כנגד רמ”ח איברים שבגוף) חסרות 3 תיבות. לכן נוהגים הספרדים להוסיף בסוף קריאת שמע 3 תיבות: “השם אלוקיכם אמת”. האשכנזים נוהגים להוסיף לפני שמתחילים שמע ישראל 3 תיבות: “אל מלך נאמן”.
  • גם נשים חייבות בקריאת שמע שעל המיטה וגם הן מברכות את ברכת המפיל.
  • את ברכת המפיל מברכים רק פעם אחת בלילה, כך שאם מתעוררים באמצע הלילה ורוצים לחזור לישון שוב, אז לא מברכים את הברכה פעם נוספת.

בזכות קריאת שמע שעל המיטה בכוונה נזכה כולנו בע”ה לשינה עריבה וטובה.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

תגובה 1

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה