בע"ה נעשה ונצליח. היום כ׳ במרחשון ה׳תש״פ

ראש השנה – יום הדין

מאת רוני פיזנטי | כ״ג באלול ה׳תש״ע | |

ראש השנה נתפס אצל רוב האנשים כחג רגיל ונחמד בו חוגגים את תחילת השנה החדשה. אנשים מכינים את המנגלים בציפיה ליומיים גדושים במאכלים טובים, שינה טובה וזמן איכות משפחתי. אך למעשה אנו מפספסים את כל המהות של היומיים החשובים האלו. ראש השנה זהו יום הדין, היום בו כל בני העולם נידונים לפני הקדוש ברוך הוא. היום בו מדקדקים עם כל אדם כמה מצוות ומעשים טובים צבר לזכותו, וכמה עוונות עשה השנה. וכולנו יודעים שלצערנו כמות העוונות אינה קטנה בכלל. היום הזה קובע לנו את כל מה שיקרה איתנו בשנה הבאה לטוב ולפחות טוב. אם נבין קצת יותר את משמעות היום הזה, נוכל להשקיע קצת יותר מאמץ ביומיים האלו, כך שנצא זכאים בדין ונזכה לשנה של שפע וטוב ללא כל צרות וייסורים.

תנסו לחשוב על כל הייסורים שעברנו בשנה האחרונה. סכסוכים עם המדינות השכנות, חיילים חטופים, תאונות דרכים קטלניות, אנשים שסיימו את חייהם בנסיבות שונות, מחלות, עוני וכל צער קטן שעברנו בין אם זה צער כללי ובין אם זה צער פרטי שכל אחד מאיתנו עבר פה ושם. כעת נסו לחשוב על כל הטוב שעברנו. הצלחות בתחומים שונים, שמחות, לידות, רגעי אושר קסומים, אהבה, שפע, בריאות טובה וכל דבר טוב שבא עלינו. כל אלו, ואפילו הדבר הקטן ביותר שלאחר דקה כבר לא זכרנו אותו, כולם נקבעו בדין ביום ראש השנה שעבר.

ממש בקרוב נגיע בע”ה ליום הדין של השנה החדשה, שם ייקבע מה יהיה איתנו בשנה החדשה הבאה עלינו לטובה. ביום הזה אנו עומדים למשפט אצל השופט העליון – הקדוש ברוך הוא. יהיו שם סנגורים מצד אחד וקטגורים מצד שני. ידקדקו איתנו כחוט השערה וימדדו אותנו על כל פעולה. נסו לדמיין אדם שעומד בבית משפט, [intlink id=”254″ type=”post”]מעשן סיגריה מול השופט[/intlink], שם סטייקים על המנגל ומנמנם לו שנת צהריים מול השופט. זה בדיוק מה שאנו עושים בראש השנה, כאשר אנו עומדים למשפט אצל הקדוש ברוך הוא.

ראש השנה הוא יום של חשבון נפש. יום של תפילות ותחנונים. יום של שמיעת קול שופר שצריך לעורר אותנו. יום של חזרה בתשובה וקבלות טובות (ואמתיות…) לשנה החדשה. יום של לימוד תורה בכל רגע פנוי. יום של הליכה בדרך הטוב והחלטה לשנות את הדרך לדרך האמת. רק כך ניתן לצאת זכאים בדין. הקדוש ברוך הוא רחמן, כאשר הוא רואה את ההשתדלות והרצון מצדנו, הוא הולך לקראתנו. גם אם חטאנו בכל השנה שעברה, יש לנו עדיין הזדמנות לתקן. ביומיים האלו של ראש השנה, ניתן לסדר לעצמנו שנה שלמה של אושר, שמחה, בריאות, אהבה, גאולה, חסד, הצלחה, שפע, פרנסה וכל הדברים הטובים שרק אפשר לבקש. הכל תלוי בימים החשובים האלו. כל מה שצריך זה להשתמש במתנה הנפלאה שקיבלנו מאת הקדוש ברוך הוא – התשובה.

כדי לזכות לכל זה אנו צריכים להכין את עצמנו. לא ניתן להשתנות ביום אחד ופתאום להפוך לצדיקים בראש השנה בין רגע. ימי הסליחות ניתנו לנו בשביל המטרה הזו. כל אחד צריך לעשות עם עצמו חשבון נפש כבר מעכשיו. להתחיל לקבל החלטות לשינויים. [intlink id=”325″ type=”post”]להתוודות ולבקש סליחה על החטאים[/intlink]. לנסות לשנות את המעשים. פשוט לשוב אל הקדוש ברוך הוא. להיסגר בחדר עם עצמנו ולומר לבורא משהו בסגנון: “אבא, הלכתי בדרך לא טובה, ועשיתי הרבה עבירות שאני מצטער עליהן, בבקשה תסלח לי ותעזור לי להתקרב אליך וללכת בדרכיך”. כאשר נכנסים בצורה כזו ליום הדין, זה כמו ללכת לבית המשפט כאשר כבר דיברנו עם השופט לפני כן, והסתדרנו איתו עוד לפני שהמשפט התחיל.

לאחר שהסתדרנו עם הבורא ודיברנו איתו, קיבלנו עלינו קבלות טובות והחלטנו להתקרב אליו, חשוב לזכור שראש השנה הוא בכל זאת גם יום חג ושמחה. הסיבה לכך היא משום שאנו בטוחים שנצא זכאים בדין. לא בזכות עצמנו ולא בזכות המצוות או המעשים הטובים שעשינו. מצד הדין לא היינו יכולים להתקיים בעולם אפילו שניה נוספת. אך בזכות [intlink id=”286″ type=”post”]הרחמים העצומים של הקדוש ברוך הוא[/intlink], שמקבל את תפילות עמו ישראל באהבה. שמברך אותנו ורוצה שנצא זכאים, כמו אב שאוהב את בנו. שעושה איתנו חסד ורוצה שנשוב אליו. אנחנו מהרהרים בליבנו תשובה והקדוש ברוך הוא מוחק לנו עוונות. אנחנו מתפללים ומבקשים והקדוש ברוך הוא בורא עולמות כדי להוריד לנו את מבוקשנו. אנחנו תוקעים בצד הצר של השופר והקול הולך ומתרחב לצד הרחב ויוצא החוצה לפרוץ רקיעים. במעשים קטנטנים שאנו עושים כאן למטה, אנו משנים עולמות שלמים למעלה. אם אכן השקענו טיפ טיפה מאמץ והסתדרנו עם הקדוש ברוך הוא, זהו בהחלט יום חג שראוי לשמוח בו.

הקדוש ברוך הוא נתן לנו מתנה יפהפיה, איתה אנו יכולים לשנות עולמות ולברוא מציאויות חדשות. המתנה הזו נקראת תשובה. אם רק נרצה לשוב אליו, הוא בוודאי יקבל אותנו וייתן לנו את כל השפע שאנו צריכים לשנה טובה ומתוקה.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה