בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

רוצים שלום עכשיו!

מאת רוני פיזנטי | כ״א בסיון ה׳תשע״א |

במשך כל חיינו אנו רודפים אחר השלום והשלווה. המניע לכל הפעולות שאנו עושים במשך היום הוא הרצון שלנו להגיע לשלום הפנימי שלנו. חוסר השקט שלנו הוא זה שגורם לנו לעשות דברים שונים. הרגשת החיסרון שעדיין לא השלמנו את מה שצריך להשלים מביאה אותנו לפעול ולהתקדם. אנו עובדים קשה כדי שיהיה לנו מספיק כסף כך שיהיה רגוע וטוב. אנו נכנסים ללחצים ועושים דברים מטורפים כדי להגיע לשלום ושקט פנימיים. אנו דואגים בכל רגע שלא נאבד את השלום שלנו. אפילו המלחמות שאנו נלחמים הם כדי להגיע לשלום בסופו של דבר, כדי לחיות בצורה טובה. הבעיה היא שככל שאנו נלחמים יותר, עובדים קשה יותר, דואגים יותר ונלחצים יותר, כך אנו מתרחקים מאותו השלום אליו אנו כל כך רוצים להגיע…

שלמה המלך מספר לנו שהשם עשה את האדם ישר, והמה ביקשו חשבונות רבים. כי הקדוש ברוך הוא נותן לנו את כל מה שאנו צריכים ללא כל מחסור. הבעיה היא שחסר לנו ביטחון שמפתח אצלנו חוסר שקט שלא נותן לנו להירגע. גם עם כל הכסף שבעולם לא נוכל ליהנות כי נחשוב על מה יהיה מחר ומי יממן את הנכדים. גם כשהכל טוב מסביב נמצא מקום לדאגות וחוסר שקט שירחיקו את השלום מאיתנו. יוצא שאנו מתאמצים וסובלים במשך כל החיים שלנו בשביל אותו הרגע בו יגיע השלום, אך כל פעולה שלנו מרחיקה אותו עוד יותר.

אף אדם לא נולד רע מטבעו. כולם מנסים בסך הכל להגיע לשלום הפנימי שלהם, הבעיה היא שהשלום של האחד לא פעם מתנגש עם השלום של השני. זה אבסורד, אבל כל המלחמות שהיו אי פעם נגרמו בגלל הרצון של כל אחד מהצדדים להגיע לשלום. כשהשלום של עם אחד זה לחיות בכיף על השטח של עם אחר, אז פורצת מלחמת כיבוש. כשמישהו חושב שהכבוד יביא לו את השלום הפנימי שלו, הוא מסוגל לעשות דברים מטורפים שיפגעו באחרים מאוד וזה כלל לא יפריע לו. לא מעט פעילי “שלום” נלחמים ועושים הפגנות פרועות נגד המתנגדים להם – הכל למען השלום…

אבל השלום האמתי הוא בלתי תלוי. המלחמות, הדאגות וכל המחשבות הלא טובות בוודאי רק מרחיקות אותו עוד יותר. השם עשה את האדם ישר, מה שאומר שהשלום כבר נמצא. כל מה שצריך הוא לא לבקש חשבונות רבים. את השלום אי אפשר לקנות או להשיג בכוח, החכמים לא יוכלו להשיגו בכוח המחשבה וגם הכבוד וההצלחה לא יוכלו לעזור לנו להביא אותו. השלום נמצא וזמין לכולם בכל רגע, בצורה בלתי תלויה בשום דבר גשמי או רוחני. כאשר אנו לא עושים חשבונות שמיים, ומנסים לעשות פשוט את המוטל עלינו בביטחון שהקדוש ברוך הוא מנהל את העניינים היטב גם בלעדינו, השלום כבר מגיע מאליו.

ברגע שאנו עושים מעשה כלשהו, אנו מגיעים למצב הפוך משלום. הרי לא ניתן להירגע בזמן שאנו עושים פעולה כלשהי. אך ברגע שאנו בוטחים בקדוש ברוך הוא שיזמן לנו פרנסה, שיתן לנו חיים טובים, שיתן בריאות, שיצליח דרכנו ושימלא את כל צרכינו, אנו מסירים את הדאגות והמחשבות הטורדניות ומגיעים לשלווה ולשלום. השקט שאנו כל כך רודפים אחריו לא יכול להגיע כך. כי כל עוד אנו רודפים, אז זה לא שקט.

כולנו חיים בתפקיד ה”מנהל” שמנסה לשלוט בעניינים. אנו מנסים לשלוט בכל דבר ולסדר את העולם. בתפקיד הזה אין לנו כל סיכוי להצליח, משום שאנו מקבלים על עצמנו המון אחריות בזמן שאין לנו באמת שליטה על הדברים. כולנו מכירים את זה שלאחר כל התכנונים שלנו הקדוש ברוך הוא מנווט אותנו איכשהו לדרך שונה לגמרי. הקדוש ברוך הוא מתכנן לנו המון הפתעות. אם ננסה להיות בשליטה, רק ניכנס ללחצים מזה, כי הרי אין לנו סיכוי. אבל אם במקום להיות המנהלים, ננסה להכנס לתפקיד הפועלים של השם, נגלה שהוא מספק לנו את כל הצרכים שאנו צריכים ללא כל דאגות מצדנו. וזהו בעצם השלום האמתי. כי ברגע שאין אצלנו את הדאגות והמלחמות הפנימיות, מה שנשאר זה שלום.

פועל של השם מבין שכל מצב שהוא נכנס אליו זהו מצב שהשם הכניס אותו אליו מסיבה מסוימת. הוא יודע שצריך לעשות את רצון השם ללא כל קשר למצבו כרגע. הוא יודע [intlink id=”78″ type=”post”]שבעזרת תפילה[/intlink] ניתן לשנות הכל, כי השם שומע את תפילתו ורוצה שיהיה לפועל שלו טוב. הוא מבין שלימוד התורה מקרב אותו לשם וכך גם כל מצווה מקרבת אותו. הוא מבין שלא צריך לכעוס או לדאוג, כי יש מי שדואג לו, כמו תינוק שלא צריך לדאוג לשום דבר כי הוריו מטפלים בכל צרכיו. לפעמים אנו חושבים שאנו מבטלים את האופי של עצמנו בצורה כזו וחיים כמו סבלים חס ושלום. אבל צריך לדעת שה”אופי” שאנו חושבים שהוא שלנו, הוא האופי שהשם ברא לנו. בוודאי לא עבדנו בשבילו כך שניוולד עם תכונות או כשרונות מסוימים. את האופי ניתן לנתב בצורה טובה, לכל פועל של השם יש את המקום המיוחד שלו. במקום לתת לחברה לנווט את האופי שלנו, עדיף לתת לקדוש ברוך הוא לעשות זאת. כדאי לזכור שהתורה מעידה על משה שהוא הענו מכל האדם. אברהם אבינו העיד על עצמו שהוא אפר ועפר. כל גדולי ישראל התבטלו אל השם וזה מה שהפך אותם לגדולים.

ככל שנתנתק מכל המחשבות והדאגות של העולם הזה, מהמלחמות שלימדו אותנו לחיות בהן, מהחברה מתנגדת האמונה שמפעילה עלינו לחצים [intlink id=”66″ type=”post”]והתקשורת שמראה לנו שהכל גשמי ורדוד[/intlink], כך נוכל להשיג את השלווה המיוחלת. ככל שנתקרב לקדוש ברוך הוא ונהפוך לפועלים שעושים רצונו, נגלה שגם הוא עושה את רצוננו, משמח אותנו ודואג לנו, מה שמשאיר לנו רק [intlink id=”92″ type=”post”]להתענג מזיו שכינתו[/intlink] ולחיות בשלום.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה