בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ח במרחשון ה׳תש״פ

שבת – מעין עולם הבא ומושלמות ללא חיסרון

מאת רוני פיזנטי | ב׳ בניסן ה׳תשע״א |

במשך כל החיים אנו שואפים להגיע למושלמות. כל פעולה שאנו עושים מנסה להביא אותנו למצב טוב יותר מזה שכרגע אנו נמצאים בו. הרי אילו היינו יודעים שהפעולה לא תקדם אותנו לשום מקום, לא היינו מבצעים אותה כלל. השבת היא המתנה שניתנה לנו כך שנוכל להתחבר לעולם הבא, ולקבל ממנו שפע אינסופי של תענוג ושלווה, ומושלמות ללא כל חסרון.

ספר “מסילת ישרים” מלמד אותנו [intlink id=”295″ type=”post”]שהתכלית האמתית[/intlink] היא “להתענג על השם וליהנות מזיו שכינתו”. מובן שלהתענג או ליהנות לא מצריכים כל פעולה מצדנו, מה שאומר שאנו לא צריכים לעשות כלום. אך האמת היא שכמה שזה נשמע פשוט, זהו הדבר הכי קשה בעולם. נסו להשאר לבד בין ארבע קירות ותראו איך השעמום גובר, המחשבות והדאגות רצות וחוסר השלווה משגע. כולנו בטוחים שהאושר האמתי יגיע לאחר שנעשה פעולה מסוימת, לאחר שנגיע למקום מסוים, לאחר שנצליח בדרך מסוימת או לאחר שנעשה איזשהו משהו שיביא לנו את הסיפוק והאושר, אך זהו אושר רגעי ומוגבל בלבד. הרי כל פעולה כזו עוזרת לנו לתקן חיסרון מסוים שהיה לנו, אך משאירה עוד אינסוף דברים שדורשים תיקון.

האושר האמתי הוא בלתי תלוי. זה לא משנה כמה כסף יש לנו, זה לא משנה כמה אנשים אוהבים אותנו וזה לא משנה כמה אנו מצליחים. ישנם הרבה אנשים מצליחים, עשירים ונאהבים שרק הופכים דכאוניים יותר מיום ליום, ולעומתם ישנם הרבה אנשים שאין להם כלום, אך בעצם יש להם הכל, כי הם מאושרים. האושר אינו תלוי בכלום, וכל אחד יכול להגיע אליו מבלי שום קשר למצבו הנוכחי. לא צריך להיות “מצליח”, “חכם”, “חסר בעיות” ואפילו לא “דתי”. רק צריך לרצות להגיע אליו ולנסות כמה טכניקות שיעזרו לנו להגיע אל המטרה. בין היתר, כדאי [intlink id=”66″ type=”post”]להפסיק לצפות בטלוויזיה[/intlink] (או ערוצי תקשורת אחרים כמו רדיו ועיתונים) כדי לא להתחבר לגשמיות, לחוסר אמונה ולדאגות שאנשי התקשורת מחדירים לנו. כדאי לקחת פסק זמן מדי פעם [intlink id=”78″ type=”post”]לתפילות ושיחות עם הקדוש ברוך הוא[/intlink], גם התבוננות עמוקה על החיים יכולה להועיל. ישנם עוד דברים רבים שיכולים לעזור לנו להתחבר לבורא יתברך וליהנות מזיו שכינתו, אך ללא ספק אחד הכלים המועילים ביותר הוא השבת.

חז”ל מלמדים אותנו שהשבת היא מעין עולם הבא. הדבר נשמע לכאורה קצת תמוה, כי כולנו עברנו הרבה שבתות בחיינו ורובינו לא זכו להרגיש זאת. אלא שאם אנו דואגים לקיים את השבת כראוי, נוכל לזכות לכך. השבת מלמדת אותנו לקבל את השכר וליהנות ממנו. לאחר שעשינו מלאכה במשך ששה ימים, נותר ליהנות מעמלנו ביום השביעי. האוכל כבר מוכן, המיזוג עובד, האור דולק והכל מתנהל מעצמו. אנחנו לא עושים שום מלאכה, ואפילו לא מדברים דיבור של חול ואפילו לא מכניסים מחשבות של חול לראשנו, שכן אלו מביאים איתם הרבה צרות ודאגות. אנחנו יושבים בשולחן עם המשפחה, אוכלים טוב, שרים שירים, מדברים דברי תורה ועושים את הכל בנחת וברוגע. כאשר ישנו חסרון מסוים אנו מרגישים צורך לעשות מלאכה כלשהי, אך כעת לא צריך לעשות שום מלאכה שכן הכל כבר מושלם ביום הזה. אפילו בתפילת העמידה אנו מורידים את כל הבקשות השונות ומשאירים רק את ברכות השבח וההודיה לבורא עם ברכה נוספת של קדושת השבת. אין כל בקשות וצרכים גשמיים שכן היום הזה כולו רוחני.

אם אכן נזכה להגיע למצב של שמירת שבת שכזו, ללא עשיית מלאכה, ללא דיבורי חול וללא מחשבות חול, נוכל ללמוד להתחבר לקדוש ברוך הוא וליהנות ממנו מבלי לעשות דבר. קדושת השבת תשפיע כמובן גם על כל ימי החול, וכך נזכה לשפע רוחני כמעט ללא השקעה מצדנו. העולם הבא הוא עולם שכולו שבת, שכן לא עובדים או עושים מלאכות שם כדי להשלים חסרונות, אלא רק נהנים מזיו שכינתו של הבורא. אדם שמקפיד על שמירת השבת יכול לזכות ליהנות מהעולם הבא כאן בעולם הזה.

בע”ה שנזכה כולנו לעולם שכולו שבת בבוא הגאולה השלמה במהרה.

לפירוט הלכות שבת בצורה מעשית לחצו כאן

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה