בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

שלוש משאלות או חיים מסודרים?

מאת רוני פיזנטי | ט׳ בתשרי ה׳תשע״א | |

בתור ילד קטן מאוד הטרידו אותי האגדות הרבות שמספרות על אנשים שזכו לקבל שלוש משאלות. אם זה דגי זהב, פיות קסומות או כל אחד אחר שמוכן לתת לנו את משאלות לבנו. הדבר שהטריד אותי הוא הטיפשות המוגזמת של גיבורי הסיפור. איך יכול להיות שנותנים למישהו שלוש משאלות, והוא מסתפק בשלוש בקשות קטנות, כשיש כל כך הרבה עניינים שצריך לסדר בחיים? מדוע לא לבקש לקבל את כל המשאלות שאי פעם נרצה כבר בתור המשאלה הראשונה? מה הבעיה לבקש ממי שמקציב לנו 3 משאלות שייתן לנו אינסוף משאלות נוספות? מה הבעיה לבקש [intlink id=”92″ type=”post”]אושר[/intlink] תמידי, שלמות או מילוי כל החוסרים, שהרי כל בקשה כזו מסדרת לנו את כל החיים וכוללת את כל הבקשות שאפשר לבקש. הרי הוא חייב למלא כל משאלה ואין באפשרותו לסרב לנו.

במשך זמן רב לא הבנתי את העניין, אבל לאחרונה התחלתי להבין שזוהי הדרך בה אנו מעדיפים לחיות. אולי זה ישמע לא הגיוני, אבל רובנו מעדיפים לקבל 3 משאלות במקום אינסוף משאלות שימלאו לנו כל חוסר בחיינו.

אם היו שואלים אותנו מה אנו מעדיפים: לקבל 1,000,000 $ במזומן ברגע זה, או למלא את כל הצרכים שלנו בלי לתת לנו שקל – כנראה שרובנו היינו בוחרים באופציה הראשונה. אך אם נחשוב על כך לעומק, נראה שהסיבה היחידה שבגללה אנו רוצים כסף היא הרצון למלא את החוסרים שבחיינו. הכסף זהו הכלי שאנו מכירים שיוכל לעזור לנו למלא אותם. יוצא מכאן שאנו מתמקדים בכלי שאולי יוכל לעזור לנו להגיע למטרה, במקום להתמקד במטרה עצמה. הרי אם נבחר למלא את כל הצרכים שלנו, אנו מבטלים את הצורך שלנו בכסף. יהיה לנו את כל מה שאי פעם נרצה ולא יחסר לנו דבר. נוכל לקבל את כל מה שאפשר לקנות בכסף וגם את מה שלא.

בתפילות לקדוש ברוך הוא אנו יכולים לבקש כל דבר שרק נרצה. אז אנו מבקשים בריאות, שפע, פרנסה טובה, אהבה, שלום, הצלחה וכל שאר הדברים שאנו רוצים בחיינו. הבקשות שלנו נובעות מחוסרים שקיימים בתוכנו. לאדם חולה יש חוסר בבריאות, ולכן ירצה להתפלל על כך. אדם רווק ירצה [intlink id=”78″ type=”post”]להתפלל[/intlink] על זיווג שחסר לו כרגע. אנו מתפללים להשלמת החוסרים שלנו, אלא שברגע שהבורא משלים לנו אותם, אנו מגלים במהרה חוסרים חדשים במקומם, וכך אנו נמצאים במצב של חוסר תמידי. ברגע שאנו מבריאים והזיווג מגיע, אנו מגלים שחסרה לנו הצלחה בתחום מסוים, שחסרה לנו פרנסה וכו’. אמנם גם את החוסרים האלו ניתן למלא, אך זה לא ימנע מחוסרים אחרים להגיע לאחר מכן.

במקום לעבוד בצורה נקודתית על בעיות מסוימות שקיימות בחיינו, ניתן לעבוד בצורה שונה לגמרי על מילוי החוסרים. כל מה שצריך הוא לבקש בקשה אחת שאינה משתנה לעולם – להיות קרובים לקדוש ברוך הוא. כאשר אנו קרובים אליו, ממילא לא נרגיש שום חוסר. הבורא הוא מקור השלמות. כל השפע מגיע ממנו. לכן אם נהיה קרובים אליו, נקבל את הכל באופן אוטומטי. מי שנמצא בארמון המלוכה ומקורב למלך נהנה מכל התנאים שמסביב באופן אוטומטי. דוד המלך אומר בספר תהלים “גם כי אלך בגיא צלמוות לא אירא רע כי אתה עמדי”. אפילו כשנמצאים בגיהנום לא צריך לפחד מכלום כל עוד הקדוש ברוך הוא נמצא איתנו. הרי אם מקור כל הטוב והשפע נמצא איתנו, אז כל המהות של הגיהנום מתבטלת באופן אוטומטי. כמובן שכדאי וראוי לכל אדם להתפלל גם באופן נקודתי על דברים מסוימים בחייו ולא לבטל את הדבר חס ושלום, אלא פשוט להוסיף לתפילה את רעיון הקרבה לבורא במקום מרכזי.

היום הקדוש בשנה נמצא לפנינו. יום שכל כולו תפילה נקיה ללא קטרוג. ביום העצום הזה אנו יכולים להתפלל על דברים רבים וטובים. אך יותר מכל כדאי לזכור להתפלל לדבר שיסדר לנו את כל החיים – להיות קרובים לקדוש ברוך הוא. כאשר נזכה להיות קרובים לקדוש ברוך הוא, כל החוסרים בחיינו יעלמו ונזכה לשפע אינסופי.

גמר חתימה טובה לכל ישראל.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה