בע"ה נעשה ונצליח. היום כ״ג בתשרי ה׳תש״פ

שנאת חינם או בצדק?

מאת רוני פיזנטי | כ״ה בסיון ה׳תש״ע |

לכל אחד מאיתנו יש שנאה לאדם אחד לפחות. זה לא שאנחנו אנשים רעים, אנחנו אוהבים כמעט את כולם ומסתדרים עם רוב האנשים. אותו האדם הוא לא בסדר בעצמו. אמנם אנחנו קצת שונאים, אך השנאה שלנו מוצדקת לחלוטין. היא מגיעה רק כאשר מישהו שונא, מרמה, מקלל, מכה, גוזל, מקניט או עושה כל דבר רע אחר בסגנון. אם הוא זה שהתחיל, אז אין לנו כל אשמה בזה. זוהי בכלל לא שנאת חינם, אלא שנאה מוצדקת וטובה, לא?

כדאי לדעת למה מתכוונים שאומרים “שנאת חינם”. הרי אף אחד לא קם בבוקר ומחליט שהיום הוא הולך לשנוא את שמעון ודוד סתם כך לחינם. כל שנאה היא שנאה שלפחות אותו אדם ששונא בטוח שהיא מוצדקת. מכאן אפשר להבין שכלל לא קיים דבר כזה “שנאת חינם” על פי ההגדרות שלנו. אבל בכל זאת, כולנו יודעים שבית המקדש חרב מהסיבה הזו, ואילו היינו מתקנים אותה, הוא היה מיד נבנה. אז איך זה שיש כל כך הרבה שנאה שאנחנו אפילו לא יודעים עליה?

כל בעל אמונה מתחיל יודע שהקדוש ברוך הוא מנהל את העניינים בעולם הזה. אף אחד לא ניזוק טיפ טיפה יותר ממה שהוא צריך לתיקון שלו. הכל מדוד ומדויק. לכן, ניתן להבין שאף אחד לא עושה לנו שום דבר רע, אלא הבורא בעצמו מביא לנו את הדברים שנראים לנו כ”רעים” לטובתנו ולתועלתנו. כך למשל אדם שמחליט לגנוב מאיתנו, אמנם עושה זאת מ[intlink id=”9″ type=”post”]בחירה חופשית[/intlink] שלו, אך את זה הוא עושה לעצמו מול הבורא. הבחירה שלו כלל לא נוגעת לנו. רק אם הבורא מחליט שזה יהיה טוב לתכלית שלנו אם יהיה לנו ניסיון של גניבה, אז הוא נותן את הרשות לאותו אדם לגנוב מאיתנו. אם לא, הוא פשוט ייתן לו רשות לגנוב ממישהו אחר שכן צריך את הניסיון הזה. אותו אדם לא קשור אלינו והוא לא יכול להזיק לנו אפילו בקצה של שערה. אם זה מה שטוב לתיקון שלנו, ואותו אדם היה מחליט לבחור בטוב ולוותר על הגניבה, הבורא היה ממציא מישהו אחר שכן יגנוב, כי זה מה שאנו צריכים כדי להתקדם לתכלית.

אם אנו מרגישים שעשו לנו עוול, כל מה שצריך הוא לפנות אל הבורא ב[intlink id=”78″ type=”post”]תפילה[/intlink], לבקש את כל מה שאנו רוצים ולשפוך את ליבנו לפניו. אך אין שום טעם לכעוס או לשנוא את האדם. אף אחד לא היה שונא את הדוור על שהביא לו מכתב לא נעים לקריאה. כך גם כאן, אנו צריכים להבין שכל הסביבה שלנו מעוצבת במיוחד בשבילנו. כולם שליחים של הבורא. לכן, כל אדם שאנו שונאים, ללא כל קשר לכל הארועים שהתרחשו איתו, מבטא את שנאת החינם שקיימת בתוכנו. אף אחד לא שונא בצדק, אין דבר כזה. הבורא ברא אותנו כדי לאהוב, לכן כל תחושת שנאה קלה שיש בתוכנו, היא שנאת חינם.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

תגובה 1

  1. יש שנאה שהיא מוצדקת כגון “הלא משנאיך ה’ אשנא…תכלית שנאה שנאתים”.עיין ב”ביאור הלכה”(או ב”באר היטב”,לא זוכר כרגע) במ”ב על הסעיף הראשון בשולחן ערוך על דברי הרמ”א,”ולא יבוש מפני המלעיגים וכו’.
    וכן אלו שמהפכים ד”ת למינות כגון אלה שנגררו אחרי הציונות או אלה שאומרים שיצור אנוש,אפי’ צדיק גדול מאוד,אינו יכול למות רח”ל.ורק אחדים היו כגון אליהו,חנוך,והעשרה שנכנסו חיים לג”ע.וגם זה,לג”ע התחתון בלבוש רוחני כי השמים וגם הג”ע התחתון,אינם סובלים שום דבר גשמי כדברי הזהר הק’.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה