בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ח במרחשון ה׳תש״פ

תפילה – המדיטציה החזקה ביותר

מאת רוני פיזנטי | כ״ג באדר ה׳תש״ע | | |

בעידן החדש, הניו אייג’ כמו שמקובל לכנות אותו, כולנו רודפים אחרי כל טיפת רוחניות שאנו מסוגלים לתפוס. הצעירים טסים למזרח הרחוק, החולים מעדיפים מטפלים אלטרנטיביים וצמחי מרפא, את הפסיכולוגים מחליפים מטפלים באנרגיות ודמיון מודרך וכמובן, אחד הנושאים המרתקים ביותר הוא המדיטציה שכולם רוצים לעשות. מה שמוזר בכל העסק הזה הוא שכל אדם שני שנסביר לו על חשיבות התפילה היהודית הפשוטה יאמר משהו בסגנון: “בשביל מה הבורא צריך את התפילה שלי…?”

אבל זהו בדיוק העניין, [intlink id=”15″ type=”post”]הבורא[/intlink] לא צריך את התפילה שלנו. בדיוק כמו שהוא לא צריך שנאכל, נשתה, נישן, נעבוד, נלמד או שנעשה כל דבר אחר. הוא גם לא צריך שנעשה טיפולים רוחניים או שבכלל נקום מהמיטה אי פעם. מי שצריך את זה – זה אנחנו. כדאי להבין שהתפילה היהודית העתיקה מכילה בתוכה אינספור סודות עצומים. בין היתר, כל סודות המזרח שכולנו מנסים לתפוס ונראים כל כך רחוקים מאיתנו, נמצאים שם. אלא שיש הבדל מהותי, בעוד שחכמת המזרח מבוססת על “אנרגיות” או שאר כוחות מיסטיים לא ידועים ולא ברורים שעלולים גם להזיק, לתפילה היהודית בסיס מוצק, חזק וברור שמקבל את החיות והכוח שלו מהבורא.

בתפילה אנו למעשה פונים לבורא עולם בכבודו ובעצמו. כולנו מחפשים רבנים גדולים שיתפללו בשבילנו, מנסים כל מיני סגולות ושיטות אלטרנטיביות (לפעמים חס ושלום בדרך הטומאה), אבל אנחנו לא קולטים שאם רק נרצה, נוכל לדבר ישירות עם הבורא, ללא מתווכים, על כל מה שנרצה. כשאנו מדברים איתו, זה כבר עולם אחר לגמרי. אין גבול ליכולות שלו, אין משהו שהוא לא יכול לסדר, אין דבר שאין באפשרותו לעשות. גם אם הכל אבוד ואין אפילו טיפת תקווה, בשביל הבורא זו ממש לא בעיה לסדר את העניינים.

סדר התפילה מיועד בשבילנו, כדי להתחבר לבורא בצורה הטובה ביותר. בתחילה אנו משבחים אותו על פעולותיו בעולם, בכך אנו מכירים בכוחו, בגבורותיו וביכולות האינסופיות שלו. לאחר מכן, אנו מבקשים ממנו בקשות שונות, שיספק את כל הצרכים שלנו. לאחר התשבחות וההבנה שהוא כל יכול ובלתי מוגבל, אנו יודעים שאין לו בעיה למלא את כל בקשותינו. הבקשות עוזרות לנו לחזק את האמונה ולדעת שהכל מגיע אך ורק מהבורא ובכך להצליח להפוך לכלי מתאים כדי לקבל את השפע. לבסוף אנו מודים לו על כל מה שיש לנו, ובכך אנו הופכים להיות שמחים בחלקנו ומאושרים יותר. הבקשות מציגות לנו את החסרונות שלנו, אולם ההודיה מעניקה לנו תחושת סיפוק ומילוי שנשארת ומלווה אותנו במשך היום.

למעשה התפילה היא המפתח לטיפול בכל הבעיות שלנו בחיים. אנחנו עושים מדיטציה בכך שאנו עוזבים את כל עיסוקי העולם ומתפנים לרגעים פרטיים שלנו מול בורא עולם. נרגעים, נרפים וחושבים על מהלך חיינו והדרך בה אנו הולכים. כשאנו מבקשים מהבורא למלא את חסרונותינו, אנו למעשה מבצעים הילינג. מלבד העובדה שאנו מרפאים את עצמנו במחשבה, הבורא בעצמו שולח לנו מרפא לכל חיסרון גשמי או רוחני. המאמץ לכוון בתפילה הוא לא פשוט בכלל, אך הוא מאוד משתלם ועובד הרבה יותר טוב מכל דמיון מודרך שתנסו. המחשבות צצות ומנסות להסיט אותנו מהמטרה, אך אנו מנסים בכל כוחנו להגיע לכוונות הרצויות ולהתמקד, ובכך אנו מאמנים את עצמנו להתמודד עם מחשבות טורדניות ולהגיע למקום אליו אנו שואפים. יוצא למעשה, שהתפילה מרכזת בתוכה את כל העקרונות החשובים בחכמת המזרח – הילינג, מדיטציה, דמיון מודרך וכל טיפול אלטרנטיבי אחר בסגנון העידן החדש, והרבה יותר מכך. כאשר בשיטות האלטרנטיביות משתמשים באנרגיה לא ידועה, בתפילה מתקשרים עם המקור שברא את האנרגיה הזו.

לא חייבים לחכות לשלש התפילות הקבועות. הן אמנם מהוות את הבסיס, אך ניתן להוסיף ככל שרק נרצה. בכל עת שנחפוץ בכך, נוכל למצוא לנו מקום ללא הפרעות, ופשוט נתחיל לדבר. לא צריך סידור או לזכור בעל פה את התפילה, אלא פשוט נוציא את הדברים במלים שלנו. נביע את עצמנו, את רגשותינו, את מחשבותינו. נדבר על כל מה שחסר ועל כל מה שיש. פשוט נדבר עם הבורא. בתחילה זה ייראה מוזר, כאילו שאנו מדברים עם עצמנו, אך אם נתמיד בכך, לא רחוק היום בו נבין שהוא שומע כל מלה. כל החלומות הרחוקים, כל מה שאי פעם רצינו, כל הפתרונות לכל הצרות… הכל נמצא במרחק של דיבור, או אפילו מחשבה. למי שקשה להוציא את המלים בפה, ניתן לדבר עם הבורא גם במחשבה. הוא שומע הכל ויודע הכל, אך לתועלתנו, הוא רוצה שנבקש ממנו את המחסור שלנו ונפנה אליו כמה שיותר. רק תנסו, אתם עוד תופתעו מהתוצאות.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

2 תגובות

 1. תודה רבה אל המאמר היפה ומלא האמונה!!
  רק רציתי לומר מה אני מרגישה ואת החיבור שלי לבורא עולם…אני מאמינה באמונה שלמה בבורא עולם “ובאהבת לרעך כמוך” ותיחיה את חייך באהבה גדולה לבריאות וניפלאות עולם בניסיון הרב ביותר לא ליפגוע באף אחד אחר..לחיות את חיי למטרתי הנעלה ביותר לחיות חיי שלום ואהבה כבוד והודיה עזרה לזולת ולהיות בשכינת בורא עולם תמיד!!
  אני לא מנסה להיות מעל אף אחד גם לא מעל ה”גויי”
  אני אוהבת את כולם בצורה שווה ומכבדת כל אמונה ודרך חיבור לבורא עולם , מודעת לכך שהקשת מתקיימת מאלפי צורות וצבעים שונים ולכן יש כל כך הרבה דרכים להגיע או לקרוא לבורא כולם ומקבלת אני את כולם בלי טיפה קטנה של אגו.
  אני מכבדת את ההיסטוריה שלנו העם היהודי וגאה אני מאד להיות יהודיה, להיות חלק מתרבות עתיקה..אך גאה אני מאד וכפול להיות אורטל מפלנטת ארץ וביתו של בורא פלנטת ארץ..
  אוהבת אני מאד תרבויות ומסורתות שונות אך מיתפללת לבורא עולם כל יום בשיבלנו כל האחים פה בכדור הארץ שניחיה בשלום וכבוד בלי הפליות ו”הדרך שלי זוהי הדרך”.
  עוד דבר שרציתי להוסיף זה – בחלק הרביעי של המאמר אתם מדברים על החסרונות שלנו , ברגע שאנחנו יוצרים חסרונות אצלנו אנחנו יוצרים חסרונות אצל בורא עולם..בורא עולם ברא אותנו ככה כמו שאנחנו מושלמים כמו שאנחנו כל אחד והצבע והצורה שלו..אנחנו רק שחכנו ולאט לאט איבדנו את מהות החיים, אך אנחנו בהחלט מושלמים בלי חסרונות כמו בורא עולם שניבראנו בצילמו.

  תודה רבה על הזמן שהקדשתם לי, מכבדת אוהבת ומקבלת מאמינה ושולחת המון אהבה למישפחתנו הגדולה והכל כך ציבעונית פה בכדור הארץ!

  שלום ואהבה כבוד והודיה גדולה
  אורטל

  1. תודה רבה אורטל,

   יישר כוח על הרוחניות והאהבה!
   אמנם כדאי לכבד ולעזור גם לגויים כדבריך, אך בכל זאת ישנו הבדל מהותי בין שורש הנשמה של יהודי לשל גוי. את ההבדל הזה לא קל לראות, שכן הוא לא הבדל פיזי, אלא רוחני. לא צריך להרגיש “מעל”, בכלליות גאווה זה משהו שצריך להתרחק ממנו. אך בכל זאת חשוב לזכור את הדברים כך שלא נגיע למצב של הידמות לגויים. ישנן הרבה מצוות שחז”ל תיקנו לנו רק כדי לא להגיע לקירבה יתרה לגויים – בישולי גויים, פת עכו”ם וכו’… אם נאמר שאנו זהים, נוכל חס ושלום להגיע לחתונות איתם ולהיראות כמוהם בלבוש ובהתנהגות (מה שלצערנו קורה גם היום לא מעט).
   בקשר לחסרונות, כאשר אנו אומרים שיש לנו חסרונות זה כלל לא יוצר חסרונות אצל בורא עולם, משום שהוא ברא אותנו כך וזה רצונו. אמנם מצד הנשמה אנו אכן מושלמים, אך מצד הגוף הגשמי והנפש הבהמית אנו חסרים. אם נחשוב שאנו מושלמים, אז אין שום טעם לעשות שום דבר, כי אין לאן להתעלות ואין מה לתקן. יוצא שחס ושלום לא צריך להתפלל ולקיים מצוות, כי אנו מושלמים בכל מקרה. אך האמת היא שהבורא ברא אותנו בצורה חסרה כך שתמיד נשאף להשלים את החסרונות ובכך נעבוד את השם. לכן גם נבראנו זכר ונקבה, כך שכל אחד יהיה חסר והאחד ישלים את השני.

   כל טוב ותודה על התגובה הנפלאה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה