בע"ה נעשה ונצליח. היום כ״א בתשרי ה׳תש״פ

תקשורת בין בני זוג

מאת רוני פיזנטי | י״ד בסיון ה׳תשע״ד |

אחד הדברים הבסיסיים ביותר ביחסי זוגיות ושלום בית הוא עניין התקשורת בין בני הזוג. פעמים רבות קצת מצחיק לראות מהצד איך בני זוג מתווכחים ורבים על דבר מסוים, כאשר בכלל לא קיימת מחלוקת ביניהם. לפעמים הבעל מדבר על עניין אחד והאשה מדברת על עניין אחר לגמרי, כך שאילו היו מבינים האחד את השני, הם היו מסכימים זה עם זו בלי שום ויכוח.

מטבע הדברים כל אדם הוא שונה מהזולת ואף אדם אחר בעולם לא חושב כמוהו בצורה זהה. על אחת כמה וכמה כאשר אנו מדברים על גבר ואשה שנבראו בצורה שונה לגמרי עם תכונות הפוכות זה מזו, ושהגיעו מעולמות נפרדים ושונים לגמרי מתוך תפיסות עולם שונות. כעת אם הבעל יצפה לדברים מאשתו או שהאשה תפתח ציפיות מהבעל כדבר מובן מאליו, קרוב לוודאי ששניהם צפויים להתאכזב ולכעוס זה על זו. אף אחד הוא לא קורא מחשבות ומה שהבעל מצפה לו מאשתו כדבר לגיטימי ומובן מאליו הוא דבר שכלל לא נמצא בתודעה שלה.

בני זוג שרוצים להצליח בנישואין מוכרחים לתקשר היטב ביחד. כאשר יש תקשורת נכונה אפשר לבנות את היחסים בצורה חכמה, אך כאשר אין תקשורת אז כמו במגדל בבל הכל צפוי לקרוס. הרי איך בני הזוג יוכלו לדעת מהם הצרכים של האחר במערכת היחסים המשותפת? איך נוכל להבין מה נדרש מאיתנו ובמה אנו צריכים להשתפר כדי להצמיח את הקשר הזוגי שלנו?

התקשורת כוללת שני חלקים עיקריים שעלינו לאמץ ולהכניס לחיינו. החלק הראשון הוא הדיבור, שנסביר את עצמנו בצורה הכי ברורה שאפשר כך שבן הזוג יוכל להבין מה אנו רוצים. והחלק השני הוא ההקשבה, כך שנוכל להבין את המסר שבן הזוג רוצה להעביר לנו. זה אולי נשמע פשוט ומובן מאליו, אבל המציאות מוכיחה שהרוב הגדול של הזוגות לא מבצעים אף אחד מהחלקים האלו כראוי.

כדי לשפר את חלק הדיבור, עלינו להרגיל את עצמנו לבטא את מה שמתחולל אצלנו בפנים בצורה הברורה ביותר. לצורך דוגמה, תארו לכם שהבעל מתכנן לעצמו במחשבות את כל מהלך היום העמוס שלו ולאחר מכן אשתו מבקשת ממנו שיעזור לה במשהו במהלך היום. אותו בעל עלול להתפרץ ולכעוס עליה כי זה מובן לו מאליו שאין לו זמן לזה במהלך היום העמוס, אלא שהוא לא שם לב שאשתו כלל לא היתה מודעת למה שמתחולל אצלו בראש. אילו היתה מודעת לכל התכנונים שלו אולי היא בכלל לא היתה מבקשת ממנו את זה. כמה כעס היה ניתן לחסוך אם היה מבטא את עצמו ומדבר עם אשתו.

חשוב לבטא את עצמנו בצורה הכי מובנת שאפשר. למשל אשה שחושבת על דבר מאוד מסוים שהיא רוצה לקבל ואז רומזת לבעלה בכלליות שיקנה לה מתנה, מאוד תתאכזב אם הוא יקנה לה משהו אחר ממה שרצתה וציפתה לו. תארו לכם בעל שמסתובב בין החנויות השונות, חושב כל היום מה לקנות ומתאמץ כדי לשמח את אשתו, ואז לבסוף אשתו כועסת עליו שלא הביא לה משהו אחר שציפתה לו. ברור שהבעל יעלב ויכעס מכך לאחר כל המאמץ שלו וספק אם בכלל ירצה לקנות לה עוד משהו אי פעם. אילו אותה אישה היתה מסבירה את עצמה בצורה ברורה יותר, הוא היה יודע טוב יותר כיצד לשמח אותה. אסור לדבר בקודים זה עם זו, כי אחרת אין לנו מה להתפלא כאשר לא מבינים אותנו.

כדי לשפר את חלק ההקשבה, עלינו להרגיל את עצמנו לנסות להיכנס לנעליים של בן הזוג. לנסות להבין מה הוא מנסה לומר לנו ומה הוא רוצה מאיתנו. הרי אף אחד לא עושה דברים מתוך רשעות ובוודאי שבן הזוג לא רוצה להרע לנו. אלא שלכל אדם יש תפיסת עולם שונה ופעמים רבות תפיסת העולם של האחד מתנגשת עם תפיסת העולם של האחר. אם הבעל יהיה קשוב יותר לאשתו, בין לדברים שהיא אומרת ובין לדברים שהיא מנסה להביע ולא תמיד מצליחה לבטא במלים, אז בוודאי שהוא יוכל יותר להבין אותה, לקבל אותה ולשמח אותה. אם האשה תהיה סובלנית יותר כלפי בעלה ותנסה להבין מהיכן נובעת התפיסה שלו, אז ברור שיהיה הרבה יותר קל לסלוח ולהזדהות איתו.

כמה פעמים קרה לכולנו שנכנסנו למריבה גדולה שהתגלתה לבסוף כאי הבנה? לפעמים הבעל עושה דברים מסוימים מתוך מניעים טובים ונכונים, אלא שאשתו לא מודעת לאותם מניעים ולכן היא עלולה לכעוס ולא להבין אותו. פעמים רבות אנו כועסים על אחרים בגלל המעשים שלהם, אבל אז אנו מגלים פרט חדש שמשנה את כל התמונה וכל אותם מעשים מתגלים כטובים ורצויים. צריך לדעת שאנחנו לא רואים את כל התמונה. אז אם קרה שהאשה עשתה משהו שלא נראה לבעלה, מאוד כדאי לבעל להתאזר בסבלנות ולנסות לברר מדוע נהגה כך. פעמים רבות נגלה שאילו היינו במקומה, היינו נוהגים באותה צורה בדיוק.

ככל שנרבה בתקשורת עם בן או בת הזוג כך נוכל לחזק ולהעצים את הקשר הזוגי שלנו. ככל שנביע את עצמנו ונבטא את המחשבות והרצונות שלנו, כך יהיה קל יותר להבין אותנו. ככל שנהיה קשובים יותר, כך יהיה לנו קל יותר להבין את האחר. ברגע שנצליח להבין את בן הזוג ובן הזוג יבין אותנו, נוכל לזכות בעזרת השם לקשר זוגי עמוק וטוב יותר.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה