בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ד באדר ב׳ ה׳תשע״ט

מחפשים את האמת – הקדמה

הקדמה

חשבתם פעם על חוסר ההיגיון העצום שנמצא בחיינו? מרוב שהתרגלנו לשגרת החיים, אנו מבצעים פעולות שונות בצורה אוטומטית מבלי להבחין שהן סותרות את כל משמעות החיים שלנו. האדם הממוצע הפסיק לחשוב על כל צעד שהוא עושה והעביר את השליטה לידי ההרגל. בספר הזה ננסה בסייעתא דשמייא להביא את עצמנו למודעות, כך שננסה להתחיל לחשוב ולהתבונן על הדברים במקום לקבל את הכל כמובן מאליו. עיקר העבודה והתרגול שיוכלו להביא אותנו למצוא את האמת בחיינו הם המחשבה וההתבוננות על הדברים. ככל שננסה להתבונן לעומקם של דברים מתוך ניתוח והבנה של פנימיותם, כך נוכל להשתחרר ממיתוסים ושקרים שכובלים אותנו לחיות חיים חסרים ללא מודעות פשוט כי כך כולם עושים ואף אחד לא טורח לשאול שאלות.

אנשים רבים עוברים את כל החיים שלהם בלי לשאול שאלה אחת פשוטה ובסיסית: “בשביל מה אנחנו חיים?”. אמנם היום כבר קיימת יותר מודעות לרוחניות ופנימיות החיים וחלקנו בשלב כלשהו בחיים אולי שואלים את השאלה, אבל מעטים הם אלו המקבלים תשובות אמתיות ומספקות. בדפים אלו, ננסה להביא דרך אפשרית ומעשית שתוביל אותנו אל האמת. רוב הדברים מובאים בדרך הגיונית ונתפסת של התבוננות על החיים, היגיון והסקת מסקנות, עם הרבה דוגמאות מסביב כך שנוכל לצייר את הדברים בשכלנו. הדברים לא יהיו חדשים או מסובכים להבנה, אלא הדברים שחולפים אל מול עינינו בכל יום ופשוט לא עצרנו כדי להתבונן בהם. לא צריך להאמין לשום דבר שכתוב כאן, הדברים מובאים כהכוונה וכחומר למחשבה כך שכל אדם יוכל להתבונן על הדברים בעצמו ולגלות מתוך הפנימיות שלו את האמת.

האמת השלמה כבר נמצאת בתוכנו, אבל היא מלאה באבק שמטשטש את ראייתנו וגורם לנו לראות דברים שקריים שלא באמת קיימים. הדרך הטובה ביותר להגיע אל אותה האמת היא להתבונן על הדברים בתוכנו, לעצור את כל טרדות העולם למספר דקות ולחשוב על החיים שלנו לעומק. ברגע שעושים זאת בקביעות ניתן להגיע לתובנות עצומות. הספר רק מספק רעיונות למחשבה לרגעים הללו. אמנם ניתן למצוא בו גם תשובות, אך מה שחשוב יותר הוא למצוא את השאלות המתאימות שיביאו לנו את הרצון להתפתח ולהתקרב לאמת. מספיק שרק נתרגל לשאול שאלות ונבין שאנו צריכים לחשוב על חיינו בצורה רצינית יותר כדי להתקדם ולהתעלות.

זכרו שגם אם נדע את האמת, אבל נמשיך בחיינו כרגיל, זה לא ייתן לנו דבר. כדי שזה באמת יועיל, כדאי לקחת את התובנות וההארות שאליהן נגיע, להתמקד בהן ולפתח אותן עוד יותר עד שיהיו לחלק בלתי נפרד מחיינו. תמיד כדאי לחשוב כיצד נוכל ליישם את הדברים והרעיונות הללו בחיי יום יום שלנו. זה לא מספיק לדעת דברים בשכל ולהתנהג בצורה הפוכה לגמרי, שהרי אלו חיי שקר. אנו צריכים לחשוב איך לשלב את האמת בפעולות הקטנות שאנו עושים כך שלא רק נבין את האמת, אלא נוכל לחיות אותה ולהרגיש אותה. כדי להגיע לכך אנו חייבים את רגעי השקט והשלווה עם עצמנו, רק לחשוב ולהתבונן עמוק על עצמנו ועל החיים. ברגע שאנו עסוקים מדי מכדי לחשוב, אנחנו עושים דברים בצורה אוטומטית, ללא כל חשיבה, ונוצר מצב שאנו עושים את אותם הדברים שעשינו אתמול, פשוט כי התרגלנו לכך. רוב אנשי העולם אינם חושבים על כל פעולה קטנה שלהם, וכך נותנים את השליטה למצב אוטומטי שקובע בצורה אקראית את המחשבות, הרגשות והפעולות בחייהם. כדי להיות בשליטה על חיינו, אנו מוכרחים להתבונן בהם ולפתח את הדרך שלנו אל המקום אליו אנו רוצים להגיע.

מוטיבציה

לפני קריאת החומר בספר, חשוב לקבל מוטיבציה לשינוי וצמיחה. הרצון הוא זה שנותן לנו את הכוח להבין את הדברים לעומקם ולפעול לשינוי. ללא הרצון הזה, ניתן לקרוא ספרים שלמים בעיון ולא להבין מהם דבר. אנחנו קולטים בחושים שלנו מידע רב בכל רגע, אבל רק מעט מהמידע הזה חודר לתוכנו ומשפיע עלינו. אותו מידע מועט הוא זה שהיה לנו רצון מיוחד לקבל אותו.

בהימצאות באותה סיטואציה בדיוק, אדם רעב יחשוב על אוכל בעוד שאדם שבע יחשוב על דברים אחרים. אותו אדם רעב ייהנה מהאוכל וירצה לקבל אותו בזמן שהשבע לא ירצה לגעת אפילו במטעמים הכי יקרים. הדבר היחיד ששונה אצל אנשים אלו הוא הרצון לאכול. גם אם יביאו לאותו אדם שבע אוכל מהודר ובשפע, הוא לא יתעניין בו כלל. לכן חשוב להכניס את הרצון לדעת לפני קבלת הידע, כך שנהיה רעבים לאותו ידע. אם נרגיש שבעים, יהיה לנו מאוד קשה לקבל את הידע אותו אנו כלל לא מחפשים. האמת לא מגיעה סתם כך, מוכרחים לחפש את האמת כדי למצוא אותה.

דבר נוסף אליו צריך לשים לב הוא הרצון והיכולת לקבל. האדם מטבעו נוטה לגבש לעצמו עמדה מסוימת במהלך חייו. כאשר מלמדים אותו משהו שונה ממה שהכיר, הנטייה הטבעית היא לשלול את כל הלימוד החדש, לדבוק בעמדתו ולהתווכח עם כל רעיון חדש שעולה. אם נשים לב, נוכל לראות שאפילו המדעים המתקדמים ואף המתמטיקה המדויקת, כולם מתבססים על השערות והנחות יסוד עליהן ניתן להתווכח בלי סוף. אדם שרוצה לשלול משהו שלא נוח לו אתו או שהוא לא מוצא חן בעיניו יוכל לעשות זאת בקלות. השאלה שאנו צריכים לשאול את עצמנו היא האם אנו מתווכחים מתוך רצון נקי לדעת את האמת? או שמא אנחנו מתווכחים כדי שנוכל לשלול את הדברים ולהישאר צודקיםכביכול, וכך יהיה לנו נוח בטעות שלנו? הוויכוח עצמו יכול להיות מועיל וטוב כאשר עושים זאת לצורך, אך להתווכח רק על מנת לא לקבל דברים חדשים כדי שנוכל להמשיך לחיות בשקר המתוק שאליו התרגלנו זה בוודאי דבר שצריך לשלול. צריך לדעת שכדי ללמוד משהו בצורה טובה צריך שיהיה לנו הרצון לדעת ולקבל. פעמים רבות האדם מנסה להיות צודק ולבטל את כל מה שמתנגש עם הנוחות שלו, גם אם זה בא על חשבון ההיגיון הבריא. ראוי להשתדל לבטל את הנגיעות האישיות ואת המטען האישי שלנו, כדי שנתקרב לאובייקטיביות ככל שנוכל. כך נוכל לחפש את התשובות האמתיות ולא רק את התשובות שאנו רוצים לשמוע.

כדי לשפר את המוטיבציה לדברים הללו, צריך רק לשאול את עצמנו מה אנו באמת מחפשים? האם אנו מחפשים את האושר? האם אנו מחפשים להשלים את החסרונות בחיינו? האם אנו מחפשים את הטעם והמשמעות בחיים? האם אנו רוצים לחיות על פי האמת בדרך לתכלית האמתית? האם אנו רוצים לדעת את סודות החיים? להבין מהי המציאות שמעבר למה שאנו רואים? אם נשאל את השאלות הנכונות והמתאימות לנו ונחשוב עליהן מעט, הרצון והמוטיבציה כבר יגיעו לבד.

 

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה