בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

פחות השתדלות ויותר אמונה – פרשת כי תבוא

מאת רוני פיזנטי | ט״ז באלול ה׳תשע״א |

לכל עניין שנרצה בו ברכה בחיינו, בין אם זה פרנסה, זיווג, הצלחה או כל דבר אחר, אנו נזדקק לשילוב של אמונה והשתדלות גשמית. אנשים רבים לא מבינים את העניין ומנסים בכל כוחם להשיג את מבוקשם בדרכים גשמיות, אך ניתן לראות בבירור שהברכה לא מצויה. גם אם השגנו משכורת גבוהה, הכסף נעלם בין הידיים ולא נהנים ממנו. גם אם השגנו הצלחה שמוציאה לאחרים את העיניים, בפנים הכל ריק. כדי לזכות בברכה אמתית אנו מוכרחים לשים את רוב כוחנו באמונה ותפילה, ורק את מיעוטו בהשתדלות גשמית. הקדוש ברוך הוא לא באמת צריך שנעזור לו עם ההשתדלות שלנו, הוא רוצה את התפילה והאמונה שלנו.

בפרשת כי תבוא נאמר (פרק כח’, פסוק ב’): “ובאו עליך כל הברכות האלה והשיגוך”. המלה “והשיגוך” מראה לנו שאצל אדם ירא שמיים אמתי ההשתדלות פשוט לא משחקת תפקיד. לא משנה מה הוא יעשה ולאן הוא יברח, הברכה תשיג אותו. אם התורה משתמשת במלה “והשיגוך”, זה אומר שהאדם בורח וצריך להשיג אותו. אז אפילו במצב כזה, שלא רק שהאדם לא עושה השתדלות גשמית, אלא גם בורח ממנה, אנו רואים שהברכה בכל זאת מצליחה להשיג אותו. להבדיל, המלה “והשיגוך” נאמרה גם בהמשך הפרשה בהקשר לקללות, כך שגם מהן לא ניתן לברוח, ולא משנה כמה השתדלות גשמית נשקיע בזה.

כמובן שאף אחד עכשיו לא צריך להתפטר מהעבודה, לעזוב את הבית ולברוח מכל השתדלות גשמית בחייו. כדי שהברכה תרדוף אותנו אנו זקוקים ליראת שמיים גבוהה מאוד. אלא שבוודאי כדאי לכולנו להתחיל להשקיע הרבה יותר ברוחניות, באמונה ובתפילות, ולהוריד לאט לאט את השעות הנוספות ששורפות לנו את כל הזמן ולא משאירות לנו אפילו שעה אחת קטנה להשתתף באיזה שיעור תורה. עם הזמן נוכל להוסיף עוד ועוד אמונה ופחות השתדלות, ונזכה לראות במו עינינו את הברכה שממלאת את חיינו.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה