בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

לנצל את ההזדמנות לתקן בקלות – ראש השנה

מאת רוני פיזנטי | כ״ח באלול ה׳תשע״א | |

תחשבו לרגע על השנה שחלפה. כל זמני הכאב שעברנו, מחלות, ייסורים, בעיות פרנסה, השפלות, דו”חות חנייה, כעסים, מריבות, תאונות, כשלונות, הפסדים וכל שאר הדברים הלא טובים, בין אם הם משמעותיים או סתם מרגיזים. כל אלו נכתבו בצורה מדוקדקת בראש השנה האחרון ונחתמו ביום הכיפורים. העוצמה של הימים האלו כל כך חזקה, אך אף אחד מאיתנו לא באמת תופס זאת ולכן אנו נותנים להם לעבור מבלי להתאמץ כמעט.

מי שטרח בערב שבת, יאכל בשבת. גם מי שטרח בראש השנה ועשרת ימי התשובה, בוודאי יוכל לאכול במשך כל השנה. כמו גזר דין, שלפניו ראוי להתאמץ ככל שניתן כך שהשופט יבוא לקראתנו, אך לאחר שנחתם כבר קשה מאוד לתקן. צריך להגיש ערעור, לקוות שמישהו בכלל יתייחס לזה, וגם אז התהליך מאוד ארוך ודורש המון מאמץ, הרבה יותר משהיינו צריכים להתאמץ לפני שנחתם כדי להשיג את אותו הדבר.

בראש השנה ועשרת ימי תשובה ניתנת לנו ההזדמנות לקבוע לנו את כל השנה כולה. כל שנייה קובעת דברים גורליים. דקה של תפילה יכולה לשנות חודש של ייסורים. כל לימוד תורה יכול לזכות אותנו בהישגים, הצלחות ואושר עילאי לשנה הקרובה. אילו היינו רואים בעיניים כיצד אנו משפיעים על כל השנה שלנו בימים האלו, לא היינו ישנים, לא מדברים, לא אוכלים ולא עושים שום דבר חוץ מלהתפלל וללמוד תורה במשך כל העשרה ימים. איך אפשר לישון בראש השנה כאשר גוזרים את דיננו? איך אפשר לטייל או לקרוא עיתונים כאשר אנו עומדים במבחן חשוב שקובע כל פרט קטן בשנה הקרובה שלנו?

כשיש מבחן חשוב כלשהו בחיינו, נתאמן ונשקיע את מירב המאמצים כדי להתכונן אליו, ובזמן המבחן נתרכז רק בו ללא שום מחשבה זרה. כי אנו יודעים היטב שעכשיו זו ההזדמנות. כעת אנו נמצאים בהזדמנות הענקית שהשם נתן לנו כדי לתקן את כל השנה שעברה, ובעשרת ימי תשובה אנו מגיעים למבחן שקובע איך תיראה השנה שתבוא. ראוי לכולנו להתאמץ ולעשות כל מה שאפשר כדי שנעבור את המבחן בהצטיינות ונזכה בע”ה לשנה טובה של שפע גשמי ורוחני וכל מבוקשנו יתקיים לטובה מהרה.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה