בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

לעשות מעקה גם בעבודה הרוחנית – פרשת כי תצא

מאת רוני פיזנטי | ט׳ באלול ה׳תשע״א |

אדם שמבין שדרך התורה היא האמת ומחליט לחזור בתשובה נתקל בקשיים רבים מצד היצר הרע. היצר הרע מבין שאין לו כל סיכוי מול האמת, אז הוא נוקט בשיטה הפוכה – במקום להגיד לאדם שלא יחזור בתשובה, הוא מייעץ לו להפוך לצדיק גמור. הבעיה עם זה היא שהאדם לא מסוגל להתמודד עם הקושי, וכך נופל לייאוש.

בפרשה נכתב (כב’ פסוק ח’): “כי תבנה בית חדש ועשית מעקה לגגך”. מובן שבפשטות הכוונה היא לעשות מעקה בטיחות כדי למנוע מכשול. אך ניתן לפרש את הפסוק בצורה נוספת: “כי תבנה בית חדש” – כאשר האדם רוצה לבנות בית חדש בלבו, לקבל על עצמו להתחזק בעניין מסוים, לקיים עוד מצווה, לעבוד על המידות… “ועשית מעקה לגגך” – שים גבולות כך שתשמור על מה שהגעת אליו.

אנשים רבים חולמים חלומות וחיים בדמיונות, וכך רוצים לקפוץ בבת אחת למקום שהם כלל לא מכירים. חשוב לעשות מעקה כך שלא נקפוץ מעל הגג וניפול חס ושלום. במקום לקבל על עצמנו המון קבלות שלא נוכל לעמוד בהן, נשתדל לשמור על ההשגות הקטנות שהגענו אליהן וננסה להתקדם בקצב שלנו. חשוב לדאוג שנהיה תמיד בעליה (אפילו שהיא מתונה) ולא בירידה, ולקבל על עצמנו דברים שנוכל לעמוד בהם. רק לאחר שאנו מתרגלים ומרגישים מספיק חזקים עם המקום החדש שאליו הגענו, נרגיש שעשינו מעקה חזק לגגנו שמאפשר לנו לבנות כעת קומה נוספת, ולהמשיך לעלות בעבודה הרוחנית שלנו.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה