בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז באלול ה׳תשע״ט

אין דבר כזה לא מסוגל – פרשת ניצבים

מאת רוני פיזנטי | כ״א באלול ה׳תשע״א |

כולנו יודעים כמה קשה לשמור את כל התורה והמצוות. לפעמים נראה שזה בלתי אפשרי. באופן מפתיע, כשאנו פותחים בפרשת ניצבים אנו מגלים פסוקים שאומרים: “לא רחוקה היא”, “לא בשמיים היא”, “קרוב אליך הדבר מאוד בפיך ובלבבך לעשותו” וכו’. כאילו שזה הדבר הכי קל בעולם ובכלל לא צריך להתאמץ. אז מה בדיוק הולך פה?

הפסוקים הבאים לאחר מכן נותנים קצת אור על העניין. “ראה נתתי לפניך היום את החיים ואת הטוב ואת המוות ואת הרע”. כאשר אנו מבינים שאותן מצוות נותנות לנו חיים וטוב, ואותן עברות נותנות לנו מוות ורע, זה נהיה הכי קל בעולם לקיים את כל התורה כולה. ישנם למשל הרבה אנשים שנהנים לאכול אוכל לא כשר. אילו היינו אומרים להם ששמו להם רעל בצלחת, האם הם היו אוכלים בכל זאת? האם אדם שלא רוצה לשמור שבת שהיה מקבל איום שרכבו ממולכד בחומר נפץ ואילו יעלה עליו בשבת יתפוצץ, היה מעיז לעלות עליו? האם זוג שאינו שומר על טהרת המשפחה עם אקדח מכוון לראשם לא היה מוכן להתחיל לשמור על כך כדי לשמור על חייהם?

כאשר אנו רואים את הברכה והקללה, את החיים והמוות, את הטוב והרע, אין אפילו יהודי אחד שלא ישמור על כל התורה כולה. הוא גם לא ירגיש קושי או מאמץ, אלא יעשה זאת בחפץ לב כדי להתקרב לטוב. הבעיה היא שאנו התגשמנו והתרגלנו לעולם הזה. כל כך התרגלנו שאנו לא מצליחים לראות את הרוחניות שמעבר. גם יהודים המאמינים בתורה לא נרתעים מאיסורי הכרת הכתובים בה. אנו עסוקים מדי בטלנובלות ותוכניות ריאליטי מכדי לשים לב לחיינו. עסוקים בכללי החברה כדי להתאים את עצמנו להשתלב בה, גם אם זה בא על חשבון הטוב והאושר הפרטיים שיכולים להיות לנו. כל כך עסוקים בהבלים ודברים חולפים שלא יתרמו לנו דבר ולא יקדמו אותנו אפילו טיפ טיפה אל המטרה האמתית שלנו, עד כדי כך שאנו חושבים שהמצוות שמקרבות אותנו אל הטוב הן קשות לביצוע ואולי אפילו בלתי אפשריות בשבילנו. כי ללכת לשיעור תורה זה קשה ברגע שצריך לוותר על שידור משחק הכדורגל, אלא שאנו לא רואים שבעוד חודש מהיום, את משחק הכדורגל לא נזכור ובוודאי שהוא לא יקדם אותנו בחיים, בעוד שאותו שיעור תורה יפתח לנו את הפתח לחיים ולטוב.

התורה והמצוות מאוד קלות לביצוע, למי שבאמת מבין את ערכן. למי שמעדיף ‘לשרוף את הזמן’ ולהתעסק בדברים שלא יועילו כלום לחייו ויכולים אף להזיק, זה הופך להיות הדבר הקשה בעולם.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה