בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז במרחשון ה׳תש״פ

איך יתכן שאדם שהיה חרדי ירא שמיים חזר בשאלה?

מאת רוני פיזנטי | כ״ב באדר ב׳ ה׳תשע״ו |

לכל אדם יש ניסיון בכל רגע בחייו. לא משנה לאיזו מעלה האדם הגיע, היצר הרע מטפס איתו למעלות שלו ומנסה להפיל אותו. לכן הגמרא אומרת אל תאמין בעצמך עד יום מותך. שהרי יוחנן כהן גדול שימש בכהונה גדולה שמונים שנה ולבסוף הפך לצדוקי. צריך לדעת שכהן גדול הוא האדם הכי רוחני וקדוש בכל העולם. הוא היחיד שנכנס לקודש הקודשים ומתייחד עם הקדוש ברוך הוא ביום הכיפורים במקום שאפילו למלאכים אין רשות להיכנס. אם יש לכהן גדול מחשבה זרה כלשהי בזמן שהוא נמצא שם, הוא מת במקום. מחשבות זה דבר שעובר לפעמים בלי שנשים לב ולא תמיד אפשר לשלוט בזה, אבל כהן גדול הוא אדם שמוכרח לשלוט בעצמו לחלוטין ובכל כולו לאהוב את השם יתברך. אז תאר לך שלאחר שמונים שנה שהקדוש ברוך הוא מעיד עליו שהוא ללא מחשבות זרות (שהרי נכנס לקודש הקודשים בכל שנה ויוצא ללא פגע), בכל זאת הוא הופך בסוף ימיו לצדוקי. לכן אסור לאדם להאמין בעצמו. כי יצר הרע תמיד יכול להפיל כל אדם.

בדרך כלל אי אפשר להפיל את האדם ברגע אחד, אלא שלאט לאט המחשבות משתלטות, ואז האדם מזניח מצוות מסוימות או מחליש את האמונה. אומר על דברים קטנים שזה לא נורא אם רק כך וכך, או אם נקפיד קצת פחות על דברים וכו׳. לאט לאט היצר הרע תופס את האדם עד שהוא מאבד שליטה. לכן אסור לתת ליצר שום פתח להיכנס ולהיות תמיד על המשמר.

מעבר לכך, כל האמור מדובר על אדם ירא שמיים אמתי. לרוב אנו רואים רק את החיצוניות ואין לנו השגה ביראת השמיים של האדם מולנו. ישנם הרבה רבנים שנראים כרבנים, אבל בפנים חסרה הרבה אמונה. ישנם הרבה שעושים דברים כלפי חוץ, אבל בפנים אין יראת שמיים. יש הרבה שחשופים לתקשורת ולסביבה רחוקה מיהדות שמסיתה אותם. יש הרבה שהכבוד מעביר אותם על דתם וכו׳. אדם שישקיע בהתבוננות אמיתית בוודאי יוכל לראות אלוקות בחייו. אדם שבאמת מחפש את האמת בוודאי יוכל למצוא אותה בתוכו. לכל אדם יש בחירה חופשית וכל אדם יכול לבחור גם לזרוק את כל העבודה והעמל שלו בשביל תאוות מזדמנות וריגושים שקריים. אבל אדם שיהיה אמיתי עם עצמו יוכל לראות את הקדוש ברוך הוא ואת ההשגחה הפרטית בכל רגע מחייו.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה