בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז במרחשון ה׳תש״פ

איך להתמודד עם מעבר בית ספר של ילד?

מאת רוני פיזנטי | כ״ד בטבת ה׳תשע״ה |

שאלה:

שלום לרב,

הילד התחיל ללמוד אתמול בבית ספר חדש והיום לא רצה ללכת הוא גילה סימנים של יאוש. יש לו פחד לדברים החדשים. איך אפשר להתגבר על זה ולדעת איך מתמודדים?

תשובה:

כמו בכל דרך חדשה, בהתחלה זה קשה והכל נראה מסובך, ולאט לאט עם הניסיון מתרגלים, מכירים את הדברים טוב יותר והחששות מסתלקים.

לדעתי האישית הכי טוב זה לנסות לדבר עם הילד, להראות לו הרבה אהבה, לשאול אותו על החששות והרגשות שלו ולהשתדל כמה שיותר להראות לו שאנחנו מבינים אותו.

בדרך כלל אנשים אומרים במצבים כאלו משפטים כמו ״אין לך ממה לפחד״, ״הכל שטויות״ וכו׳, אבל הילד עצמו כן מפחד וכשאנחנו אומרים לו שאין ממה לפחד, אז או שהוא יחשוב שאף אחד לא מבין אותו (כי הוא יודע שהוא כן מפחד ואחרים אומרים שאין לו ממה), או שהוא ירגיש שהוא לא בסדר שהוא מפחד – מה שיגרום לו להרגיש עוד יותר פחד.

במקום זה צריך להזדהות איתו. לגרום לו להיפתח אלינו. להסביר לו שזה בסדר לפחד מדברים חדשים, ושננסה לעבור את זה יחד. להסביר שדברים חדשים גורמים לחששות, אבל השם יתברך נמצא איתנו תמיד, שומר ועוזר לנו.

כמובן שזה נושא מאוד רגיש וכל ילד זקוק לטיפול שונה על פי אופיו, זה גם משתנה לפי גיל הילד וכו׳. אבל ברור הדבר שככל שניתן לילד הרגשה טובה וביטחון, תחושה שאנחנו מבינים אותו ושנעשה הכל כדי לעזור לו, כך הוא פחות יפחד ויוכל להתמודד.

השם יתברך ייתן לכם סיעתא דשמייא להתמודד עם הנושא כראוי ויצליח דרככם.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה